Friidrett under Mini-Stillehavslekene 2017
Friidrett under Pacific Mini Games 2017 ble arrangert fra 11. til 14. desember 2017 på Korman Stadium i Port Vila på Vanuatu.
Deltakerland
18 lag deltok i friidrettskonkurransen.
Medaljetabell
Papua New Guinea toppet medaljetabellen, med 17 gullmedaljer. Vertlandet Vanuatu kom på fjerdeplass, med nest flest medaljer sammenlagt.
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Papua Ny-Guinea (PNG) | 17 | 17 | 12 | 46 |
2 | Ny-Caledonia (NCL) | 9 | 5 | 5 | 19 |
3 | Fiji (FIJ) | 7 | 11 | 4 | 22 |
4 | Vanuatu (VAN) | 4 | 7 | 12 | 23 |
5 | Salomonøyene (SOL) | 3 | 2 | 1 | 6 |
6 | Cookøyene (COK) | 3 | 1 | 1 | 5 |
7 | Tonga (TGA) | 2 | 1 | 2 | 5 |
8 | Wallis- og Futunaøyene | 1 | 1 | 3 | 5 |
9 | Samoa (SAM) | 1 | 1 | 1 | 3 |
10 | Guam (GUM) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt (10 land) | 47 | 46 | 42 | 135 |
Medaljevinnere
Medalje ikke tildelt, eller ikke offisielt tellende
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Nazmie-Lee Marai (PNG) | 10,84 | Kelvin Masoe (SAM) | 10,88 | Kolinio Radrudru (FIJ) | 11,04 |
200 m | Nazmie-Lee Marai (PNG) | 21,66 | Theo Piniau (PNG) | 21,94 | Brandy Mento (VAN) | 21,95 |
400 m | Benjamin Aliel (PNG) | 48,01 | Bradly Toa (VAN) | 48,15 | Ephraim Lerkin (PNG) | 48,20 |
800 m | Alex Beddoes (COK) | 1:54,77 | Martin Orovo (PNG) | 1:55,77 | Petero Veitaqomaki (FIJ) | 1:57,12 |
1500 m | Petero Veitaqomaki (FIJ) | 4:19,10 | Martin Orovo (PNG) | 4:19,85 | Samson Laus (VAN) | 4:19,88 |
5000 m | Simbai Kaspar (PNG) | 16:00,10 | Avikash Lal (FIJ) | 16:07,56 | Jack Nawka Lelow (VAN) | 16:10,77 |
10.000 m | Simon Charley (VAN) | 34:05,91 | Armon Napuat (VAN) | 34:07,84 | Simbai Kaspar (PNG) | 34:27,40 |
Halvmaraton | Simon Charley (VAN) | 1:15:44 | Avikash Lal (FIJ) | 1:16:08 | Jack Nawka Lelow (VAN) | 1:17:38 |
110 m hekk | Moses's Foliaki (TGA) | 14,78 | Errol Qaqa (FIJ) | 15,21 | Kolone Alefosio (SAM) | 15,23 |
400 m hekk | Mowen Boino (PNG) | 52,10 | Ephraim Lerkin (PNG) | 52,25 | Talatala Pooi (TGA) | 53,63 |
3000 m hinder | Simon Charley (VAN) | 9:44,37 | Jack Nawka Lelow (VAN) | 9:48,54 | Simbai Kaspar (PNG) | 9:55,81 |
4 × 100 m stafett | Fiji Sireli Bulivorovoro Tony Lemeki Kolinio Radrudru Aaron Powell | 41,30 | Papua Ny-Guinea Charles Livuan Nelson Stone Nazmie-Lee Marai Kupun Wisil | 41,30 | Vanuatu Steeve Lolten Bradly Toa Brandy Mento Markly Simeon | 41,73 |
4 × 400 m stafett | Papua Ny-Guinea Benjamin Aliel Nelson Stone Mowen Boino Ephraim Lerkin | 3:16,89 | Fiji Kameli Ravuki Sailosi Tubuilagi Petero Veitaqomaki Samuela Railoa | 3:17,88 | Vanuatu Jackfrey Tamathui Frem Nathan Bernard Kapalu Bradly Toa | 3:20,19 |
Lengdehopp | Roland Hure (PNG) | 7,08 m | Sireli Bulivorovoro (FIJ) | 7,00 m | Kevin Paul (VAN) | 6,88 m |
Tresteg | Peniel Richard (PNG) | 15,45 m | Eugene Vollmer (FIJ) | 15,30 m | Ulric Buama (NCL) | 14,86 m |
Høydehopp | Malakai Kaiwalu (FIJ) | 2,06 m | Peniel Richard (PNG) | 2,03 m | Mosese Foliaki (TGA) | 2,00 m |
Stavsprang | Florian Geffrouais (NCL) | 4,00 m | Mosese Foliaki (TGA) | 3,50 m | Vinceslas Tauvale (WLF) | 3,40 m |
Kulestøt | Ryan Valao (WLF) | 14,71 m | Mustafa Fall (FIJ) | 14,60 m | Erwan Cassier (NCL) | 13,82 m |
Diskos | Debono Paraka (PNG) | 50,17 m | Ryan Valao (WLF) | 48,84 m | Erwan Cassier (NCL) | 47,33 m |
Sleggekast | Erwan Cassier (NCL) | 57,05 m | Petelo Toto (NCL) | 53,24 m | Debono Paraka (PNG) | 37,17 m |
Spydkast | Donny Tuimaseve (SAM) | 63,73 m | Pita Tamani (FIJ) | 62,15 m | Jack Nasawa (VAN) | 60,98 m |
Tikamp | Florian Geffrouais (NCL) | 7.354 p | Stephen Ham (VAN) | 5.291 p | Sililo Kivalu (WLF) | 4.585 p |
Parafriidrett
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Sylvain Bova (NCL) | 12,13 (T11/Ledsager) | Peter Dick (VAN) | 13,51 (F46) | Marc Houssimoli (VAN) | 14,67 (T/F37) |
Spydkast | Thierry Washetine (NCL) | 43,54 m (T/F20) | Iosefo Rakesa (FIJ) | 27,43 m (F40) | Manako Fal Aveuki (WLF) | 39,87 m (F43) |
Kulestøt | Thierry Cibone (NCL) | 9,70 m (F34) | Marcelin Walico (NCL) | 10,50 m (F57) | Jone Bogidrau (FIJ) | 7,69 m (F57) |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Toea Wisil (PNG) | 12,00 | Patricia Taea (COK) | 12,08 | Makereta Naulu (FIJ) | 12,19 | |
200 m | Patricia Taea (COK) | 24,16 | Toea Wisil (PNG) | 25,13 | Afure Adah (PNG) | 25,33 | |
400 m | Miriama Senokonoko (FIJ) | 57,34 | Elenani Tinai (FIJ) | 57,90 | Nancy Malamut (PNG) | 58,24 | |
800 m | Valentine Hello (VAN) | 2:16,76 | Poro Gahekave (PNG) | 2:18,00 | Tuna Tine (PNG) | 2:19,38 | |
1500 m | Poro Gahekave (PNG) | 4:55,77 | Jenny Albert (PNG) | 4:57,77 | Genina Criss (GUM) | 4:58,63 | |
5000 m | Sharon Firisua (SOL) | 18:28,81 | Poro Gahekave (PNG) | 18:44,45 | Dianah Matekali (SOL) | 19:20,59 | |
10.000 m | Sharon Firisua (SOL) | 39:25,94 | Dianah Matekali (SOL) | 40:34,80 | Celine Hirzel (NCL) | 42:02,82 | |
Halvmaraton | Sharon Firisua (SOL) | 1:27:31 | Dianah Matekali (SOL) | 1:31:25 | Ikke tildelt | n/a | |
100 m hekk | Adrine Monagi (PNG) | 14,65 | Jeannette Wacapo (NCL) | n/a | Ikke tildelt | n/a | |
400 m hekk | Raylyne Kanam (PNG) | 65,43 | Annie Topal (PNG) | 66,21 | Lisbeth Kalopong (VAN) | n/a | |
3000 m hinder | Poro Gahekave (PNG) | 11:54,37 | Esther Boram (PNG) | 12:44,76 | Tuna Tine (PNG) | 12:56,38 | |
4 × 100 m stafett | Fiji Serenia Ragatu Elenoa Sailosi Miriama Senokonoko Makereta Naulu | 47,43 | Papua Ny-Guinea Miriam Peni Toea Wisil Afure Adah Nancy Malamut | 47,67 | Vanuatu Judithe Alatoa Christelle Kalopong Lyza Malres Roslyn Nalin | 49,03 | |
4 × 400 m stafett | Fiji Makereta Naulu Elenani Tinai Serenia Ragatu Miriama Senokonoko | 3:54,43 | Vanuatu Roslyn Nalin Lyza Malres Esther Thomas Valentine Hello | 4:00,86 | Papua New Guinea Adrine Monagi Rellie Kaputin Nancy Malamut Esther Boram | n/a | |
Lengdehopp | Rellie Kaputin (PNG) | 6,40 m | Annie Topal (PNG) | 5,68 m | Adrine Monagi (PNG) | 5,59 m | |
Tresteg | Rellie Kaputin (PNG) | 13,26 m | Miriama Senokonoko (FIJ) | 12,46 m | Annie Topal (PNG) | 12,22 m | |
Høydehopp | Shawntell Lockington (FIJ) | 1,70 m | Rellie Kaputin (PNG) | 1,65 m | Jeannette Wacapo (NCL) | 1,40 m | |
Stavsprang | Ikke arrangert | ||||||
Kulestøt | Ata Maama Tuutafaiva (TGA) | 14,95 m | Ashley Bologna (NCL) | 14,53 m | Tereapii Tapoki (COK) | 12,75 m | |
Diskos | Tereapii Tapoki (COK) | 47,11 m | Atana Takosi (NCL) | 43,78 m | Selare Malep (VAN) | 31,85 m | |
Sleggekast | Leïna Durand (NCL) | 43,67 m | Jacklyn Travertz (PNG) | 41,22 m NR | Sharon Toako (PNG) | 35,50 m | |
Spydkast | Linda Selui (NCL) | 45,41 m | Sharon Toako (PNG) | 44,42 m | Shilla Malep (VAN) | n/a | |
Sjukamp | Adrine Monagi (PNG) | 4.837 p | Jemila Kuao (VAN) | 2.646 p | Liliy Lawantak (VAN) | 2.436 p |
Parafriidrett
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Kulestøt | Rose Vandegou (NCL) | 7,24 m (F41) | Rose Welepa (NCL) | 9,78 m (F12) | Vero Nime (PNG) | 6,46 m (F42) |
Referanser
Kilder
- Resultater