Liste over alle stortingsrepresentanter i perioden 1859 til 1861. Listen omfatter alle som ble valgt til Stortinget. Totalt var det 117 representanter fra 44 valgkretser; 67 representanter fra 17 landkretser (amt) og 50 representanter fra 27 bykretser.
Landkretser
Smaalenenes Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Gaardbruker Olai Pedersen Wiig | |
Amtmand Carl Sibbern | |
Gaardbruker Lars Andersen Humlekjær | |
Sogneprest Haagen Ludvig Bergh | |
Akershus Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Overrettssakfører Johan Sverdrup | |
Gaardbruker Jacob Hansen Hoelstad | |
Gaardbruker Ole Christensen Walstad | |
Gaardbruker Hans Grimelund | |
Hedemarkens Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Underretsprokurator Mikael Heggelund Kildal | |
Gaardbruker Torsten Pederesen Trøften | |
Gaardbruker Nils Jacobsen Hoel | |
Sorenskriver Sivert Christensen Strøm | |
Christians Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Gaardbruker Ole Larsen Hammerstad | |
Gaardbruker Christian Gundersen Fougner | |
Kirkesanger Ole Brandt | |
Gaardbruker Anders Thomas Jørstad Lysgaard | |
Buskeruds Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Klokker Nils Nilsen Hilsen | |
Gaardbruker Christian Nielsen Hervig | |
Gaardbruker Olaus Olsen Færden | |
Gaardbruker Morten Ludvig Sundt | |
Jarlsberg og Laurvigs Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Sogneprest Georg Prahl Harbitz | |
Skibsbygger Niels Christensen Gjelstad | |
Gaardbruker, lensmand Ole Henningsen Holtan | |
Gaardbruker Jakob Olsen Schjerven | |
Bratsberg Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Amtmand Hans Jørgen Christian Aall | |
Gaardbruker, lensmand Aasmund Larsen Grave | |
Gaardbruker, lensmand Nils Grefsen Simonsen | |
Lensmand, gaardbruker Svenning (Lofthus) Bjørnsen | |
Nedenæs og Robygdelagets Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Kirkesanger og lærer. Lensmand Nils Nilsen Enge | |
Gaardbruker Halvor Torjussen Skjerkholt | |
Gaardbruker Halvor Olsen Stamsø | |
Lister og Mandals Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Gaardbruker Søren Pedersen Jaabæk | |
Kirkesanger og lærer, gaardbruker Aanen Olsen Bergsager | |
Gaardbruker Hans Jacob Rolfsen (Birkeland) | |
Lærer Simon Pedersen Lie | |
Stavanger Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Gaardbruker, kirkesanger, lærer Ole Gabriel Gabrielsen Ueland | |
Gaardbruker, veiispektør, lensmand Ingebret Svendsen Mossige | |
Gaardbruker Ole Thorsen | |
Sorenskriverfuldmægtig Thomas Henrik Hammer | |
Søndre Bergenhuus Amt
Nordre Bergenhuus Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Sogneprest Hans Jensen Blom | |
Sogneprest Harald Ulrik Sverdrup | |
Gaardbruker Erik Martinussen Løken | |
Gaardbruker Christopher Olssen Svanøe | |
Romsdals Amt
Søndre Trondhjems Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Kjøbmand Johan Richard Krogness | |
Gaardbruker Henrik Hornemann | |
Lærer Nicolai Ulstad | |
Hytteskriver Carl Edvard Aas | |
Nordre Trondhjems Amt
Nordlands Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Lensmand, gaardbruker Hans Pedersen Kjelsberg | |
Omgangsskolelærer, kirkesanger, postaapner Sivert Andreas Nielsen | |
Kirkesanger og lærer Johan Augustinussen | |
Foged Eiler Hagerup Krog Prytz | |
Finmarkens Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Foged og sorenskriver Jens Holmboe | |
Gaardbruker Anders Vincent Stoltenberg | |
Lensmand Karl Gylche | |
Sogneprest Jørres Schelderup Hansen | |
Bykretser
Frederikshald
Sarpsborg
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Baker Hans Peder Johansen Hafslund | |
Frederiksstad
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Underrettssakfører Ove Engelsen Ramm | |
Moss og Drøbak
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Handelsmand, trælasthandler, skibsreder Frederik Julius Holst | |
Læge Andreas Henrik Heiberg | |
Christiania, Hønefos og Kongsvinger
Lillehammer og Hamar
Drammen
Kongsberg
Holmestrand
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Byfoged Wilhelm Nielsen | |
Tønsberg
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Kjøbmand Johan Henrik Dietrichs | |
Laurvik og Sandefjord
Brevik
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Skibs-, vare-, og vekselmægler Anders Christian Evensen | |
Porsgrund
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Handelsmand Peter Johan Boyesen | |
Skien
Kragerøe
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Kateket og førstelærer Henry Emil Fearnley | |
Østerrisør
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Overrettssakfører, forfatter Rolf Olsen | |
Arendal og Grimstad
Christiansand
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Biskop Jacob von der Lippe | |
Toldinspektør Claus Christian Olrog | |
Handelsfuldmægtig, sparebankdirektør Svend Olaus Stray | |
Flekkefjord
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Kjøbmand Nils Elias Børresen | |
Stavanger
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Lodsoldermand og havnefogd Thomas Natvig | |
Underrettssakfører Nils Fredrik Severin Tambs | |
Snekkermester, forstander Hans Bernt Myhre | |
Kjøbmand Andereas Høy | |
Bergen
Aalesund
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Byfoged Hilmar Martinus Strøm | |
Molde
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Toldkasserer Johan Olivarius Horn | |
Christiansund
Trondhjem og Levanger
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Handelsmand Einar Gram | |
Handelsmand Hans Peter Jenssen | |
Maaler og vraker Johan Peter Bye | |
Kjøbmand Ole Andreas Krogness | |
Tromsøe
Hammerfest og Vadsøe
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
Handelsmand, post- og dampskipekspeditør Iver Christian Rostad | |
Referanser
Kilder
- Lindstøl, Tallak (1857-1925) (1914). Stortinget og statsraadet: 1814-1914. De enkelte storting og statsraader 1814-1885. Kristiania: Steen'ske bogtrykkeri.
- Norsk samfunnsvitenskapelig datatjeneste Arkivert 5. april 2015 hos Wayback Machine.
"(En del av) De data som er benyttet i denne publikasjonen er hentet fra Norsk samfunnsvitenskapelig datatjenestes Politikerarkiv. NSD er ikke ansvarlig for hverken analysen av dataene, eller for de tolkninger som her er gjort."