EM i friidrett 1946 – 10 000 meter menn
Friidrett | ||||
---|---|---|---|---|
Baneøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | |||
800 m | menn | |||
1500 m | menn | |||
5000 m | menn | |||
10 000 m | menn | |||
10 km kappgang | menn | |||
80 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | |||
3000 m hinder | menn | |||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | |||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | |||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | |||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | |||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | |||
Sammensatte øvelser | ||||
Tikamp | menn |
Dette er de offisielle resultatene for øvelsen 10 000 meter herrer ved EM i friidrett 1946 i Oslo, Norge.
Thorvald Wilhelmsen og Martin Stokken representerte Norge i øvelsen. Wilhelmsen kom på 7.-plass, mens Stokken kom på 8.-plass.
Finalen
Plassering | Navn | Nasjonalitet | Tid |
---|---|---|---|
01 | Viljo Heino | Finland | 29.52,0 |
02 | Helge Perala | Finland | 30.31,4 |
03 | Andras Csaplar | Ungarn | 30.35,2 |
4. | Sven Rapp | Sverige | 30.49,2 |
5. | Feodossi Wanin | Sovjetunionen | 30.56.2 |
6. | Charles Heirendt | Luxemburg | 31.08,2 |
7. | Thorvald Wilhelmsen | Norge | 31.20,8 |
8. | Martin Stokken | Norge | 32.56,0 |
Eksterne lenker
- Resultater
- Norske deltagere
- v
- d
- r
Europamestere på 10 000 m, menn
- 1934: Ilmari Salminen
- 1938: Ilmari Salminen
- 1946: Viljo Heino
- 1950: Emil Zátopek
- 1954: Emil Zátopek
- 1958: Zdzisław Krzyszkowiak
- 1962: Pjotr Bolotnikov
- 1966: Jürgen Haase
- 1969: Jürgen Haase
- 1971: Juha Väätäinen
- 1974: Manfred Kuschmann
- 1978: Martti Vainio
- 1982: Alberto Cova
- 1986: Stefano Mei
- 1990: Salvatore Antibo
- 1994: Abel Antón
- 1998: Antonio Pinto
- 2002: José Manuel Martínez
- 2006: Jan Fitschen
- 2010: Mo Farah
- 2012: Polat Kemboi Arıkan
- 2014: Mo Farah
- 2016: Polat Kemboi Arıkan
- 2018: Morhad Amdouni
- 2022: Yemaneberhan Crippa
- 2024: Dominic Lokinyomo Lobalu
Menn: EM, VM, OL • Kvinner: EM, VM, OL