Melonta kesäolympialaisissa 2012
Melonnassa kilpailtiin Lontoon 2012 kesäolympialaisissa 29. heinäkuuta – 2. elokuuta ja 6. – 11. elokuuta. Ensin kilpailtiin koskimelonnassa, jonka jälkeen ohjelmassa oli ratamelonta. Tapahtumia oli yhteensä 18. Kilpailijoita oli 330, joista koskimelonnassa 82 ja ratamelonnassa 248. Koskimelontakilpailut käytiin Lee Valley White Water Centressä ja ratamelonta Dorney Lakella.
Tapahtumat
Koskimelonta
Miehet:[1]
- Kanadalaisyksikkö
- Kanadalaiskaksikko
- Kajakkiyksikkö
Naiset:[1]
- Kajakkiyksikkö
Ratamelonta
Miehet:[2]
- Kajakkiyksikkö – 200 m
- Kajakkiyksikkö – 1 000 m
- Kajakkikaksikko – 200 m
- Kajakkikaksikko – 1 000 m
- Kajakkinelonen – 1 000 m
- Kanadalaisyksikkö – 200 m
- Kanadalaisyksikkö – 1 000 m
- Kanadalaiskaksikko – 1 000 m
Naiset:[2]
- Kajakkiyksikkö – 200 m
- Kajakkiyksikkö – 500 m
- Kajakkikaksikko – 500 m
- Kajakkinelonen – 500 m
Aikataulu
Koskimelonta
Päivä | Päivämäärä | Alkaa | Päättyy | Tapahtuma | Vaihe |
---|---|---|---|---|---|
1. päivä | Sunnuntai, 29. heinäkuuta | 13.30 | 17.40 | Miesten kanadalaisyksikkö | 1. ja 2. kierros |
Miesten kajakkiyksikkö | 1. ja 2. kierros | ||||
2. päivä | Maanantai, 30. heinäkuuta | 13.30 | 17.30 | Miesten kanadalaiskaksikko | 1. ja 2. kierros |
Naisten kajakkiyksikkö | 1. ja 2. kierros | ||||
3. päivä | Tiistai, 31. heinäkuuta | 13.30 | 15.50 | Miesten kanadalaisyksikkö | Välierät ja finaali |
4. päivä | Keskiviikko, 1. elokuuta | 13.30 | 16.05 | Miesten kajakkiyksikkö | Välierät ja finaali |
5. päivä | Torstai, 2. elokuuta | 13.30 | 17.00 | Miesten kanadalaiskaksikko | Välierät ja finaali |
Naisten kajakkiyksikkö | Välierät ja finaali |
Ratamelonta
Päivä | Päivämäärä | Alkaa | Päättyy | Tapahtuma | Vaihe |
---|---|---|---|---|---|
1. päivä | Maanantai, 6. elokuuta | 9.30 | 12.00 | Miesten kajakkiyksikkö – 1 000 m | Alku- ja välierät |
Miesten kajakkikaksikko – 1 000 m | Alku- ja välierät | ||||
Miesten kanadalaisyksikkö – 1 000 m | Alku- ja välierät | ||||
Naisten kajakkinelonen – 500 m | Alku- ja välierät | ||||
2. päivä | Tiistai, 7. elokuuta | 09.30 | 11.45 | Miesten kajakkinelonen – 1 000 m | Alku- ja välierät |
Miesten kanadalaiskaksikko – 1 000 m | Alku- ja välierät | ||||
Naisten kajakkiyksikkö – 500 m | Alku- ja välierät | ||||
Naisten kajakkikaksikko – 500 m | Alku- ja välierät | ||||
3. päivä | Keskiviikko, 8. elokuuta | 09.30 | 11.15 | Miesten kajakkiyksikkö – 1 000 m | Finaali |
Miesten kajakkokaksikko – 1 000 m | Finaali | ||||
Miesten kanadalaisyksikkö – 1 000 m | Finaali | ||||
Naisten kajakkinelonen – 500 m | Finaali | ||||
4. päivä | Torstai, 9. elokuuta | 09.30 | 11.15 | Miesten kanadalaiskaksikko – 1 000 m | Finaali |
Miesten kajakkinelonen – 1 000 m | Finaali | ||||
Naisten kajakkiyksikkö – 500 m | Finaali | ||||
Naisten kajakkikaksikko – 500 m | Finaali | ||||
5. päivä | Perjantai, 10. elokuuta | 09.30 | 12.00 | Miesten kajakkiyksikkö – 200 m | Alku- ja välierät |
Miesten kajakkikaksikko – 200 m | Alku- ja välierät | ||||
Miesten kanadalaisyksikkö – 200 m | Alku- ja välierät | ||||
Naisten kajakkiyksikkö – 200 m | Alku- ja välierät | ||||
6. päivä | Lauantai, 11. elokuuta | 09.30 | 11.20 | Miesten kajakkiyksikkö – 200 m | Finaali |
Miesten kajakkikaksikko – 200 m | Finaali | ||||
Miesten kanadalaisyksikkö – 200 m | Finaali | ||||
Naisten kajakkiyksikkö – 200 m | Finaali |
Ajat ovat paikallista aikaa.
Mitalistit
Koskimelonta
Luokka | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Miesten kanadalainen yksikkö | Tony Estanguet | Sideris Tasiadis | Michal Martikán |
Miesten kanadalainen kaksikko | Tim Baillie ja Etienne Stott | David Florence ja Richard Hounslow | Pavol ja Peter Hochschorner |
Miesten kajakkiyksikkö | Daniele Molmenti | Vavřinec Hradilek | Hannes Aigner |
Naisten kajakkiyksikkö | Émilie Fer | Jessica Fox | Maialen Chourraut |
Ratamelonta
Miehet
Luokka | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Kanadalainen yksikkö 200 m | Juri Tšeban | Ei ole jaettu[3] | Ivan Štyl |
Kanadalainen yksikkö 1 000 m | Sebastian Brendel | David Cal | Mark Oldershaw |
Kanadalainen kaksikko 1 000 m | Peter Kretschmer ja Kurt Kuschela | Andrei Bahdanovitš ja Aljaksandr Bahdanovitš | Aleksei Korovaškov ja Ilja Pervuhin |
Kajakkiyksikkö 200 m | Ed McKeever | Saúl Craviotto | Mark de Jonge |
Kajakkiyksikkö 1 000 m | Eirik Verås Larsen | Adam van Koeverden | Max Hoff |
Kajakkikaksikko 200 m | Juri Postrigai ja Aleksandr Djatšenko | Raman Pjatrušenka ja Vadzim Mahneu | Liam Heath ja Jon Schofield |
Kajakkikaksikko 1 000 m | Rudolf Dombi ja Roland Kökény | Fernando Pimenta ja Emanuel Silva | Martin Hollstein ja Andreas Ihle |
Kajakkinelonen 1 000 m | Tate Smith, David Smith, Murray Stewart ja Jacob Clear | Zoltán Kammerer, Dávid Tóth, Tamás Kulifai ja Dániel Pauman | Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál ja Jan Štěrba |
Naiset
Luokka | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Kajakkiyksikkö 200 m | Lisa Carrington | Inna Osipenko-Radomska | Natasa Dusev-Janics |
Kajakkiyksikkö 500 m | Danuta Kozák | Inna Osipenko-Radomska | Bridgitte Hartley |
Kajakkikaksikko 500 m | Franziska Weber ja Tina Dietze | Katalin Kovács ja Natasa Dusev-Janics | Beata Mikołajczyk ja Karolina Naja |
Kajakkinelonen 500 m | Krisztina Fazekas, Katalin Kovács, Danuta Kozák ja Gabriella Szabó | Carolin Leonhardt, Franziska Weber, Katrin Wagner-Augustin ja Tina Dietze | Iryna Pamialova, Nadzeya Papok, Volha Khudzenka ja Maryna Pautaran |
Lähteet
- Search events – Canoe Slalom (englanniksi)
- Search events – Canoe Sprint (englanniksi)
- Siukonen, Markku & Tikander, Vesa: Urheilun vuosikirja 34, s. 62–63. Minerva Kustannus Oy, 2013. ISBN 978-952-492-735-2.
Viitteet
- ↑ a b Qualification System – Games of the XXX Olympiad – Canoe Slalom (PDF) (sivu 1) ICF. Arkistoitu 20.3.2012. Viitattu 14.8.2011. (englanniksi)
- ↑ a b Qualification System – Games of the XXX Olympiad – Canoe Sprint (PDF) (sivu 1) ICF. Arkistoitu 21.1.2011. Viitattu 14.8.2011. (englanniksi)
- ↑ IOC SANCTIONS ONE ATHLETE FOR FAILING ANTI-DOPING TESTS AT LONDON 2012 12. kesäkuuta 2019. IOC. Viitattu 1.8.2019. (englanniksi)
Aiheesta muualla
- Koskimelonta Lontoon 2012 olympialaisten sivuilla (englanniksi)
- Ratamelonta Lontoon 2012 olympialaisten sivuilla (englanniksi)
Ammunta | Jalkapallo | Jousiammunta | Judo | Koripallo | Käsipallo | Lentopallo | Maahockey | Melonta | Miekkailu | Nykyaikainen viisiottelu | Nyrkkeily | Paini | Painonnosto | Purjehdus | Pyöräily | Pöytätennis | Ratsastus | Soutu | Sulkapallo | Taekwondo | Taitouinti | Tennis | Triathlon | Uimahypyt | Uinti | Vesipallo | Voimistelu | Yleisurheilu