Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie 1973
| |||
Gospodarz | Tampere | ||
---|---|---|---|
Liczba konkurencji | 18 | ||
|
10. Mistrzostwa świata w kajakarstwie odbyły się w 1973 w Tampere.
Rozegrano 15 konkurencji męskich i 3 kobiece. Mężczyźni startowali w kanadyjkach jedynkach (C-1) i dwójkach (C-2) oraz w kajakach jedynkach (K-1), dwójkach (K-2) i czwórkach (K-4), zaś kobiety w kajakach jedynkach, dwójkach i czwórkach. Liczba i rodzaj konkurencji nie zmieniły się od poprzednich mistrzostw.
Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej wywalczyli reprezentanci Związku Radzieckiego.
Medaliści
Mężczyźni
Kanadyjki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
C-1 500 m | Miklós Darvas | 2:05,02 | Nikołaj Fiedułow | 2:05,42 | Ivan Patzaichin | 2:07,42 |
C-1 1000 m | Ivan Patzaichin | 4:25,40 | Romualdas Vinojinidis | 4:28,17 | Tamás Wichmann | 4:28,82 |
C-1 10 000 m | Wasyl Jurczenko | 48:42,98 | Lipat Varabiev | 49:11,18 | Tamás Wichmann | 51:15,29 |
C-2 500 m | ZSRR Oleg Kalidow Witalij Słobodieniuk | 1:53,53 | Rumunia Gheorghe Danielov Gheorghe Simionov | 1:53,58 | Polska Jerzy Opara Andrzej Gronowicz | 1:54,94 |
C-2 1000 m | Rumunia Gheorghe Danielov Gheorghe Simionov | 3:49,33 | ZSRR Vladas Česiūnas Jurij Łobanow | 3:49,56 | Węgry Tamás Wichmann Gyula Petrikovics | 3:71,35 |
C-2 10 000 m | ZSRR Vladas Česiūnas Jurij Łobanow | 45:01,51 | Rumunia Vasile Serghei Cherasim Munteanu | 45:37,48 | Węgry Tamás Buday Gábor Haraszti | 45:45,18 |
Kajaki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Géza Csapó | 1:52,77 | Witalij Trukszin | 1:53,38 | Grzegorz Śledziewski | 1:54,19 |
K-1 1000 m | Géza Csapó | 3:51,68 | Grzegorz Śledziewski | 3:52,32 | Aleksandr Szaparenko | 3:55,11 |
K-1 10 000 m | Aleksandr Szaparenko | 45:17,30 | Péter Völgyi | 45:27,41 | Jørgen Andersen | 45:30,11 |
K-1 4 × 500 m | ZSRR Witalij Trukszin Anatolij Kobrysow Siergiej Nikolski Oleg Cegojew | 7:31,53 | Węgry István Csizmadia Zoltán Angyal Róbert Schaffhauser István Szabó | 7:38,96 | Rumunia Atanasie Sciotnic Vasilie Simiocenco Roman Vartolomeu Mihai Zafiu | 7:40,97 |
K-2 500 m | ZSRR Mikałaj Chachoł Petro Hreszta | 1:41,57 | Węgry József Deme János Rátkai | 1:42,08 | Rumunia Ion Dragulschi Ernst Pavel | 1:42,46 |
K-2 1000 m | Węgry József Deme János Rátkai | 3:30,34 | Rumunia Ion Dragulschi Ernst Pavel | 3:32,95 | NRD Herbert Laabs Joachim Mattern | 3:33,03 |
K-2 10 000 m | Węgry Zoltán Bakó Géza Csapó | 40:50,43 | Rumunia Ion Terente Antrop Varabiev | 40:59,23 | Belgia Jos Broekx Paul Stinckens | 41:09,56 |
K-4 1000 m | Węgry József Deme János Rátkai Csongor Vargha Csaba Giczy | 3:07,84 | ZSRR Jurij Fiłatow Wołodymyr Morozow Mikałaj Chachoł Walerij Didienko | 3:09,43 | NRD Norbert Paschke Peter Korsch Jürgen Lehnert Harald Marg | 3:10,80 |
K-4 10 000 m | Węgry Csaba Giczy Tibor Nagy Csongor Vargha Géza Kralován | 36:14,58 | RFN Erich Pasch Horst Mattern Rudolf Blaß Eberhard Fischer | 36:23,21 | Rumunia Atanasie Sciotnic Cuprian Macarencu Costel Coșniță Vasilie Simiocenco | 36:29,40 |
Kobiety
Kajaki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Nina Gopowa | 2:04,78 | Petra Borzym | 2:05,92 | Viorica Dumitru | 2:06,42 |
K-2 500 m | NRD Ilse Kaschube Petra Borzym | 1:53,51 | ZSRR Ludmiła Pinajewa Nina Gopowa | 1:53,91 | Węgry Anna Pfeffer Ilona Tőzsér | 1:54,90 |
K-4 500 m | ZSRR Ludmiła Pinajewa Nina Gopowa Łarysa Kabakowa Tamara Popowa | 1:45,25 | Węgry Anna Pfeffer Ilona Tőzsér Erzsébet Horváth Mária Zakariás | 1:46,94 | Rumunia Viorica Dumitru Maria Nichiforov Maria Cosma Maria Ivanov | 1:47,82 |
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | ZSRR | 8 | 6 | 1 | 15 |
2 | Węgry | 7 | 4 | 5 | 15 |
3 | Rumunia | 2 | 5 | 6 | 13 |
4 | NRD | 1 | 1 | 2 | 4 |
5 | Polska | 0 | 1 | 2 | 3 |
6 | RFN | 0 | 1 | 0 | 1 |
7 | Belgia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Dania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Razem | 18 | 18 | 18 | 54 |
Bibliografia
- 1973 WCh Tampere, FIN [online], canoeresults.eu [dostęp 2022-04-11] (ang.).
- RaymondR. Kamber RaymondR., MEDAL WINNERS Olympic Games and World Championships Since 1936-2007 [online], canoeicf.com, 5 lutego 2008, s. 31 [dostęp 2022-04-11] (ang.).