Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie 1982
| |||
Gospodarz | Belgrad | ||
---|---|---|---|
Liczba konkurencji | 18 |
17. Mistrzostwa świata w kajakarstwie odbyły się w 1982 w Belgradzie.
Rozegrano 15 konkurencji męskich i 3 kobiece. Mężczyźni startowali w kanadyjkach jedynkach (C-1) i dwójkach (C-2) oraz w kajakach jedynkach (K-1), dwójkach (K-2) i czwórkach (K-4), zaś kobiety w kajakach jedynkach, dwójkach i czwórkach. Liczba i rodzaj konkurencji nie zmieniły się od poprzednich mistrzostw.
Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej wywalczyli reprezentanci Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
Medaliści
Mężczyźni
Kanadyjki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
C-1 500 m | Olaf Heukrodt | 1:54,60 | János Sarusi Kis | 1:55,94 | Siergiej Postriechin | 1:56,09 |
C-1 1000 m | Jörg Schmidt | 4:27,82 | Dezső Csépai | 4:28,43 | Wasyl Bereza | 4:28,84 |
C-1 10 000 m | Tamás Wichmann | 47:16,53 | Jiří Vrdlovec | 47:23,56 | Gheorghe Titu | 49:19,91 |
C-2 500 m | Jugosławia Matija Ljubek Mirko Nišović | 1:40,80 | ZSRR Jurij Łaptikow Serhij Petrenko | 1:41,08 | Węgry László Foltán István Vaskuti | 1:41,75 |
C-2 1000 m | Węgry János Sarusi Kis Gyula Hajdú | 4:00,52 | Jugosławia Matija Ljubek Mirko Nišović | 4:02,75 | Rumunia Ivan Patzaichin Toma Simionov | 4:04,35 |
C-2 10 000 m | Rumunia Ivan Patzaichin Toma Simionov | 43:39,26 | ZSRR Wasyl Bereza Edem Muradosiłow | 43:47,97 | Węgry Tamás Buday István Vaskuti | 43:52,62 |
Kajaki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Uładzimir Parfianowicz | 1:45,55 | Peter Hempel | 1:45,98 | Lars-Erik Moberg | 1:46,01 |
K-1 1000 m | Rüdiger Helm | 3:55,50 | Alan Thompson | 3:57,62 | Einar Rasmussen | 3:58,18 |
K-1 10 000 m | Milan Janić | 44:28,02 | Einar Rasmussen | 44:35,47 | Mikałaj Astapkowicz | 44:37,25 |
K-2 500 m | ZSRR Uładzimir Parfianowicz Siergiej Supierata | 1:33,28 | Nowa Zelandia Alan Thompson Paul MacDonald | 1:33,94 | RFN Matthias Seack Oliver Seack | 1:34,64 |
K-2 1000 m | ZSRR Uładzimir Parfianowicz Siergiej Supierata | 3:36,24 | Kanada Alwyn Morris Hugh Fisher | 3:37,45 | Hiszpania Luis Gregorio Ramos Herminio Menéndez | 3:39,08 |
K-2 10 000 m | Francja Bernard Brégeon Patrick Lefoulon | 40:09,11 | Holandia Ron Stevens Gert Jan Lebbink | 40:11,28 | Węgry István Szabó István Tóth | 40:14,01 |
K-4 500 m | ZSRR Siergiej Kriwosziejew Ihor Hajdamaka Serhij Kołokołow Aleksandr Wodowatow | 1:24,09 | NRD Frank-Peter Bischof Frank Fischer Rüdiger Helm Harald Marg | 1:25,06 | Szwecja Jens Nordqvist Lars-Erik Moberg Per-Inge Bengtsson Thomas Ohlsson | 1:25,38 |
K-4 1000 m | Szwecja Per-Inge Bengtsson Lars-Erik Moberg Thomas Ohlsson Bengt Andersson | 3:15,70 | NRD Frank-Peter Bischof Peter Hempel Rüdiger Helm Harald Marg | 3:15,79 | RFN Matthias Seack Oliver Seack Frank Renner Bernd Hessel | 3:15,90 |
K-4 10 000 m | ZSRR Aleksandr Jermiłow Mykoła Baranow Serhij Czuchraj Władimir Romanowski | 36:21,37 | Rumunia Petrica Dimofte Florian Marinescu Ionel Igorov Anghei Coman | 36:26,51 | Węgry Kálmán Petrikovics Tamás Szélesi László Rasztotzky Tibor Helyi | 36:27,03 |
Kobiety
Kajaki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Birgit Fischer | 2:04,33 | Agneta Andersson | 2:06,29 | Éva Rakusz | 2:09,42 |
K-2 500 m | NRD Birgit Fischer Bettina Streussel | 1:57,23 | Węgry Katalin Povázsán Erika Géczi | 1:58,34 | Szwecja Karin Olsson Agneta Andersson | 1:59,48 |
K-4 500 m | NRD Birgit Fischer Bettina Streussel Roswitha Eberl Kathrin Giese | 1:37,08 | ZSRR Inna Szipulina Nelli Jefremowa Jekatierina Gołubiewa Lubow Komkowa | 1:38,05 | Węgry Ágnes Dragos Erika Géczi Katalin Povázsán Éva Rakusz | 1:38,37 |
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | NRD | 6 | 3 | 1 | 10 |
2 | ZSRR | 5 | 3 | 3 | 11 |
3 | Węgry | 2 | 3 | 6 | 11 |
4 | Jugosławia | 2 | 1 | 0 | 3 |
5 | Szwecja | 1 | 1 | 3 | 5 |
6 | Rumunia | 1 | 1 | 1 | 3 |
7 | Francja | 1 | 0 | 0 | 1 |
8 | Nowa Zelandia | 0 | 2 | 0 | 2 |
9 | Norwegia | 0 | 1 | 1 | 2 |
10 | Czechosłowacja | 0 | 1 | 0 | 1 |
Holandia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Kanada | 0 | 1 | 0 | 1 | |
13 | RFN | 0 | 0 | 2 | 2 |
14 | Hiszpania | 0 | 0 | 1 | 1 |
Razem | 18 | 18 | 18 | 54 |
Bibliografia
- 1982 WCh Belgrad, YUG [online], canoeresults.eu [dostęp 2022-05-01] (ang.).
- RaymondR. Kamber RaymondR., MEDAL WINNERS Olympic Games and World Championships Since 1936-2007 [online], canoeicf.com, 5 lutego 2008 [dostęp 2022-05-01] (ang.).