Iso-Britannia talviolympialaisissa 2014
Iso-Britannia olympialaisissa | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||
Maakoodi | GBR | |||||
Kotisivu | www | |||||
Talviolympialaiset 2014 (Sotši) | ||||||
Urheilijoita | 56 urheilijaa 10 urheilumuodossa | |||||
Lipunkantaja | Jon Eley | |||||
| ||||||
Kesäolympialaiset | ||||||
Talviolympialaiset | ||||||
Infobox OK |
Iso-Britannia osallistui Sotšin talviolympialaisiin 2014. Maan historian ensimmäinen talviolympialaisten kultamitali tuli curlingissa vuonna 1924. Pikaluistelija Jon Eley toimi Britannian joukkueen lipunkantajana olympialaisten avajaisseremoniassa.[1]
Mitalistit
Kultaa
- Lizzy Yarnold – skeleton, naiset
Hopeaa
- David Murdoch, Greg Drummond, Scott Andrews, Michael Goodfellow, Tom Brewster – curling, miesten turnaus
Pronssia
- Jenny Jones – lumilautailu, naisten slopestyle
- Eve Muirhead, Anna Sloan, Vicki Adams, Claire Hamilton, Lauren Gray – curling, naisten turnaus
Joukkue
Alppihiihto
- Pääartikkeli: Alppihiihto talviolympialaisissa 2014
Ampumahiihto
- Pääartikkeli: Ampumahiihto talviolympialaisissa 2014
- Lee-Steve Jackson
- Amanda Lightfoot
Curling
- Pääartikkeli: Curling talviolympialaisissa 2014
Miehet
- Scott Andrews
- Tom Brewster
- Greg Drummond
- Michael Goodfellow
- David Murdoch
Naiset
- Vicki Adams
- Lauren Gray
- Claire Hamilton
- Eve Muirhead
- Anna Sloan
Freestylehiihto
- Pääartikkeli: Freestylehiihto talviolympialaisissa 2014
- Murray Buchan
- Rowan Cheshire
- Emma Lonsdale
- James Machon
- Katie Summerhayes
- James Woods
Lumilautailu
- Pääartikkeli: Lumilautailu talviolympialaisissa 2014
- Aimee Fuller
- Zoe Gillings
- Dominic Harington
- Jenny Jones Pronssia
- Ben Kilner
- Billy Morgan
- Jamie Nicholls
Pikaluistelu
- Pääartikkeli: Pikaluistelu talviolympialaisissa 2014
- Elise Christie
- Jon Eley
- Charlotte Gilmartin
- Richard Shoebridge
- Jack Whelbourne
Pohjoismaiset hiihtolajit
- Pääartikkeli: Pohjoismaiset hiihtolajit talviolympialaisissa 2014
Maastohiihto
- Andrew Musgrave
- Rosamund Musgrave
- Callum Smith
- Andrew Young
Rattikelkkailu
- Pääartikkeli: Rattikelkkailu talviolympialaisissa 2014
- John Baines
- Stuart Benson
- Lamin Deen
- Joel Fearon
- John James Jackson
- Craig Pickering
- Ben Simons
- Bruce Tasker
- Paula Walker
- Rebekah Wilson
Skeleton
- Pääartikkeli: Skeleton talviolympialaisissa 2014
- Kristan Bromley
- Dominic Parsons
- Shelley Rudman
- Elizabeth Yarnold
Taitoluistelu
- Pääartikkeli: Taitoluistelu talviolympialaisissa 2014
- Nicholas Buckland
- Penny Coomes
- Stacey Kemp
- David King
- Jenna McCorkell
- Matthew Parr
Lähteet
- Sochi.ru (Arkistoitu – Internet Archive)
Viitteet
- ↑ Flagbearers Sochi 2014 Opening Ceremony olympic.org. Viitattu 20.2.2014. (englanniksi)
Aasia | Etelä-Korea | Filippiinit | Hongkong | Intia | Iran | Itä-Timor |
---|---|---|---|---|---|---|
Japani | Kazakstan | Kiina | Kiinan Taipei | Kirgisia | Libanon | |
Mongolia | Nepal | Pakistan | Tadžikistan | Thaimaa | Uzbekistan | |
Afrikka | Marokko | Togo | Zimbabwe | |||
Amerikka | Argentiina | Bermuda | Brasilia | Brittiläiset Neitsytsaaret | Caymansaaret | Chile |
Dominica | Jamaika | Kanada | Meksiko | Paraguay | Peru | |
Venezuela | Yhdysvallat | Yhdysvaltain Neitsytsaaret | ||||
Eurooppa | Alankomaat | Albania | Andorra | Armenia | Azerbaidžan | Belgia |
Bosnia ja Hertsegovina | Bulgaria | Espanja | Georgia | Irlanti | Islanti | |
Iso-Britannia | Israel | Italia | Itävalta | Kreikka | Kroatia | |
Kypros | Latvia | Liechtenstein | Liettua | Luxemburg | Pohjois-Makedonia | |
Malta | Moldova | Monaco | Montenegro | Norja | Portugali | |
Puola | Ranska | Romania | Ruotsi | Saksa | San Marino | |
Serbia | Slovakia | Slovenia | Suomi | Sveitsi | Tanska | |
Turkki | Tšekki | Ukraina | Unkari | Valko-Venäjä | Venäjä | |
Viro | ||||||
Oseania | Australia | Tonga | Uusi-Seelanti |