Svømming under VM i svømmesport 2011 – 100 meter brystsvømming menn
Svømming under VM i svømmesport 2011 – 100 meter brystsvømming menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 100 meter bryst menn | ||
Arrangement | VM i svømmesport 2011 | ||
Sted | Shanghai i Kina | ||
Dato | 24. juli (forsøksheat og semifinaler) 25. juli (finale) 2011 | ||
Deltakere | 83 | ||
Deltakernasjoner | 66 | ||
Vinnertid | 58,71 | ||
Medaljevinnere | |||
Alexander Dale Oen, Norge | |||
Fabio Scozzoli, Italia | |||
Cameron van der Burgh, Sør-Afrika | |||
Forrige | 2009 | ||
Neste | 2013 |
VM i svømmesport 2011 Shanghai, Kina | |||
---|---|---|---|
Stuping | |||
Individuelt | |||
1 m | menn | kvinner | |
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Synkron | |||
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Maratonsvømming | |||
5 km | menn | kvinner | |
10 km | menn | kvinner | |
25 km | menn | kvinner | |
Team | lag | ||
Svømming | |||
Fri | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
Rygg | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Bryst | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Butterfly | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Medley | |||
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
Fristafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
4×200 m | menn | kvinner | |
Medleystafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
Synkronsvømming | |||
Solo | teknisk | fri | |
Duett | teknisk | fri | |
Lag | teknisk | fri | |
kombinasjon | |||
Vannpolo | |||
menn • kvinner |
100 meter bryst menn var en svømmeøvelse som ble arrangert under VM i svømming 2011. Både forsøksheatene og semifinalene fant sted 24. juli, og finalen 25. juli.
Alexander Dale Oen vant øvelsen og ble Norges første verdensmester i svømming.
Rekorder
Før konkurransen, var de gjeldende verdens- og mesterskapsrekordene som følger:
Navn | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord Mesterskapsrekord | Brenton Rickard | Australia | 58,58 | Roma | 27. juli 2009 |
Ingen ny verdens- eller mesterskapsrekord ble satt under konkurransen.
Resultater
Forsøksheat
83 svømmere deltok i 11 heat. De 16 svømmerne med best tid kvlifiserte seg til semifinalene:[1]
Plassering | Navn | Nasjonalitet | Tid | Heat | Bane | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Alexander Dale Oen | Norge | 59,71 | 10 | 4 | Kvalifisert til semifinale |
2 | Glenn Snyders | New Zealand | 59,94 | 9 | 2 | Kvalifisert til semifinale |
3 | Kosuke Kitajima | Japan | 59,96 | 11 | 4 | Kvalifisert til semifinale |
4 | Felipe França Silva | Brasil | 1.00,01 | 10 | 3 | Kvalifisert til semifinale |
5 | Fabio Scozzoli | Italia | 1.00,14 | 9 | 6 | Kvalifisert til semifinale |
6 | Mark Gangloff | USA | 1.00,29 | 9 | 3 | Kvalifisert til semifinale |
7 | Christian Sprenger | Australia | 1.00,35 | 11 | 3 | Kvalifisert til semifinale |
8 | Ryo Tateishi | Japan | 1.00,37 | 9 | 4 | Kvalifisert til semifinale |
9 | Hugues Duboscq | Frankrike | 1.00,38 | 9 | 5 | Kvalifisert til semifinale |
10 | Cameron van der Burgh | Sør-Afrika | 1.00,39 | 11 | 5 | Kvalifisert til semifinale |
11 | Dániel Gyurta | Ungarn | 1.00,40 | 11 | 7 | Kvalifisert til semifinale |
12 | Giedrius Titenis | Litauen | 1.00,41 | 10 | 8 | Kvalifisert til semifinale |
13 | Brenton Rickard | Australia | 1.00,48 | 10 | 5 | Kvalifisert til semifinale |
14 | Hendrik Feldwehr | Tyskland | 1.00,70 | 11 | 1 | Kvalifisert til semifinale |
15 | Michael Jamieson | Storbritannia | 1.00,79 | 10 | 7 | Kvalifisert til semifinale |
16 | Lennart Stekelenburg | Nederland | 1.00,86 | 10 | 1 | Kvalifisert til semifinale |
17 | Roman Sludnov | Russland | 1.00,91 | 9 | 7 | |
18 | Andrew Dickens | Canada | 1.01,18 | 11 | 8 | |
19 | Dragos Arache | Romania | 1.01,19 | 8 | 8 | |
20 | Igor Borysik | Ukraina | 1.01,25 | 8 | 4 | |
20 | Mattia Pesce | Italia | 1.01,25 | 8 | 2 | |
22 | Christian vom Lehn | Tyskland | 1.01,26 | 10 | 2 | |
23 | Xie Zhi | Kina | 1.01,30 | 8 | 6 | |
24 | Felipe Lima | Brasil | 1.01,37 | 11 | 2 | |
25 | Mihail Alexandrov | USA | 1.01,41 | 11 | 6 | |
26 | Kristopher Gilchrist | Storbritannia | 1.01,46 | 8 | 5 | |
27 | Jakob Sveinsson | Island | 1.01,51 | 7 | 1 | |
28 | Valerii Dymo | Ukraina | 1.01,52 | 8 | 1 | |
29 | Matjaž Markič | Slovenia | 1.01,56 | 7 | 6 | |
30 | Laurent Carnol | Luxembourg | 1.01,57 | 7 | 5 | |
31 | Caba Siladji | Serbia | 1.01,59 | 6 | 5 | |
32 | Anton Lobanov | Russland | 1.01,64 | 9 | 8 | |
33 | Damir Dugonjic | Slovenia | 1.01,69 | 7 | 3 | |
34 | Neil Versfeld | Sør-Afrika | 1.01,72 | 10 | 6 | |
35 | Petr Bartunek | Tsjekkia | 1.01,75 | 5 | 8 | |
36 | Chen Cheng | Kina | 1.01,81 | 7 | 4 | |
37 | Choi Kyu-Woong | Sør-Korea | 1.01,83 | 6 | 3 | |
38 | Vladislav Polyakov | Kasakhstan | 1.01,85 | 8 | 3 | |
39 | Hunor Mate | Østerrike | 1.01,88 | 7 | 7 | |
40 | Edgar Crespo | Panama | 1.01,94 | 6 | 6 | |
41 | Ákos Molnár | Ungarn | 1.02,11 | 7 | 2 | |
42 | Carlos Almeida | Portugal | 1.02,13 | 5 | 4 | |
43 | Dawid Szulich | Polen | 1.02,24 | 8 | 7 | |
44 | Miguel Ferreira | Venezuela | 1.02,29 | 5 | 1 | |
45 | Gal Nevo | Israel | 1.02,32 | 4 | 3 | |
46 | Lovro Bilonic | Kroatia | 1.02,44 | 6 | 7 | |
47 | Barry Murphy | Irland | 1.02,50 | 9 | 1 | |
48 | Malick Fall | Senegal | 1.02,55 | 5 | 5 | |
49 | Sandeep Sejwal | India | 1.02,62 | 5 | 6 | |
50 | Tomas Klobucnik | Slovakia | 1.02,69 | 5 | 7 | |
51 | Omer Aslanoglu | Tyrkia | 1.02,71 | 6 | 1 | |
51 | Jakob Dorch | Sverige | 1.02,71 | 6 | 8 | |
53 | Jorge Murillo | Colombia | 1.02,73 | 4 | 4 | |
54 | Martti Aljand | Estland | 1.02,78 | 6 | 2 | |
55 | Panagiotis Samilidis | Hellas | 1.02,80 | 7 | 8 | |
56 | Genaro Britez | Paraguay | 1.03,44 | 5 | 2 | |
57 | David Oliver Mercado | Mexico | 1.03,57 | 5 | 3 | |
58 | Indra Gunawan | Indonesia | 1.03,80 | 6 | 4 | |
59 | Amini Fonua | Tonga | 1.04,02 | 4 | 6 | |
60 | Azad Al-Barazi | Syria | 1.04,23 | 4 | 7 | |
61 | Nabil Kebbab | Algerie | 1.04,50 | 4 | 2 | |
61 | Rodion Davelaar | De nederlandske Antiller | 1.04,50 | 4 | 1 | |
63 | Timothy Ferris | Zimbabwe | 1.04,76 | 3 | 5 | |
64 | Julian Fletcher | Bermuda | 1.05,00 | 4 | 8 | |
65 | Diego Santander | Chile | 1.05,72 | 3 | 4 | |
66 | Juan Guerra | El Salvador | 1.05,88 | 3 | 3 | |
67 | Diguan Pigot | Surinam | 1.06,00 | 3 | 1 | |
68 | Andrea Agius | Malta | 1.06,13 | 3 | 8 | |
69 | Mubarak Al Besher | De forente arabiske emirater | 1.06,70 | 3 | 6 | |
70 | Jordy Groters | Aruba | 1.06,88 | 2 | 4 | |
71 | Oluseyi Fatayi-Williams | Nigeria | 1.07,57 | 3 | 7 | |
72 | Benjamin Schulte | Guam | 1.07,62 | 2 | 5 | |
73 | Wael Koubrousli | Libanon | 1.09,11 | 2 | 6 | |
74 | Tarco Liobet | Bolivia | 1.09,80 | 2 | 3 | |
75 | Shajahan Ali | Bangladesh | 1.10,22 | 3 | 2 | |
76 | Mamitina Ramanantsoa | Madagaskar | 1.11,96 | 2 | 1 | |
77 | Indra Rakotondrazanaka | Madagaskar | 1.13,38 | 2 | 2 | |
78 | Mamadou Fofana | Mali | 1.16,86 | 2 | 8 | |
79 | Fdingue Ekane | Kamerun | 1.19,30 | 1 | 4 | |
80 | Ruslan Oliftaev | Tadsjikistan | 1.25,82 | 2 | 7 | |
81 | Thierry Videgni | Benin | 1.34,34 | 1 | 3 | |
82 - | Mohammad Alirezaei | Iran | - | 4 | 5 | Startet ikke |
83 - | Mohamed Camara | Guinea | - | 1 | 5 | Diskvalifisert |
Semifinaler
Semifinalene ble avholdt kl. 19.06.[2]
Semifinale 1
Plassering | Navn | Nasjonalitet | Tid | Bane | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | Cameron van der Burgh | Sør-Afrika | 1.00,07 | 2 | Kvalifisert til finale |
2 | Mark Gangloff | USA | 1.00,19 | 3 | Kvalifisert til finale |
3 | Giedrius Titenis | Litauen | 1.00,26 | 7 | Kvalifisert til finale |
4 | Ryo Tateishi | Japan | 1.00,36 | 6 | |
5 | Lennart Stekelenburg | Nederland | 1.00,50 | 8 | |
6 | Glenn Snyders | New Zealand | 1.00,59 | 4 | |
7 | Felipe França Silva | Brasil | 1.00,73 | 5 | |
8 | Hendrik Feldwehr | Tyskland | 1.00,91 | 1 |
Semifinale 2
Plassering | Navn | Nasjonalitet | Tid | Bane | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | Alexander Dale Oen | Norge | 59,37 | 4 | Kvalifisert til finale |
2 | Kosuke Kitajima | Japan | 59,77 | 5 | Kvalifisert til finale |
3 | Fabio Scozzoli | Italia | 59,83 | 3 | Kvalifisert til finale |
4 | Brenton Rickard | Australia | 1.00,04 | 1 | Kvalifisert til finale |
5 | Dániel Gyurta | Ungarn | 1.00,23 | 7 | Kvalifisert til finale |
6 | Christian Sprenger | Australia | 1.00,44 | 6 | |
7 | Hugues Duboscq | Frankrike | 1.00,56 | 2 | |
8 | Michael Jamieson | Storbritannia | 1.00,93 | 8 |
Finale
Finalen ble avholdt 19.27.[3]
Plassering | Navn | Nasjonalitet | Tid | Bane | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | Alexander Dale Oen | Norge | 58,71 | 4 | |
02 | Fabio Scozzoli | Italia | 59,42 | 3 | |
03 | Cameron van der Burgh | Sør-Afrika | 59,49 | 2 | |
4 | Kosuke Kitajima | Japan | 1.00,03 | 5 | |
5 | Brenton Rickard | Australia | 1.00,11 | 6 | |
6 | Dániel Gyurta | Ungarn | 1.00,25 | 1 | |
6 | Giedrius Titenis | Litauen | 1.00,25 | 8 | |
8 | Mark Gangloff | USA | 1.00,52 | 7 |
Referanser
- ^ «VM i svømming 2011 – 100 meter bryst menn (forsøksheat)» (PDF). Omega Timing. Arkivert fra originalen (PDF) 31. mars 2012. Besøkt 24. juli 2011. «Arkivert kopi» (PDF). Archived from the original on 31. mars 2012. Besøkt 26. juli 2011. CS1-vedlikehold: Uheldig URL (link)
- ^ «VM i svømming 2011 – 100 meter bryst menn (semifinaler)» (PDF). Omega Timing. Arkivert fra originalen (PDF) 31. mars 2012. Besøkt 25. juli 2011. «Arkivert kopi» (PDF). Archived from the original on 31. mars 2012. Besøkt 26. juli 2011. CS1-vedlikehold: Uheldig URL (link)
- ^ «VM i svømming 2011 – 100 meter bryst menn (finale)» (PDF). Omega Timing. Arkivert fra originalen (PDF) 26. mai 2012. Besøkt 25. juli 2011. «Arkivert kopi» (PDF). Archived from the original on 26. mai 2012. Besøkt 26. juli 2011. CS1-vedlikehold: Uheldig URL (link)
Eksterne lenker
- Deltagerliste: VM i svømming 2011 – 100 meter bryst menn entry list fra OmegaTiming.com; besøkt 23. juli 2011.
- v
- d
- r
VM-vinnere på 100 meter brystsvømming langbane, menn
- 1973: John Hencken
- 1975: David Andrew Wilkie
- 1978: Walter Kusch
- 1982: Steve Lundquist
- 1986: Victor Davis
- 1991: Norbert Rózsa
- 1994: Norbert Rózsa
- 1998: Frederik Deburghgraeve
- 2001: Roman Sludnov
- 2003: Kōsuke Kitajima
- 2005: Brendan Hansen
- 2007: Brendan Hansen
- 2009: Brenton Rickard
- 2011: Alexander Dale Oen
- 2013: Christian Sprenger
- 2015: Adam Peaty
- 2017: Adam Peaty
- 2019: Adam Peaty
- 2022: Nicolò Martinenghi
- 2023: Qin Haiyang
- 2024: Nic Fink
Autoritetsdata