Friidrett under Samveldelekene 2022 – 200 meter kvinner
Friidrett under Samveldelekene 2022 – 200 meter kvinner | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 200 meter kvinner | ||
Arrangement | Friidrett under Samveldelekene 2022 | ||
Sted | Birmingham, England | ||
Arena | Alexander Stadium | ||
Dato | 4. august (forsøksheat) 5. august (semifinaler) 6. august (finale) | ||
Deltakere | 36 | ||
Deltakernasjoner | 28 | ||
Vinnertid | 22,02 | ||
Medaljevinnere | |||
Elaine Thompson-Herah, Jamaica | |||
Favour Ofili, Nigeria | |||
Christine Mboma, Namibia | |||
Forrige | 2018 | ||
Neste | 2026 |
Øvelser ved Friidrett under Samveldelekene 2022 | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
5000 m | menn | kvinner | ||
10 000 m | menn | kvinner | ||
100 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | kvinner | ||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | kvinner | ||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 km kappgang | menn | kvinner | ||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | kvinner | ||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | kvinner | ||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | kvinner | ||
Sammensatte øvelser | ||||
Sjukamp | kvinner | |||
Tikamp | menn | |||
Para øvelser | ||||
100 m (T12) | menn | |||
100 m (T35) | kvinner | |||
100 m (T38) | menn | kvinner | ||
100 m (T47) | menn | |||
1500 m (T54) | menn | kvinner | ||
Maraton (T54) | menn | kvinner | ||
Lengdehopp (T38) | kvinner | |||
Kulestøt (F38) | menn | |||
Spydkast (F46) | kvinner |
200 meter kvinner var en del av friidrett under Samveldelekene 2022 i Birmingham, England. Løpet ble arrangert 4.. 5. og 6. august 2022.
Resultater
Forsøksheat
De 3 første i hvert heat (Q) og de 6 raskeste ellers (q) gikk videre til semifinalene.[1]
Vind: Heat 1: 0,0 m/s, Heat 2: –0,1 m/s, Heat 3: +0,7 m/s, Heat 4: +1,3 m/s, Heat 5: +2,9 m/s, Heat 6: +2,7 m/s
Plassering | Heat | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | 3 | Favour Ofili | Nigeria | 22,71 | Q |
2 | 5 | 2 | Elaine Thompson-Herah | Jamaica | 22,80 | Q |
3 | 4 | 8 | Gina Bass | Gambia | 22,87 | Q |
4 | 5 | 4 | Beth Dobbin | Skottland | 23,10 | Q |
5 | 5 | 6 | Jacinta Beecher | Australia | 23,13 | Q |
6 | 1 | 5 | Christine Mboma | Namibia | 23,20 | Q |
7 | 4 | 6 | Asimenye Simwaka | Malawi | 23,28 | Q, PB |
8 | 2 | 5 | Hima Das | India | 23,42 | Q |
9 | 6 | 5 | Natassha McDonald | Canada | 23,45 | Q |
10 | 4 | 7 | Shanti Pereira | Singapore | 23,46 | q, PB |
11 | 1 | 3 | Ella Connolly | Australia | 23,56 | Q |
12 | 3 | 2 | Natalliah Whyte | Jamaica | 23,61 | Q |
13 | 5 | 5 | Mauricia Prieto | Trinidad og Tobago | 23,69 | q |
14 | 2 | 4 | Rhoda Njobvu | Zambia | 23,85 | Q |
15 | 6 | 4 | Beyoncé Defreitas | De britiske Jomfruøyer | 23,99 | Q |
16 | 1 | 4 | Millicent Ndoro | Kenya | 24,03 | Q |
17 | 3 | 8 | Hannah Brier | Wales | 24,04 | Q |
18 | 2 | 8 | Jacent Nyamahunge | Uganda | 24,07 | Q |
19 | 1 | 2 | Wurrie Njadoe | Gambia | 24,12 | q |
20 | 4 | 4 | Kenisha Phillips | Guyana | 24,13 | q |
21 | 4 | 5 | Linda Angounou | Kamerun | 24,14 | q, SB |
22 | 6 | 3 | Toea Wisil | Papua Ny-Guinea | 24,42 | Q |
23 | 6 | 7 | Charlotte Wingfield | Malta | 24,47 (.461) | q |
24 | 3 | 4 | Abi Galpin | Guernsey | 24,47 (.466) | Q |
25 | 5 | 3 | Denisha Cartwright | Bahamas | 24,49 | |
26 | 6 | 2 | Winifrida Makenji | Tanzania | 24,74 | |
27 | 6 | 6 | Kadiatu Kanu | Sierra Leone | 24,76 | |
28 | 5 | 7 | Isila Apkup | Papua Ny-Guinea | 24,97 | |
29 | 1 | 8 | Hafsatu Kamara | Sierra Leone | 25,05 | |
30 | 2 | 3 | Leonie Beu | Papua Ny-Guinea | 25,29 | |
31 | 3 | 6 | Bongiwe Mahlalela | Eswatini | 25,31 | |
32 | 6 | 8 | Nzubechi Grace Nwokocha | Nigeria | 25,34 | |
33 | 3 | 7 | Ancha Mandlate | Mosambik | 25,43 | PB |
34 | 1 | 7 | Chloe David | Vanuatu | 26,75 | |
35 | 5 | 8 | Aminath Mohamed | Maldivene | 26,79 | |
36 | 2 | 7 | Rifa Mohamed | Maldivene | 26,87 | PB |
37 - | 6 | 9 | Julien Alfred | Saint Lucia | 99.99 DNS | |
37 - | 3 | 3 | Tynia Gaither | Bahamas | ||
37 - | 3 | 5 | Maximila Imali | Kenya | ||
37 - | 2 | 6 | Joella Lloyd | Antigua og Barbuda | ||
37 - | 1 | 6 | Zoe Sherar | Canada |
Semifinaler
De 2 første i hvert heat (Q) og de 2 raskeste ellers (q) gikk videre til semifinalene.[2]
Vind: Heat 1: +1,9 m/s, Heat 2: 0,0 m/s, Heat 3: +1,5 m/s
Plassering | Heat | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 5 | Elaine Thompson-Herah | Jamaica | 22,63 | Q |
2 | 1 | 5 | Favour Ofili | Nigeria | 22,66 | Q |
3 | 2 | 6 | Christine Mboma | Namibia | 22,93 | Q |
4 | 1 | 6 | Natalliah Whyte | Jamaica | 23,09 | Q |
5 | 1 | 4 | Gina Bass | Gambia | 23,10 | q |
6 | 3 | 7 | Natassha McDonald | Canada | 23,21 | Q, SB |
7 | 3 | 4 | Beth Dobbin | Skottland | 23,28 | q |
8 | 1 | 9 | Jacinta Beecher | Australia | 23,40 | |
9 | 2 | 4 | Ella Connolly | Australia | 23,41 | Q |
10 | 2 | 7 | Hima Das | India | 23,42 | |
11 | 1 | 2 | Shanti Pereira | Singapore | 23,46 | =PB |
12 | 3 | 2 | Mauricia Prieto | Trinidad og Tobago | 23,58 | |
13 | 3 | 8 | Asimenye Simwaka | Malawi | 23,59 | |
14 | 2 | 5 | Rhoda Njobvu | Zambia | 23,72 | |
15 | 3 | 6 | Beyoncé Defreitas | De britiske Jomfruøyer | 23,81 | |
16 | 1 | 7 | Hannah Brier | Wales | 23,84 | |
17 | 2 | 9 | Jacent Nyamahunge | Uganda | 23,86 | |
18 | 2 | 8 | Millicent Ndoro | Kenya | 23,87 | |
19 | 2 | 2 | Wurrie Njadoe | Gambia | 23,95 | |
20 | 1 | 8 | Abi Galpin | Guernsey | 24,10 | |
21 | 3 | 3 | Linda Angounou | Kamerun | 24,32 | |
22 | 2 | 3 | Kenisha Phillips | Guyana | 24,35 | |
23 | 3 | 9 | Toea Wisil | Papua Ny-Guinea | 24,43 | |
24 | 1 | 3 | Charlotte Wingfield | Malta | 24,52 |
Finale
Resultatene var som følger:[3]
Vind: +0,6 m/s
Plassering | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 7 | Elaine Thompson-Herah | Jamaica | 22,02 | MR |
02 | 6 | Favour Ofili | Nigeria | 22,51 | |
03 | 4 | Christine Mboma | Namibia | 22,80 | |
4 | 5 | Natalliah Whyte | Jamaica | 23,06 | |
5 | 2 | Gina Bass | Gambia | 23,13 | |
6 | 8 | Ella Connolly | Australia | 23,21 (.204) | |
7 | 9 | Natassha McDonald | Canada | 23,21 (.205) | =SB |
8 | 3 | Beth Dobbin | Skottland | 23,40 |
Referanser
- v
- d
- r
Samveldemestere på 200 m, kvinner
- 1934–1966: 220 yards
- 1970–: 200 meter
- 1934: Eileen Hiscock
- 1938: Decima Norman
- 1950: Marjorie Nelson
- 1954: Marjorie Nelson
- 1958: Marlene Mathews-Willard
- 1962: Dorothy Hyman
- 1966: Dianne Burge
- 1970: Raelene Boyle
- 1974: Raelene Boyle
- 1978: Denise Boyd
- 1982: Merlene Ottey
- 1986: Angella Issajenko
- 1990: Merlene Ottey
- 1994: Cathy Freeman
- 1998: Nova Peris-Kneebone
- 2002: Debbie Ferguson
- 2006: Sherone Simpson
- 2010: Cydonie Mothersille
- 2014: Blessing Okagbare
- 2018: Shaunae Miller-Uibo
- 2022: Elaine Thompson-Herah