Pöytätennis kesäolympialaisissa 2012 – miesten joukkuepeli
Pöytätennis kesäolympialaisissa 2012 | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kaksinpeli | ||||||||
Miehet Naiset | ||||||||
Joukkuepeli | ||||||||
Miehet Naiset | ||||||||
|
Pöytätenniksen miesten joukkuepeli kesäolympialaisissa 2012 alkoi 3. elokuuta ja päättyi 8. elokuuta. Olympiakultaa voitti Kiina.
Karsinta
Kilpailu | Kilpailupaikan lunastaneet |
---|---|
Isäntämaa | Iso-Britannia |
Maanosien mukaan | Egypti (Afrikka) Kiina (Aasia) Saksa (Eurooppa) Brasilia (Etelä-Amerikka) Kanada (Pohjois-Amerikka) Australia (Oseania) |
Jäljelle jääneet | Etelä-Korea Japani Itävalta Ruotsi Singapore Hongkong Portugali Pohjois-Korea Venäjä |
Yhteensä | 16 |
Kokoonpanot
Ranking | Joukkue | Pelaajat |
---|---|---|
1 | Kiina | Zhang Jike, Ma Long, Wang Hao |
2 | Etelä-Korea | Joo Se-Hyuk, Oh Sang-Eun, Ryu Seung-Min |
3 | Japani | Jun Mizutani, Koki Niwa, Seiya Kishikawa |
4 | Saksa | Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger |
5 | Singapore | Gao Ning, Zhan Jian, Yang Zi |
6 | Hongkong | Jiang Tianyi, Tang Peng, Leung Chu Yan |
7 | Itävalta | Robert Gardos, Chen Weixing, Werner Schlager |
8 | Portugali | Marcos Freitas, Tiago Apolónia, João Monteiro |
9 | Venäjä | Alexander Shibaev, Kirill Skachkov, Alexey Smirnov |
10 | Ruotsi | Jens Lundqvist, Pär Gerell, Jörgen Persson |
11 | Pohjois-Korea | Jang Song-Man, Kim Hyok-Bong, Kim Song-Nam |
12 | Brasilia | Gustavo Tsuboi, Thiago Monteiro, Hugo Hoyama |
13 | Iso-Britannia | Paul Drinkhall, Andrew Baggaley, Liam Pitchford |
14 | Egypti | El-sayed Lashin, Ahmed Saleh, Omar Assar |
15 | Kanada | Zhen Wang, Pierre-Luc Hinse, Andre Ho |
16 | Australia | William Henzell, Justin Han, Robert Frank |
Turnaus
Neljännesvälierät | Puolivälierät | Välierät | Loppuottelu | |||||||||||
4. elokuuta | ||||||||||||||
Kiina | 3 | |||||||||||||
5. elokuuta | ||||||||||||||
Venäjä | 1 | |||||||||||||
Kiina | 3 | |||||||||||||
4. elokuuta | ||||||||||||||
Singapore | 0 | |||||||||||||
Australia | 0 | |||||||||||||
6. elokuuta | ||||||||||||||
Singapore | 3 | |||||||||||||
Kiina | 3 | |||||||||||||
3. elokuuta | ||||||||||||||
Saksa | 1 | |||||||||||||
Itävalta | 3 | |||||||||||||
5. elokuuta | ||||||||||||||
Egypti | 0 | |||||||||||||
Itävalta | 0 | |||||||||||||
3. elokuuta | ||||||||||||||
Saksa | 3 | |||||||||||||
Ruotsi | 1 | |||||||||||||
8. elokuuta | ||||||||||||||
Saksa | 3 | |||||||||||||
Kiina | 3 | |||||||||||||
4. elokuuta | ||||||||||||||
Etelä-Korea | 0 | |||||||||||||
Japani | 3 | |||||||||||||
5. elokuuta | ||||||||||||||
Kanada | 0 | |||||||||||||
Japani | 2 | |||||||||||||
3. elokuuta | ||||||||||||||
Hongkong | 3 | |||||||||||||
Brasilia | 0 | |||||||||||||
6. elokuuta | ||||||||||||||
Hongkong | 3 | |||||||||||||
Hongkong | 0 | |||||||||||||
3. elokuuta | ||||||||||||||
Etelä-Korea | 3 | Pronssiottelu | ||||||||||||
Portugali | 3 | |||||||||||||
5. elokuuta | 8. elokuuta | |||||||||||||
Iso-Britannia | 0 | |||||||||||||
Portugali | 2 | Saksa | 3 | |||||||||||
4. elokuuta | ||||||||||||||
Etelä-Korea | 3 | Hongkong | 1 | |||||||||||
Pohjois-Korea | 1 | |||||||||||||
Etelä-Korea | 3 | |||||||||||||
Ottelujen alkamisajat paikallisia aikoja (UTC+1)
1. kierros
3. elokuuta | Itävalta | 3-0 | Egypti | ||
19:00 | |||||
3. elokuuta | Ruotsi | 1-3 | Saksa | ||
19:00 | |||||
3. elokuuta | Brasilia | 0-3 | Hongkong | ||
19:00 | |||||
3. elokuuta | Portugali | 3-0 | Iso-Britannia | ||
19:00 | |||||
4. elokuuta | Japani | 3-0 | Kanada | ||
10:00 | |||||
4. elokuuta | Pohjois-Korea | 1-3 | Etelä-Korea | ||
10:00 | |||||
4. elokuuta | Kiina | 3-1 | Venäjä | ||
10:00 | |||||
4. elokuuta | Australia | 0-3 | Singapore | ||
10:00 | |||||
Puolivälierät
5. elokuuta | Kiina | 3-0 | Singapore | ||
10:00 | |||||
Ma Long Wang Hao Zhang / Wang | raportti 3-0 3-0 3-1 | Gao Ning Zhan Jian Yang / Zhan |
5. elokuuta | Japani | 2-3 | Hongkong | ||
10:00 | |||||
Jun Mizutani Seiya Kishikawa Niwa / Kishikawa Jun Mizutani Koki Niwa | raportti 3-1 1-3 1-3 3-1 1-3 | Jiang Tianyi Tang Peng Leung / Jiang Leung Chu Yan Tang Peng |
5. elokuuta | Itävalta | 0-3 | Saksa | ||
14:30 | |||||
Robert Gardos Werner Schlager Weixing / Gardos | raportti 0-3 0-3 1-3 | Dimitrij Ovtcharov Timo Boll Steger / Boll |
5. elokuuta | Portugali | 2-3 | Etelä-Korea | ||
14:30 | |||||
Tiago Apolonia Marcos Freitas Monteiro / Apolónia João Monteiro Marcos Freitas | raportti 0-3 3-1 3-2 1-3 1-3 | Oh Sang-Eun Joo Se-Hyuk Ryu / Oh Joo Se-Hyuk Ryu Seung-Min |
Välierät
6. elokuuta | Kiina | 3-1 | Saksa | ||
14:30 | |||||
Ma Long Zhang Jike Wang / Zhang Ma Long | raportti 3-1 1-3 3-1 3-0 | Dimitrij Ovtcharov Timo Boll Steger / Boll Bastian Steger |
6. elokuuta | Hongkong | 0-3 | Etelä-Korea | ||
19:00 | |||||
Tang Peng Jiang Tianyi Chu Yan / Tianyi | raportti 2-3 0-3 2-3 | Ryu Seung-Min Joo Se-Hyuk Oh / Ryu |
Pronssiottelu
8. elokuuta | Saksa | 3-1 | Hongkong | ||
11:00 | |||||
Timo Boll Dimitrij Ovtcharov Steger / Ovtcharov Timo Boll | raportti 3-0 3-1 0-3 3-1 | Leung Chu Yan Tang Peng Tianyi / Leung Jiang Tianyi |
Loppuottelu
8. elokuuta | Kiina | 3-0 | Etelä-Korea | ||
15:30 | |||||
Ma Long Zhang Jike Wang / Zhang | raportti 3-1 3-1 3-0 | Ryu Seung-Min Joo Se-Hyuk Oh / Ryu |
Mitalistit
Sija | Maa | Pelaajat |
---|---|---|
1 | Kiina | Zhang Jike / Ma Long / Wang Hao |
2 | Etelä-Korea | Joo Se-Hyuk / Oh Sang-Eun / Ryu Seung-Min |
3 | Saksa | Timo Boll / Dimitrij Ovtcharov / Bastian Steger |
4 | Hongkong | Jiang Tianyi / Tang Peng / Leung Chu Yan |
Kuvagalleria
- Kiinan joukkue.
- Etelä-Korean joukkue.
- Saksan joukkue.
- Finaaliottelu.
Aiheesta muualla
- London 2012 - Table Tennis Men´s team (englanniksi)
- Turnaus ITTF:n sivuilla (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)