16. Európai Filmdíj-gála
|
|
A berlini Treptow Arena épülete |
Gála |
Helyszín | Treptow Arena, Berlin Németország |
Dátum | 2003. december 6. |
Házigazda | Heino Ferch |
Időtartam | 3 óra |
|
Hivatalos weboldal |
http://www.europeanfilmawards.eu/ |
A 16. Európai Filmdíj-átadó ünnepséget (16th European Film Awards), amelyen az előző évben hivatalosan bemutatott, az Európai Filmakadémia mintegy 1600 tagjának szavazata alapján legjobbnak ítélt európai alkotásokat részesítették elismerésben, 2003. december 6-án tartották meg a berlini Treptow Arena rendezvényközpontban.[1][2] A díjátadó gála ceremóniamestere Heino Ferch német színész volt.
Az európai mozi 2003-as nagy ünnepén az addigi 16 díjkategóriában terveztek díjat osztani, de a zsűri ez alkalommal megtoldotta a díjak sorát egy alkalmi elismeréssel, a művészi teljesítményt elismerő külön dicsérettel.[3]
A Filmakadémia az eredeti 360-as kínálatból leszűkítve, 43 nagyjátékfilmet válogatott be a versenybe, s e kör szűkítették le első körben a jelöltek listájára, amelyek közül ki lehetett kiválasztani a legjobbakat. A 2003. évi válogatásban magyar alkotás nem szerepelt.[3][4][5]
A legtöbb jelölést, öt kategóriában a Good bye, Lenin! című, humoros és tragikus elemeket vegyítő német filmdráma, Wolfgang Becker rendezése kapta (a legjobb film, és a négy legfontosabb alkotói kategória). 4-4 jelölést kapott Lars von Trier Dogville – A menedék című, tíz nemzet koprodukciójában készült filmdrámája, valamint Stephen Frears Gyönyörű mocsokságok című thrillerje. A legjobb nem európai filmnek járó szoborért meglehetősen vegyes mezőny szállt versenybe: a filmek között megtalálható volt a Disney kasszasikert aratott animációs filmje, a Némó nyomában éppúgy, mint az egy súlyosan beteg öregúr utolsó hetein keresztül mély lélektani drámákat feldolgozó kanadai-francia film, a Barbárok a kapuk előtt, és a többi alkotás rendezőinek sorában is olyan hírességek voltak megtalálhatók, mint Clint Eastwood, Sofia Coppola, Alejandro González Iñárritu, Kim Gidok (Kim Ki-duk), Kitano Takesi és Quentin Tarantino.[3][5]
A díjakat illetően érvényesült a papírforma: a Good bye, Lenin! az öt jelölésből hármat nyert meg (legjobb film, a legjobb forgatókönyv és a legjobb színész), de általános fogadtatása is rendkívül pozitív volt, hiszen elnyerte mindhárom közönségdíjat is. A dán Dogville két szobrocskát vihetett haza; a legjobb rendező Lars von Trier lett, a film képi világának megteremtéséért pedig Anthony Dod Mantle kapta a legjobb operatőr díját.[6]
Válogatás
- 28 Days Later (28 nappal később) – rendező: Danny Boyle
- Bon voyage – rendező: Jean-Paul Rappeneau
- Calendar Girls (Felül semmi) – rendező: Nigel Cole
- Das Wunder von Bern (A berni csoda) – rendező: Sönke Wortmann
- De Grønne Slagtere (Zöld hentesek) – rendező: Anders Thomas Jensen
- De Tweeling (Az ikrek) – rendező: Ben Sombogaart
- Dirty Pretty Things (Gyönyörű mocsokságok) – rendező: Stephen Frears
- Dogville (Dogville – A menedék) – rendező: Lars von Trier
- Edi – rendező: Piotr Trzaskalski
- Good bye, Lenin! – rendező: Wolfgang Becker
- Hannah Med H – rendező: Christina Olofson
- Il cuore altrove (Máshol jár a szív) – rendező: Pupi Avati
- Il est plus facile pour un chameau.... (Könnyebb a tevének...) – rendező: Valéria Bruni-Tedeschi
- In This World (Ezen a világon) – rendező: Michael Winterbottom
- Io non ho paura (Nem félek) – rendező: Gabriele Salvatores
- Koktebel – rendező: Borisz Hlebnyikov és Alekszej Popogrebszkij
- L’homme du train (A férfi a vonatról) – rendező: Patrice Leconte
- La finestra di fronte (A szemközti ablak) – rendező: Ferzan Özpetek
- La luz prodigiosa – rendező: Miguel Hermoso
- La meglio gioventù (Szépséges fiatalság) – rendező: Marco Tullio Giordana
- Lichter (Fények távolában) – rendező: Hans-Christian Schmid
- Los lunes al sol (Napfényes hétfők) – rendező: Fernando León de Aranoa
- Ljubovnyik (A szerető) – rendező: Valerij Todorovszkij
- Maria – rendező: Călin Peter Netzer
- Mein letzter Film – rendező: Oliver Hirschbiegel
- My Life Without Me (Az élet nélkülem) – rendező: Isabel Coixet
- Niki et Flo – rendező: Lucian Pintilie
- Nói albinói – rendező: Dagur Kari
- Otyec i szün (Отец и сын) (Apa és fia) – rendező: Alekszandr Szokurov
- Prendimi l’anima (Lélekszakadva) – rendező: Roberto Faenza
- Rezervni deli (Zöldhatár) – rendező: Damjan Kozole
- Ricordati di me – rendező: Gabriele Muccino
- Rosenstrasse – rendező: Margarethe von Trotta
- Salmer fra kjøkkenet (Dalok a konyhából) – rendező: Bent Hamer
- Sjaj u ocima – rendező: Srđan Karanović
- Soldados de Salamina (Salamina katonái) – rendező: David Trueba
- Solino – rendező: Fatih Akın
- Son frère – rendező: Patrice Chéreau
- Swimming Pool [7] – rendező: François Ozon
- The Mother (Anya és a szerelem) – rendező: Roger Michell
- Uzak (Messze) – rendező: Nuri Bilge Ceylan
- Verder dan de maan (A nyugalom tengere) – rendező: Stijn Coninx
- Wilbur Wants to Kill Himself (Wilbur öngyilkos akar lenni) – rendező: Lone Scherfig
Díjazottak és jelöltek
„Díjazott” – szürkéskék háttérrel |
„Jelölt” – világos szürke háttérrel |
Magyar címe | Eredeti címe | Rendező | Ország |
A visszatérés | Vozvrascsenyije (Возвращение) | Andrej Zvjagincev | |
A bálványom | Mon idole | Guillaume Canet | |
Égő tűz | Gori vatra | Pjer Žalica | |
Nap mint nap | Las horas del día | Jaime Rosales | |
Rekonstrukció | Reconstruction | Christoffer Boe | |
Schultze Gets the Blues | Michael Schorr | |
Young Adam | David Mackenzie | |
Magyar címe | Eredeti címe | Rendező | Ország |
Kié ez a dal? | Chia e Tazi Pesen? | Adela Peeva | |
Öt akadály | De fem benspaend | Lars von Trier, Jørgen Leth | |
––– | Essen, Schlafen, keine Frauen | Heiner Stadler | |
Hogyan lett az ember? | L'odyssée de l'espèce | Jacques Malaterre | |
A vörös khmerek halálgyára | S-21, la machine de mort Khmère rouge | Rithy Panh | |
––– | The Day I Will Never Forget | Kim Longinotto | |
A pityergő teve története | Die Geschichte vom weinenden Kamel | Byambasuren Daava, Luigi Falorni | |
––– | Tise! (Тише!) | Viktor Koszakovszkij | |
Nyertesek és jelöltek | Magyar címe | Eredeti címe |
Daniel Brühl | Good bye, Lenin! | Good Bye Lenin! |
Chiwetel Ejiofor | Gyönyörű mocsokságok | Dirty Pretty Things |
Tómas Lemarquis | Nói albinói |
Luigi Lo Cascio | Szépséges fiatalság | La meglio gioventù |
Jean Rochefort | A férfi a vonatról | L'homme du train |
Bruno Todeschini | ––– | Son frère |
Nyertesek és jelöltek | Magyar címe | Eredeti címe |
Bernd Lichtenberg | Good bye, Lenin! | Good Bye Lenin! |
Lars von Trier | Dogville – A menedék | Dogville |
Sandro Petraglia Stefano Rulli | Szépséges fiatalság | La meglio gioventù |
Hanif Kureishi | Anya és a szerelem | The Mother |
Dušan Kovačević | ––– | Profesionalac (Професионалац) |
Steven Knight | Gyönyörű mocsokságok | Dirty Pretty Things |
Nyertesek és jelöltek | Magyar címe | Eredeti címe |
Anthony Dod Mantle | Dogville – A menedék | Dogville |
28 nappal később | 28 Days Later |
Tom Fährmann | A berni csoda | Das Wunder von Bern |
Bogumil Godfrejow | Fények távolában | Lichter |
Chris Menges | Gyönyörű mocsokságok | Dirty Pretty Things |
Italo Petriccione | Nem félek | Io non ho paura |
Marcel Zyskind | Ezen a világon | In This World |
Díjazott | Foglalkozás | Magyar cím | Eredeti cím |
Pjer Žalica | filmrendező | Égő tűz | Gori vatra |
Magyar címe | Eredeti címe | Rendező | Ország |
Jó napot, éjszaka! | Buongiorno, notte | Marco Bellocchio | |
Címe | Rendező | Ország | Jelölő fesztivál |
(A) Torzija | Stefan Arsenijevic | , | UIP díj – Berlin |
At Dawning | Martin Jones | | UIP díj – Valladolid |
Kraj Urodzenia | Jacek Bławut | | UIP díj – Krakkó |
La Chanson-Chanson | Xavier Diskeuve | | UIP díj – Gent |
Le portefeuille | Vincent Bierrewaerts | , | UIP díj – Szarajevó |
Mamaman | Iao Lethem | | UIP díj – Angers |
Mi zsivem na krai (Мы жывем на краі) | Viktor Aszljuk | | UIP díj – Vilo do Conde |
Redd Barna | Terje Rangnes | | UIP díj – Tampere |
Små Skred | Birgitte Staermose | | UIP díj – Edinburgh |
The Trumouse Show | Julio Robledo | | UIP díj – Velence |
Une étreinte | Eskil Vogt | | UIP díj – Grimstad |
Velikan (Великан) | Alexandr Kott | | UIP díj – Drama |
Jegyzetek
- ↑ Az EFA szabályzata szerint „európai filmalkotásnak” az számít, amelyik megfelel az Európai Filmkoprodukciós Egyezményt (European Convention on Cinematographic Co-production) II. függelékébe foglalt, az alkotói, előadói, valamint műszaki és szakértői csoportok tagjainak összetételére vonatkozó feltételeknek és a rendező európai születésű vagy európai állampolgár.
- ↑ „Európai” alatt az Európai Filmakadémia a földrész földrajzi értelemben vett államainak összességét érti, függetlenül attól, hogy az Európai Unió tagjai vagy sem, kiegészítve Izraellel és Palesztinával.
- ↑ a b c Európai Filmdíjak 2003 – jelölések
- ↑ Európai Filmdíjak 2003 – válogatás
- ↑ a b Az Origo.hu híre
- ↑ Európai Filmdíjak 2003 – díjak
- ↑ a b c d e f Előfordul Uszoda címmel is.
- ↑ A szinkronizált változat főcímében alámondott cím: Nicholas Nickleby élete és kalandjai.
Források
- ↑ Európai Filmdíjak 2003 – válogatás: 2003: The Selection List. europeanfilmacademy.org. (angolul) Berlin: European Film Academy (2010) (Hozzáférés: 2018. február 25.) arch
- ↑ Európai Filmdíjak 2003 – jelölések: 2003: The Nominations. europeanfilmacademy.org. (angolul) Berlin: European Film Academy (2010) (Hozzáférés: 2018. február 25.) arch
- ↑ Európai Filmdíjak 2003 – díjak: 2003: The Winners. europeanfilmacademy.org. (angolul) Berlin: European Film Academy (2010) (Hozzáférés: 2018. február 25.) arch
- ↑ Az Origo.hu híre: Közzétették az Európai Filmdíj jelöltjeit. origo.hu. Budapest: Origo Zrt. (2003. november 11.) (Hozzáférés: 2018. február 25.) arch
- Az Európai Filmakadémia hivatalos honlapja (angolul)
- Az Európai Filmdíj hivatalos honlapja (angolul)
- Az Európai Filmdíj az Internet Movie Database-ben (angolul)
Kapcsolódó szócikkek
|
---|
Szervezet | |
---|
Jelenlegi díjak | |
---|
Különdíjak | |
---|
Közönségdíjak | |
---|
Múltbéli díjak | |
---|
Díjátadók | |
---|
|
- Filmművészetportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap