Top 100 Nederlandse monumenten 1940-1958
De Top 100 monumenten 1940-1958 was een in 2007 door Ronald Plasterk, toenmalig Nederlands minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, vastgestelde lijst. Deze lijst omvatte de 100 waardevolste bouwwerken die te zijner tijd benoemd konden worden tot rijksmonument. De bouwwerken stammen voor een groot deel uit de Nederlandse wederopbouwperiode.[1] Het grootste deel van deze bouwwerken werd vanaf 2009 daadwerkelijk een rijksmonument. De Top 100 is in 2013 opgevolgd door de 90 topmonumenten uit de periode 1959-1965.
De lijst
Hieronder de lijst met deze 100 monumenten, onderverdeeld in 10 categorieën,[2] te weten: Onderdak (15), Verzorgingsstaat (8), Economie (14), Productie (9), Techniek (9), Verkeer (6), Verzuiling (16), Vorming (Onderwijs) (12), Vrije tijd (6) en Herdenking (5). Uiteindelijk zijn 97 van de 100 objecten als rijksmonument gewaardeerd. Medio 2013 maakte minister Bussemaker bekend dat er drie objecten niet als rijksmonument gewaardeerd worden: nr. 46, Turmac te Zevenaar, nr. 55, de ertskranen in Vlaardingen (in 2019 gesloopt) en nr. 90, Roeivereniging De Hoop te Amsterdam.[3]
Object | Plaats | Locatie | Coördinaten | Bouwjaar | Architect | Categorie | Rijksmonumentnr.? | Afbeelding |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Villa Looyen | Aerdenhout | Zwarteweg 5, 2111 AJ Aerdenhout Zwarteweg 5, 2111 AJ Aerdenhout | 1948 1948 | B. Bijvoet, G.H.M. Holt B. Bijvoet, G.H.M. Holt | Onderdak | 530984 | ||
Frankendaal / Jeruzalem | Amsterdam-Oost | 1957 1957 | C. van Eesteren, B. Merkelbach, P. Elling, A.E. van Eyck, M. Ruys C. van Eesteren, B. Merkelbach, P. Elling, A.E. van Eyck, M. Ruys | Onderdak | 528268 | |||
Westereindflat | Amsterdam Nieuw-West | Harry Koningsbergerstraat 94, 1063 AD Amsterdam (hoofdadres) Harry Koningsbergerstraat 94, 1063 AD Amsterdam (hoofdadres) | 1957 1957 | J. Rietveld J. Rietveld | Onderdak | 530911 | ||
Warnersblokken | Amsterdam-Zuid | Johannes Worpstraat Dirk Schäferstraat Johannes Worpstraat Dirk Schäferstraat | 1957 1957 | A. Warners, J. Ongenae A. Warners, J. Ongenae | Onderdak | 530914 | ||
Huis Visser | Bergeijk | 1956 1956 | G.Th. Rietveld G.Th. Rietveld | Onderdak | 530922 | |||
Huis op bunker, met tuin | Den Haag | Ruychrocklaan 221 Ruychrocklaan 221 | 1951 1951 | R. Romke de Vries R. Romke de Vries | Onderdak | 530871 | ||
Segbroeklaanflat | Den Haag | Segbroeklaan Segbroeklaan | 1957 1957 | P. Zanstra P. Zanstra | Onderdak | 530951 | ||
Kremlin (Sint-Jorisplein e.o.) | Gorinchem | 1956 1956 | A. Evers, G.J.M. Sarlemijn A. Evers, G.J.M. Sarlemijn | Onderdak | 530954 | |||
Wielewaalflat | Groningen | 1957 1957 | F. Klein F. Klein | Onderdak | 530836 | Meer afbeeldingen | ||
Gemeenteflat, Koningsplein | Maastricht | 1950 1950 | F. Dingemans F. Dingemans | Onderdak | 530717 | |||
Huis Ypenhof | Rotterdam | 1952 1952 | J.H. van den Broek J.H. van den Broek | Onderdak | 530886 | |||
Lijnbaanhoven | Rotterdam | Lijnbaan Lijnbaan | 1949-1953 1949-1953 | H.A. Maaskant, H.D. Bakker, A. Krijgsman H.A. Maaskant, H.D. Bakker, A. Krijgsman | Onderdak | 30602 | ||
Huis Slegers | Velp | 1954 1954 | G.Th. Rietveld G.Th. Rietveld | Onderdak | 530873 | |||
Zuidpleinflat | Rotterdam | 1949 1949 | W. van Tijen, H.A. Maaskant W. van Tijen, H.A. Maaskant | Onderdak | 530889 | |||
Gasthuishofje | Zandvoort | 1949 1949 | B.J.J.M. Stevens B.J.J.M. Stevens | Onderdak | 530899 | |||
Belastingkantoor (nu Kohnstammhuis) | Amsterdam-Oost | 1958 1958 | G. Friedhoff G. Friedhoff | Verzorgingsstaat | 530868 | |||
Provinciehuis (Gelderland) | Arnhem | 1955 1955 | J.J.M. Vegter, H. Brouwer, T.T. Deurvorst J.J.M. Vegter, H. Brouwer, T.T. Deurvorst | Verzorgingsstaat | 530828 | |||
Stationspostgebouw (Den Haag) | Den Haag | 1949 1949 | G.C. Bremer G.C. Bremer | Verzorgingsstaat | 530831 | |||
Sint-Jozefziekenhuis | Deventer | 1957 1957 | J.A. van der Laan, J.B. Hermans, Th.M. van der Eerden J.A. van der Laan, J.B. Hermans, Th.M. van der Eerden | Verzorgingsstaat | 530735 | |||
Bejaardenflat Aldenhof | Maastricht | 1957 1957 | J.H.A. Huysmans J.H.A. Huysmans | Verzorgingsstaat | 530897 | |||
Bejaardenhof Jozefzorg | Tilburg | 1952 1952 | Jos. Bedaux Jos. Bedaux | Verzorgingsstaat | 530935 | |||
Sanatorium De Klokkenberg | Breda | 1953 1953 | C.H. de Bever, C.M. van Moorsel C.H. de Bever, C.M. van Moorsel | Verzorgingsstaat | 528717 | |||
Brandweerkazerne (nu museum Rondeel) | Rhenen | 1943 1943 | J.J.M. Vegter J.J.M. Vegter | Verzorgingsstaat | 530875 | |||
Kantoor Van Leer’s Vatenfabriek | Amstelveen | 1958 1958 | Marcel Breuer Marcel Breuer | Economie | 531203 | |||
Hoofdkantoor AKU (nu: De Grote Enk) | Arnhem | 1957 1957 | H.T. Zwiers H.T. Zwiers | Economie | 530921 | |||
kantoor Hoofdproductschap Akkerbouw | Den Haag | Stadhoudersplantsoen 12, 2517 JL Den Haag Stadhoudersplantsoen 12, 2517 JL Den Haag | 1955 1955 | J.W.E. Buijs, J.B. Lürsen, W. Verschoor J.W.E. Buijs, J.B. Lürsen, W. Verschoor | Economie | 530833 | ||
KLM (in 1969 verkocht aan de overheid) | Den Haag | 1949 1949 | D. Roosenburg, P. Verhave D. Roosenburg, P. Verhave | Economie | 530887 | |||
Aegongebouw (nu Joegoslavië-tribunaal) | Den Haag | 1953 1953 | Ad van der Steur Ad van der Steur | Economie | 530892 | |||
De Bijenkorf met sculptuur | Rotterdam | 1957 1957 | Marcel Breuer, A. Elzas, Naum Gabo Marcel Breuer, A. Elzas, Naum Gabo | Economie | 530847 | |||
Huf (schoenenwinkel) | Rotterdam | 1957 1957 | Architectenbureau Van den Broek en Bakema Architectenbureau Van den Broek en Bakema | Economie | 530786 | |||
Citrusveiling | Rotterdam | 1955 1955 | H.A. Maaskant H.A. Maaskant | Economie | 530860 | |||
Groothandelsgebouw | Rotterdam | 1953 1953 | W. van Tijen, H.A. Maaskant W. van Tijen, H.A. Maaskant | Economie | 530940 | |||
Industriegebouw Goudsesingel | Rotterdam | 1951 1951 | W. van Tijen, H.A. Maaskant W. van Tijen, H.A. Maaskant | Economie | 530835 | |||
Voormalige Amsterdamse bank / Incassobank | Rotterdam | Blaak Blaak | 1950 1950 | E.H.A. en H.M. Kraaijvanger E.H.A. en H.M. Kraaijvanger | Economie | 530845 | ||
Vm. Nederlandse Handelsmaatschappij | Rotterdam | Blaak Blaak | 1950 1950 | Kees Elffers Kees Elffers | Economie | 530850 | ||
Vm. Twentsche Bank | Rotterdam | Blaak 28, 3011 TA Rotterdam Blaak 28, 3011 TA Rotterdam | 1950 1950 | Ad van der Steur, W.A.C. Herman de Groot, B. Hooykaas, B. van Veen Ad van der Steur, W.A.C. Herman de Groot, B. Hooykaas, B. van Veen | Economie | 530852 | ||
Vm. Rotterdamse bank | Rotterdam | Coolsingel 119, 3012 AG Rotterdam Coolsingel 119, 3012 AG Rotterdam | 1949 1949 | H.F. Mertens H.F. Mertens | Economie | 530919 | ||
Instituut voor Rassenonderzoek van Cultuurgewassen | Bennekom | 1954 1954 | G. Friedhoff, M. Bolten G. Friedhoff, M. Bolten | Productie | 531167 | |||
Weverij de Ploeg | Bergeijk | 1958 1958 | G.Th. Rietveld G.Th. Rietveld | Productie | 531183 | |||
Hoofdkantoor Hoogovens | IJmuiden | 1951 1951 | W.M. Dudok W.M. Dudok | Productie | 530948 | |||
Slaakhuys | Rotterdam | 1955 1955 | J.J.M. Vegter J.J.M. Vegter | Productie | 530859 | |||
Bouwcentrum | Rotterdam | Kruisplein 15 Kruisplein 15 | 1949 1949 | J.W.C. Boks J.W.C. Boks | Productie | 530939 | ||
Meelfabriek, Latenstein | Rotterdam | 1952 1952 | J.J.M. Vegter J.J.M. Vegter | Productie | 530958 | |||
Tonnemafabriek | Sneek | 1954 1954 | J.A. Boer J.A. Boer | Productie | 530843 | |||
Modelboerderij Johannes Kerkhovenpolder | Woldendorp | 1952 1952 | Nanno Jakob Kruizinga, Mien Ruys Nanno Jakob Kruizinga, Mien Ruys | Productie | 531060 | |||
Turmac | Zevenaar | 1952 1952 | W.S. van de Erve, M. Zwaagstra W.S. van de Erve, M. Zwaagstra | Productie | geen | Meer afbeeldingen | ||
Transformatorhuis Benoordenhout (Van Diepenburchstraat) | Den Haag | 1942 1942 | J.M. Luthmann; beeldhouwer: Dirk Bus J.M. Luthmann; beeldhouwer: Dirk Bus | Techniek | 530861 | |||
Watertoren | Dokkum | Bij Mockamastrjitte 33, 9101 AP Dokkum Bij Mockamastrjitte 33, 9101 AP Dokkum | 1957 1957 | J.J.M. Vegter J.J.M. Vegter | Techniek | 530878 | ||
Radiotelescoop | Dwingeloo | Bij Oude Hoogeveensedijk 4, 7991 PD Dwingeloo Bij Oude Hoogeveensedijk 4, 7991 PD Dwingeloo | 1956 1956 | C.A. Muller (astronoom) C.A. Muller (astronoom) | Techniek | 530829 | ||
Gemaal Lovink | Biddinghuizen (bij Harderhaven) | 8256 ZG Biddinghuizen 8256 ZG Biddinghuizen | 1957 1957 | D. Roosenburg D. Roosenburg | Techniek | 530837 | ||
Koning Willem-Alexandergemaal | Katwijk | Binnensluis 3 Binnensluis 3 | 52° 12' 26" NB, 4° 24' 21" OL RM op kaart | 1954 1954 | Bernard Buurman en M.P. Schutte Bernard Buurman en M.P. Schutte | Techniek | 530957 | Meer afbeeldingen |
voormalig Dr. Neherlaboratorium | Leidschendam | Bij Sint Paulusstraat 9, 2264 XZ Leidschendam, Bij Sint Paulusstraat 9, 2264 XZ Leidschendam, | 1955 1955 | S.J. van Embden S.J. van Embden | Techniek | 530851 | ||
Vuurtoren Westhoofd | Ouddorp | 3253 ZG Ouddorp 3253 ZG Ouddorp | 1950 1950 | G. Friedhoff G. Friedhoff | Techniek | 530826 | ||
Ja-knikker Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) | Schoonebeek | Bij De Pallert 30, 7761 BV Schoonebeek Bij De Pallert 30, 7761 BV Schoonebeek | 1950 1950 | Fabrikant: Thomassen Fabrikant: Thomassen | Techniek | 532035 | ||
Ertskranen | Vlaardingen | 195X 195X | ? ? | Techniek | geen | |||
NS-station | Eindhoven | Stationsplein 22, 5611 AC Eindhoven, Stationsplein 22, 5611 AC Eindhoven, | 1956 1956 | K. van der Gaast K. van der Gaast | Verkeer | 530936 | ||
Pompstation Esso (nu Bim) | Groningen | 1954 1954 | W.M. Dudok W.M. Dudok | Verkeer | 530857 | Meer afbeeldingen | ||
NS-station | Vlissingen | 1950 1950 | S. van Ravesteyn S. van Ravesteyn | Verkeer | 530882 | |||
NS-station | Zutphen | 1952 1952 | H.G.J. Schelling H.G.J. Schelling | Verkeer | 530901 | |||
Aankomsthal Holland-Amerika Lijn Wilhelminapier | Rotterdam | 1949 1949 | Architectenbureau Van den Broek en Bakema Architectenbureau Van den Broek en Bakema | Verkeer | 530949 | |||
Ventilatietorens Velsertunnel | Velsen | 1957 1957 | D. Roosenburg D. Roosenburg | Verkeer | 530903 | |||
Adventkerk | Aerdenhout | 1958 1958 | K.L. Sijmons K.L. Sijmons | Verzuiling | 530839 | |||
Kruiskerk of Vredeskerk | Amstelveen | 1953 1953 | M.F. Duintjer M.F. Duintjer | Verzuiling | 530844 | |||
Opstandingskerk (Kolenkit) | Amsterdam-West | 1956 1956 | M.F. Duintjer M.F. Duintjer | Verzuiling | 530877 | |||
H. Jozefkerk | Amsterdam-West | 1953 1953 | G.H.M. Holt, K.P. Tholens G.H.M. Holt, K.P. Tholens | Verzuiling | 530737 | |||
O.L.V. van Altijddurende Bijstand | Breda | 1952 1952 | M.J. Granpré Molière M.J. Granpré Molière | Verzuiling | 530866 | |||
Missiehuis | Cadier en Keer | 1955 1955 | A. Swinkels A. Swinkels | Verzuiling | 530923 | |||
H.H. Antonius en Lodewijkkerk (nu Emmauskerk) | Den Haag | 1958 1958 | Dominicus Böhm (?), F.P.J. Peutz en W. Wouters Dominicus Böhm (?), F.P.J. Peutz en W. Wouters | Verzuiling | 530913 | |||
Clarissenklooster Rapelenburg | Eindhoven | 1953 1953 | C.H. de Bever C.H. de Bever | Verzuiling | 531179 | |||
Pinksterkerk | Heemstede | 1957 1957 | Chr. Nielsen, J.H.C. Spruit, B. Hendriks Chr. Nielsen, J.H.C. Spruit, B. Hendriks | Verzuiling | 530880 | |||
Sint-Josephkerk | Heerlen | 1957 1957 | J.J. Fanchamps J.J. Fanchamps | Verzuiling | 530863 | |||
H. Annakerk | Heerlen | 1953 1953 | F.P.J. Peutz F.P.J. Peutz | Verzuiling | 530830 | |||
H. Martinuskerk | Luyksgestel | 1958 1958 | E. Nijsten, J. Koldeweij E. Nijsten, J. Koldeweij | Verzuiling | 530925 | |||
Kerk van de Zoete Naam Jezus | Oeffelt | 1954 1954 | N. van der Laan N. van der Laan | Verzuiling | 530924 | |||
H.H. Theobaldus en Antonius | Overloon | 1956 1956 | Jan Strik Jan Strik | Verzuiling | 530838 | |||
Onze-Lieve-Vrouw-Hemelvaartkerk | Philippine | 1954 1954 | Alphons Siebers, W. van Dael Alphons Siebers, W. van Dael | Verzuiling | 530896 | |||
Paaskerk | Zaandam | 1958 1958 | K.L. Sijmons, K. Appel K.L. Sijmons, K. Appel | Verzuiling | 530856 | |||
Constantinianum | Amersfoort | 1954 1954 | J.C.A. Schijvens J.C.A. Schijvens | Vorming (Onderwijs) | 530855 | |||
Vrolikstraat 8 | Amsterdam-Oost | Vrolikstraat, Amsterdam Vrolikstraat, Amsterdam | 1956 1956 | Ben Ingwersen, Commer de Geus Ben Ingwersen, Commer de Geus | Vorming (Onderwijs) | 530858 | ||
Technische Universiteit Delft, Werktuigbouwkunde | Delft | 1953 1953 | Ad van der Steur en G. Drexhage Ad van der Steur en G. Drexhage | Vorming (Onderwijs) | 530937 | |||
Grotius Lyceum (Segbroek College) | Den Haag | 1955 1955 | Sjoerd Schamhart Sjoerd Schamhart | Vorming (Onderwijs) | 530834 | |||
Tweede VCL (Segbroek College) | Den Haag | 1956 1956 | J.J.P. Oud, K. Appel J.J.P. Oud, K. Appel | Vorming (Onderwijs) | 530907 | |||
Catharinalyceum (nu Pleincollege Van Maerlant) | Eindhoven | 1954 1954 | T. Taen, T. Nix T. Taen, T. Nix | Vorming (Onderwijs) | 530842 | |||
Jachinschool | Elspeet | 1954 1954 | A. van der Linden A. van der Linden | Vorming (Onderwijs) | 530874 | |||
Cluster van drie lagere scholen | Nagele | 1954-1956 1954-1956 | A.E. van Eyck, H.P.D. van Ginkel A.E. van Eyck, H.P.D. van Ginkel | Vorming (Onderwijs) | 530931 | |||
Luciaschool (nu in gebruik bij de SKVR) | Rotterdam | 1958 1958 | Leo de Jonge Leo de Jonge | Vorming (Onderwijs) | 530920 | |||
Groen van Prinstererlyceum | Vlaardingen | 1957 1957 | Kees Elffers Kees Elffers | Vorming (Onderwijs) | 530938 | |||
Wageningen, Vm. Faculteit voor Geodesie | Wageningen | 1953 1953 | F.E. Röntgen F.E. Röntgen | Vorming (Onderwijs) | 530912 | |||
Zeevaartschool / De Ruyterschool | Vlissingen | 1953 1953 | A. Rothuizen A. Rothuizen | Vorming (Onderwijs) | 530840 | |||
Roeivereniging De Hoop | Amsterdam-Oost | 1952 1952 | A. Komter A. Komter | Vrije tijd | geen | |||
Openluchtzwembad De Papiermolen | Groningen | 1955 1955 | J. Koolhaas J. Koolhaas | Vrije tijd | 531515 | Meer afbeeldingen | ||
Lijnbaan-winkels | Rotterdam | 1956 1956 | Architectenbureau Van den Broek en Bakema Architectenbureau Van den Broek en Bakema | Vrije tijd | 530602 | |||
Thalia (bioscoop) | Rotterdam | 1955 1955 | J.P.L. Hendriks, W. van der Sluys, L.A. van den Bosch, C. Kneulman, J. van Keulen J.P.L. Hendriks, W. van der Sluys, L.A. van den Bosch, C. Kneulman, J. van Keulen | Vrije tijd | 530841 | |||
Stadsschouwburg | Utrecht | 1941 1941 | W.M. Dudok W.M. Dudok | Vrije tijd | 530827 | Meer afbeeldingen | ||
De Lichtenberg, openluchttheater etc. | Weert | 1954-1961 1954-1961 | P.H. Weegels P.H. Weegels | Vrije tijd | 531187 | |||
Nationaal Monument | Amsterdam-Centrum | 1956 1956 | J.J.P. Oud, J.A. Raedecker J.J.P. Oud, J.A. Raedecker | Herdenking | 530906 | |||
John Frostbrug (hersteld) | Arnhem | 1950 1950 | W.J.H. Harmsen, A.J. van der Steur W.J.H. Harmsen, A.J. van der Steur | Herdenking | 529907 | |||
Erebegraafplaats Bloemendaal | Overveen | 1947 1947 | A. Komter, G.H.M. Holt, J.T.P Bijhouwer A. Komter, G.H.M. Holt, J.T.P Bijhouwer | Herdenking | 531162 | |||
Herdenkingshof | Putten | 1947 1947 | J.T.P. Bijhouwer J.T.P. Bijhouwer | Herdenking | 530881 | |||
Monument De Verwoeste Stad | Rotterdam | 1953 1953 | Ossip Zadkine Ossip Zadkine | Herdenking | 530902 |