Aleksandr Usjakov
Aleksandr Usjakov | |||
---|---|---|---|
Født | 18. juli 1948 Starosmirnovskaja gate[1] | ||
Død | 14. aug. 2024[2] (76 år) | ||
Beskjeftigelse | Skiskytter | ||
Nasjonalitet | Russland | ||
Sport | Skiskyting |
Aleksandr Andrejevitsj Usjakov (russisk: Александр Андреевич Ушаков; 1948–2024) var en sovjetisk skiskytter. Han ble verdensmester på stafett tre ganger, i 1970, 1974 og i 1977.[3]
VM-statistikk
5 medaljer (3 gull, 1 sølv, 1 bronse)
Event | Normaldist. | Sprint | Stafett |
---|---|---|---|
1970 Östersund | 9.-plass | N/A | Gull |
1971 Tavastehus | 9.-plass | N/A | — |
1973 Lake Placid | 16.-plass | N/A | — |
1974 Minsk | — | 14.-plass | Gull |
1975 Antholz | 9.-plass | 9.-plass | Sølv |
1976 Antholz | N/A | 18.-plass | N/A |
1977 Lillehammer | 10.-plass | Bronse | Gull |
1978 Hochfilzen | 20.-plass | 18.-plass | 4.-plass |
Referanser
Eksterne lenker
- Aleksandr Usjakov hos skisport365.com
- v
- d
- r
Verdensmestere i skiskyting, stafett for menn
- 1966: Norge
- 1967: Norge
- 1969: Sovjetunionen
- 1970: Sovjetunionen
- Aleksandr Tikhonov
- Viktor Mamatov
- Rinnat Safin
- Aleksandr Usjakov
- 1971: Sovjetunionen
- Aleksandr Tikhonov
- Viktor Mamatov
- Rinnat Safin
- Nikolaj Musjitov
- 1973: Sovjetunionen
- Aleksandr Tikhonov
- Rinnat Safin
- Jurij Kolmakov
- Gennadij Kovaljev
- 1974: Sovjetunionen
- Aleksandr Tikhonov
- Aleksandr Usjakov
- Nikolaj Kruglov
- Jurij Kolmakov
- 1975: Finland
- Carl-Henrik Flöjt
- Simo Halonen
- Juhani Suutarinen
- Heikki Ikola
- 1977: Sovjetunionen
- Aleksandr Tikhonov
- Aleksandr Jelizarov
- Aleksandr Usjakov
- Nikolaj Kruglov
- 1978: Øst-Tyskland
- 1979: Øst-Tyskland
- 1981: Øst-Tyskland
- 1982: Øst-Tyskland
- Frank Ullrich
- Mathias Jung
- Matthias Jacob
- Bernd Helmich
- 1983: Sovjetunionen
- Algimantas Šalna
- Jurij Kasjkarov
- Petr Miloradov
- Sergej Bulygin
- 1985: Sovjetunionen
- Jurij Kasjkarov
- Algimantas Šalna
- Sergej Bulygin
- Andrej Senkov
- 1986: Sovjetunionen
- Jurij Kasjkarov
- Dmitrij Vasiljev
- Valerij Medvedtsev
- Sergej Bulygin
- 1987: Øst-Tyskland
- Frank-Peter Roetsch
- Matthias Jacob
- André Sehmisch
- Jürgen Wirth
- 1989: Øst-Tyskland
- 1990: Italia
- 1991: Tyskland
- Ricco Groß
- Frank Luck
- Mark Kirchner
- Fritz Fischer
- 1993: Italia
- 1995: Tyskland
- 1996: Russland
- Viktor Majgurov
- Vladimir Dratsjov
- Sergej Tarasov
- Aleksej Kobelev
- 1997: Tyskland
- 1999: Belarus
- Aleksej Ajdarov
- Petr Ivasjko
- Vadim Sasjurin
- Oleg Rysjenkov
- 2000: Russland
- 2001: Frankrike
- 2003: Tyskland
- 2004: Tyskland
- 2005: Norge
- 2007: Russland
- Ivan Tsjerezov
- Maksim Tsjudov
- Dmitrij Jarosjenko
- Nikolaj Kruglov
- 2008: Russland
- Ivan Tsjerezov
- Nikolaj Kruglov
- Dmitrij Jarosjenko
- Maksim Tsjudov
- 2009: Norge
- 2011: Norge
- 2012: Norge
- 2013: Norge
- 2015: Tyskland
- 2016: Norge
- 2017: Russland
- 2019: Norge
- 2020: Frankrike
- 2021: Norge
- 2023: Frankrike
- 2024: Sverige
Autoritetsdata