Humo Taškent
Humo Taškent | |
---|---|
Perustettu | 2019 |
Kaupunki | Taškent, Uzbekistan |
Kotiareena | Humo Areena |
– kapasiteetti | 12 500 |
Sarjataso | Kazakstanin mestaruussarja |
Värit | |
Päävalmentaja | Dmitri Katajev |
Infobox OKVirheellinen NIMI-arvo |
Humo Taškent on uzbekistanilainen jääkiekkoseura Taškentin kaupungista. Seura on perustettu vuonna 2019 ja se pelaa Kazakstanin pääsarjassa.
Humo Taškent perustettiin alkuvuodesta 2019 ja se pelasi keväällä uudistetussa Uzbekistanin jääkiekkosarjassa. Humo sijoittui neljän joukkueen sarjassa kolmanneksi.[1] Kesällä 2019 ilmoitettiin, että Humo siirtyy seuraavaksi kaudeksi venäläiseen VHL-sarjaan.[2]
Joukkue kaudella 2024–2025
(Tilanne 2. heinäkuuta 2024)
Maalivahdit | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Numero | Pelaaja | Hanskakäsi | Sopimus | Syntymäpaikka | ||
20 | Timur Meider | L | 2024 | |||
29 | Damir Šaimardanov | L | 2024 | Ufa, Venäjä | ||
Leonid Fomin | L | 2025 | Jekaterinburg, Venäjä | |||
Nikita Klimahin | L | Juniori | Saran, Kazakstan | |||
Konstantin Kozlovski | L | 2025 | Mahiljou, Valko-Venäjä | |||
Ilja Tšubenko | L | 2024 | Habarovsk, Venäjä |
Puolustajat | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Numero | Pelaaja | Kätisyys | Sopimus | Syntymäpaikka | ||
23 | Vadim Tšebotarjov | R | 2024 | Mytištši, Venäjä | ||
88 | Daniel Kogan | L | 2025 | |||
German Besprozvannih | L | Try-out | Kaliningrad, Venäjä | |||
Stanislav Borovikov | 2025 | Öskemen, Kazakstanin SNT, Neuvostoliitto | ||||
Vladislav Gabrus | L | 2025 | Žlobin, Valko-Venäjä | |||
Aleksandr Gopijenko | L | 2024 | Habarovsk, Venäjä | |||
Emil Malisjev | L | 2025 | Uppsala, Ruotsi | |||
Artjom Maltsev | R | 2025 | Pietari, Venäjä | |||
Ilja Nazarevitš | R | 2025 | Volnovaha, Ukraina | |||
Dmitri Savritski | L | 2025 | Minsk, Valko-Venäjä | |||
Edgars Siksna | R | 2025 | Riika, Latvia | |||
Ivan Stepanenko | R | 2025 | Karaganda, Kazakstan | |||
Rinat Valijev | L | 2024 | Nižnekamsk, Venäjä |
Hyökkääjät | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Numero | Pelaaja | Kätisyys | Pelipaikka | Sopimus | Syntymäpaikka | |
7 | Vadim Kravtšenko | R | VLH | 2025 | Omsk, Venäjä | |
22 | Pavel Sinjavski | L | H | 2025 | ||
66 | Žavohir Rasulov | R | H | 2025 | ||
Anton Astaševitš | R | H | 2025 | Minsk, Valko-Venäjä | ||
Andrei Bolutševski | L | H | 2024 | Tver, Venäjä | ||
Jegor Bujalski | R | OLH | 2025 | Minsk, Valko-Venäjä | ||
Anton Glovatski | L | KH | 2024 | Magnitogorsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto | ||
Dmitri Grents | R | KH | 2025 | Öskemen, Kazakstan | ||
Vladimir Grin | L | H | Try-out | Kaliningrad, Venäjä | ||
Artjom Grjaznov | R | H | Try-out | Krasnodar, Venäjä | ||
Artjom Lihotnikov | L | OLH | 2025 | Temirtau, Kazakstan | ||
Andrei Pavlenko | L | OLH | 2025 | Minsk, Valko-Venäjä | ||
Aleksandr Ševtšenko | L | H / P | 2025 | Novokuznetsk, Venäjä | ||
Sergei Šikov | L | H | Try-out | |||
Vasili Žilov | L | H | 2025 | Ufa, Venäjä |
Joukkueenjohto
- Päävalmentaja: Dmitri Katajev
- Apuvalmentaja: Andrei Nikišov
- Maalivahtivalmentaja: Igor Šlykov
Lähteet
AKM Tula • Bars Kazan • Buran Voronež • Dinamo Pietari • Dizel Penza • Gornjak-UGMK Verhnjaja Pyšma • Himik Voskresensk • Ižstal Iževsk • Jermak Angarsk • Jugra Hanty-Mansijsk • Južnyi Ural Orsk • Lada Toljatti • Metallurg Novokuznetsk • Molot Perm • Neftjanik Almetjevsk • HK Rjazan • HK Rostov • Rubin Tjumen • Omskije Krylja • SKA Neva • Sokol Krasnojarsk • HK Tambov • Toros Neftekamsk • Tšelmet Tšeljabinsk • TsSK VVS Samara • Zauralje Kurgan • Zvezda Moskova