Ammunnan maailmanmestaruuskilpailut 2010
Kansainvälisen ampumaurheiluliiton (ISSF) 50. maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin 29.7.–11.8.2010 Saksan Münchenissä. Kyseessä ovat ensimmäiset kilpailut, joissa on jaossa Lontoon 2012 kesäolympialaisten maapaikkoja.
Ohjelma
Peruskilpailu ja finaali/medal match | |
Peruskilpailu | |
Karsinnat |
|
|
|
Olympiapaikat
Seuraavat ampujat saivat maapaikoja MM-kilpailuista mailleen Lontoon olympialaisiin:
|
|
Tulokset
Ammunta MM-kilpailuissa 2010 | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pistooli | ||||||||
10 m ilmapistooli | Miehet | Naiset | Pojat | Tytöt | ||||
25 m isopistooli | Miehet | |||||||
25 m olympiapistooli | Miehet | Pojat | ||||||
25 m urheilupistooli | Naiset | Pojat | Tytöt | |||||
25 m vakiopistooli | Miehet | Pojat | ||||||
50 m pistooli | Miehet | Pojat | ||||||
Kivääri | ||||||||
10 m ilmakivääri | Miehet | Naiset | Pojat | Tytöt | ||||
50 m pienoiskiväärin makuu | Miehet | Naiset | Pojat | Tytöt | ||||
50 m pienoiskiväärin asentokilpailu | Miehet | Naiset | Pojat | Tytöt | ||||
300 m kiväärin makuu | Miehet | Naiset | ||||||
300 m kiväärin asentokilpailu | Miehet | Naiset | ||||||
300 m vakiokiväärin asentokilpailu | Miehet | |||||||
Haulikko | ||||||||
Skeet | Miehet | Naiset | Pojat | Tytöt | ||||
Trap | Miehet | Naiset | Pojat | Tytöt | ||||
Kaksoistrap | Miehet | Naiset | Pojat | |||||
Riistamaali | ||||||||
10 m liikkuvan maalin normaalijuoksut | Miehet | Naiset | Pojat | Tytöt | ||||
10 m liikkuvan maalin sekajuoksut | Miehet | Naiset | Pojat | Tytöt | ||||
50 m liikkuvan maalin normaalijuoksut | Miehet | Pojat | ||||||
50 m liikkuvan maalin sekajuoksut | Miehet | Pojat |
Pistooli
Miehet
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmapistooli | |||||
Tomoyuki Matsuda | Japani | 689,4 (586+103,4) | Venäjä (Tšervjakovski, Jekimov, Isakov) | 1749 | |
Andrija Zlatić | Serbia | 689,2 (590+99,2) | Serbia (Zlatić, Mikec, Grgic) | 1747 | |
Jin Jong-oh | Etelä-Korea | 689,1 (587+102,1) | Etelä-Korea (Jin, Lee, Han) | 1742 | |
25 m isopistooli | |||||
Leonid Jekimov | Venäjä | 589 | Brasilia (Almeida, Duarte, Batista) | 1748 | |
Julio Almeida | Brasilia | 586 | Ranska (Blanchouin, Dumoulin, Riedinger) | 1739 | |
Pål Hembre | Norja | 585 | Etelä-Korea (Hong, Park, Jang) | 1735 | |
25 m olympiapistooli | |||||
Aleksei Klimov | Venäjä | 787,1 (585+202,1) | Kiina (Zhang, Li, Ding) | 1749 | |
Zhang Jian | Kiina | 785,6 (587+198,6) | Venäjä (Klimov, Jekimov, Brayko) | 1732 | |
Li Yuehong | Kiina | 782,1 (584+198,1) | Yhdysvallat (Balsley, Sanderson, Milev) | 1731 | |
25 m vakiopistooli | |||||
Hong Seong-hwan | Etelä-Korea | 577 | Kiina (Jin, Li, Xie) | 1704 | |
Jin Yongde | Kiina | 574 | Saksa (Michel, Reitz, Schleuter) | 1703 | |
Julio Almeida | Brasilia | 574 | Etelä-Korea (Hong, Hwang, Jang) | 1696 | |
50 m pistooli | |||||
Tomoyuki Matsuda | Japani | 669,7 (572+97,7) | Etelä-Korea (Lee, Jin, Han) | 1686 | |
Lee Daemyung | Etelä-Korea | 665,2 (567+98,2) | Kiina (Zhang, Wu, Pang) | 1681 | |
Vyacheslav Podlesnyy | Kazakstan | 662,1 (568+94,1) | Espanja (Carrera, Gimenez, Garcia) | 1680 |
Naiset
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmapistooli | |||||
Zorana Arunovic | Serbia | 486,8 (385+101,8) | Australia (Yauhleuskaya, Aspandiyarova, Ryan) | 1145 | |
Lalita Yauhleuskaya | Australia | 485,0 (385+100,0) | Etelä-Korea (Lee, Kim, Park) | 1143 | |
Viktorija Tšaika | Valko-Venäjä | 485,0 (384+101,0) | Kiina (Guo, Su, Zhang) | 1142 | |
25 m urheilupistooli | |||||
Kira Klimova | Venäjä | 788,8 (584+204,8) | Venäjä (Alipava, Klimova, Beljajeva) | 1745 | |
Zorana Arunovic | Serbia | 788,8 (588+200,8) | Serbia (Z. Arunovic, Šekarić, J. Arunovic) | 1741 | |
Lenka Marušková | Tšekki | 788,6 (584+204,6) | Tšekki (Marušková, Musilova, Hyková) | 1739 |
Pojat
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmapistooli | |||||
Zhang Bin | Kiina | 582 | Kiina (Zhang B., Zhang X., He) | 1727 | |
Lukas Grunder | Sveitsi | 581 | Ukraina (Sokol, Popruzhnyy, Kushnirov) | 1725 | |
Andrii Sokol | Ukraina | 580 | Valko-Venäjä (Salouyou, Horbach, Lykyanavets) | 1721 | |
25 m olympiapistooli | |||||
Zhou Zhiguo | Kiina | 577 | Kiina (Zhou, Long, Xue) | 1715 | |
Long Xuan Feng | Kiina | 574 | Saksa (Luetkevedder, Sauter, Geis) | 1698 | |
Alexander Alifirenko | Venäjä | 570 | Venäjä (Alifirenko, Shchepetkov, Sukhanov) | 1687 | |
25 m urheilupistooli | |||||
Florian Fouquet | Ranska | 581 | Kiina (Zhou, Long, Xue) | 1716 | |
Zhou Zhiguo | Kiina | 580 | Saksa (A. Heise, Sauter, M. Heise) | 1702 | |
Alexander Alifirenko | Venäjä | 578 | Sveitsi (Grunder, Linder, Stritt) | 1701 | |
25 m vakiopistooli | |||||
Zhou Zhiguo | Kiina | 567 | Kiina (Zhiguo, Long, Xue) | 1673 | |
Aaron Sauter | Saksa | 560 | Saksa (Sauter, Heise, Geis) | 1667 | |
Long Xuan Feng | Kiina | 560 | Ranska (Bessaguet, Artaud, Fouquet) | 1666 | |
50 m pistooli | |||||
Tomasz Palamarz | Puola | 558 | Saksa (A. Heise, Piechaczek, M. Heise) | 1626 | |
Dino Briganti | Italia | 558 | Venäjä (Kilin, Visloguzov, Poloskov) | 1625 | |
Andreas Heise | Saksa | 552 | Kiina (Zhang B., Zhang X., He) | 1622 |
Tytöt
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmapistooli | |||||
Khongorzul Tsagaandalai | Mongolia | 382 | Etelä-Korea (Kim Y., Kim Ja., Kim Ji.) | 1136 | |
Alisson Gallien | Ranska | 381 | Kiina (Yan, Cai, Yang) | 1130 | |
Kim Yeji | Etelä-Korea | 380 | Puola (Baszen, Sienkiewicz, Dubicka) | 1117 | |
25 m urheilupistooli | |||||
Olga Nikulina | Venäjä | 578 | Venäjä (Nikulina, Levina, Medvedeva) | 1715 | |
Sara Babicz | Unkari | 577 | Etelä-Korea (Kim Ji., Kim S., Kim. Ja.) | 1712 | |
Ekaterina Levina | Venäjä | 575 | Kiina (Cai, Yang, Yan) | 1699 |
Kivääri
Miehet
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmakivääri | |||||
Niccolo Campriani | Italia | 702,5 (599+103,5) | Kiina (Zhu, Wang, Liu) | 1787 | |
Péter Sidi | Unkari | 700,4 (599+101,4) | Venäjä (Sokolov, Prihodtšenko, Kamenskiy) | 1787 | |
Gagan Narang | Intia | 699,0 (597+102,0) | Italia (Campriani, de Nicolo, Sammaruga) | 1782 | |
50 m pienoiskivääri, makuu | |||||
Sjarhei Martynau | Valko-Venäjä | 703,9 (599+104,9) | Yhdysvallat (McPhail, Emmons, Uptagrafft) | 1791 | |
Valerian Sauveplane | Ranska | 703,8 (599+104,8) | Etelä-Korea (Han, Kim J., Kim H.) | 1791 | |
Matthew Emmons | Yhdysvallat | 702,2 (598+104,2) | Venäjä (Hadžibekov, Prihodtšenko, Ponomarev) | 1790 | |
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen | |||||
Péter Sidi | Unkari | 1275,6 (1178+97,6) | Venäjä (Hadžibekov, Vlasov, Prihodtšenko) | 3504 | |
Han Jinseop | Etelä-Korea | 1274,2 (1176+98,2) | Norja (Berg, Bryhn, Bakken) | 3501 | |
Nemanja Mirosavljev | Serbia | 1273,3 (1174+99,3) | Ukraina (Aivazjan, Suh’orukov, Hryhorenko) | 3500 | |
300 m kivääri, makuu | |||||
Stefan Raser | Itävalta | 599 | Yhdistynyt kuningaskunta (Lincoln, Creevy, Aldhouse) | 1792 | |
Vebjoern Berg | Norja | 598 | Itävalta (Raser, Planer, Podolak) | 1791 | |
Marcel Zobrist | Sveitsi | 598 | Ranska (Henry, Sauveplane, Bigot) | 1790 | |
300 m kivääri, 3 asentoinen | |||||
Marcel Buerge | Sveitsi | 1182 | Sveitsi (Buerge, Mueller, Beyeler) | 3516 | |
Vebjoern Berg | Norja | 1179 | Ranska (Henry, Sauveplane, Graff) | 3513 | |
Josselin Henry | Ranska | 1179 | Norja (Berg, Bryhn, Bogar) | 3503 | |
300 m vakiokivääri, 3 asentoinen | |||||
Josselin Henry | Ranska | 587 | Sveitsi (Mueller, Buerge, Schaffter) | 1745 | |
Robert Markoja | Slovenia | 585 | Norja (Berg, Bryhn, Bogar) | 1744 | |
Vebjoern Berg | Norja | 584 | Slovenia (Markoja, Debevec, Zisko) | 1740 |
Naiset
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmakivääri | |||||
Yi Siling | Kiina | 505,6 (400+105,6) | Saksa (Mager, Gauss, Pfeilschifter) | 1190 | |
Wu Liuxi | Kiina | 501,4 (398+103,4) | Kiina (Yu, Wu, Liu) | 1189 | |
Elania Nardelli | Italia | 501,0 (398+103,0) | Yhdysvallat (Morrill, Beyerle, Caruso) | 1188 | |
50 m pienoiskivääri, makuu | |||||
Tejaswini Sawant | Intia | 597 | Sveitsi (Grangier, Marguet, Beyeler) | 1780 | |
Joanna Ewa Nowakowska | Puola | 597 | Saksa (Friedel, Pfeilschifter, Stenzenberger) | 1780 | |
Olga Dovgun | Kazakstan | 596 | Etelä-Korea (Kim, Jeong, Kwon) | 1779 | |
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen | |||||
Barbara Lechner | Saksa | 687,7 (589+98,7) | Yhdysvallat (Beyerle, Sowash, Fong) | 1758 | |
Sonja Pfeilschifter | Saksa | 685,4 (585+100,4) | Saksa (Lechner, Friedel, Pfeilschifter) | 1757 | |
Annik Marguet | Sveitsi | 681,2 (582+99,2) | Serbia (Maksimovic, Arsovic, Mihajlovic) | 1754 | |
300 m kivääri, makuu | |||||
Bettina Bucher | Sveitsi | 599 | Ranska (Houlmont, Goberville, Chuard) | 1787 | |
Charlotte Jakobsen | Tanska | 597 | Saksa (Friedel, Holzberger, Wittmann) | 1784 | |
Catherine Houlmont | Ranska | 597 | Puola (Bogacka, Kowalczyk, Ziaja) | 1774 | |
300 m kivääri, 3 asentoinen | |||||
Gyda Ellefsplass Olssen | Norja | 583 | Puola (Bogacka, Kowalczyk, Ziaja) | 1727 | |
Charlotte Jakobsen | Tanska | 583 | Yhdysvallat (Kempley, Fong, Bright) | 1723 | |
Eva Friedel | Saksa | 578 | Saksa (Friedel, Pfeilschifter, Gauss) | 1716 |
Pojat
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmakivääri | |||||
Sergiy Kasper | Ukraina | 595 | Kiina (Zhu, Yu, Wu) | 1774 | |
Serhiy Kulish | Ukraina | 594 | Ukraina (Kasper, Kulish, Panchenko) | 1772 | |
Alexander Dryagin | Venäjä | 593 | Venäjä (Dryagin, Suvorov, Shiryaev) | 1771 | |
50 m pienoiskivääri, makuu | |||||
Wu Jianing | Kiina | 595 | Puola (Czerwinski, Jasiecki, Bartnik) | 1777 | |
Leor Ovadia Madlal | Israel | 595 | Saksa (Janker, Boschenrieder, Drawert) | 1776 | |
Sebastian Drawert | Saksa | 595 | Yhdysvallat (Seery, Cooper, Dunham Bander) | 1774 | |
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen | |||||
Kim Andre Lund | Norja | 1166 | Kiina (Wu, Zhao, Zhu) | 3478 | |
Illia Charheika | Valko-Venäjä | 1165 | Sveitsi (May, Delley, Lochbihler) | 3469 | |
Serhiy Kulish | Ukraina | 1165 | Itävalta (S. Rumpler, G. Rumpler, Mathis) | 3458 |
Tytöt
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m ilmakivääri | |||||
Manchulika Manakit | Thaimaa | 397 | Etelä-Korea (Bae, Kim, Lee) | 1185 | |
Bae Eunjeong | Etelä-Korea | 397 | Itävalta (Moosmueller, Ungerank, Podpeskar) | 1182 | |
Dong Lijie | Kiina | 396 | Thaimaa (Manakit, Pongsinvijit, Wanathong) | 1181 | |
50 m pienoiskivääri, makuu | |||||
Sharon Barazani | Yhdysvallat | 596 | Tšekki (Vrankova, Mazurova, Brabcova) | 1780 | |
Sarah Beard | Yhdysvallat | 595 | Itävalta (Podpeskar, N. Ungerank, L. Ungerank) | 1772 | |
Jennifer Rosemary Amos McIntosh | Yhdistynyt kuningaskunta | 594 | Ukraina (Borysova, Golubchenko, Sharipova) | 1772 | |
50 m pienoiskivääri, 3 asentoinen | |||||
Stine Nielsen | Tanska | 587 | Yhdysvallat (Furrer, Scherer, Beard) | 1747 | |
Sarah Scherer | Yhdysvallat | 585 | Saksa (Orth, Schlotterbeck, Straub) | 1733 | |
Elin Karlsson | Ruotsi | 582 | Kiina (Jiang, Dong, Chen) | 1728 |
Haulikko
Miehet
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
Skeet | |||||
Valeriy Shomin | Venäjä | 149 (124+25) | Kypros (Andreou, Achilleos, Christoforou) | 364 | |
Ennio Falco | Italia | 149 (124+25) | Italia (Falco, Moscariello, Luchini) | 363 | |
Georgios Achilleos | Kypros | 148 (123+25) | Ranska (Terras, Delaunay, Poumaillou) | 362 | |
Trap | |||||
Alberto Fernandez | Espanja | 143 (121+22) | Italia (Pellielo, Frasca, Fabbrizi) | 361 | |
Aleksei Alipov | Venäjä | 142 (122+20) | Kiina (Li, Sun, Yu) | 359 | |
Jiri Liptak | Tšekki | 142 (123+19) | San Marino (Selva, Mancini, Amici) | 359 | |
Kaksoistrap | |||||
Joshua Richmond | Yhdysvallat | 196 (146+50) | Yhdysvallat (Richmond, Holguin, Crawford) | 433 | |
Vasily Mosin | Venäjä | 193 (147+46) | Venäjä (Mosin, Fokejev, Leybo) | 427 | |
Hu Binyuan | Kiina | 193 (144+49) | Yhdistynyt kuningaskunta (Kneale, Scott, Wilson) | 425 |
Naiset
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
Skeet | |||||
Kimberly Rhode | Yhdysvallat | 97 (72+25) | Yhdysvallat (Rhode, Dunn, English) | 205 | |
Wei Ning | Kiina | 96 (71+25) | Kiina (Wei, Zhang S., Zhang H.) | 204 | |
Danka Barteková | Slovakia | 95 (72+23) | Slovakia (D. Barteková, L. Barteková, Zemkova) | 201 | |
Trap | |||||
Zuzana Štefečeková | Slovakia | 91 (72+19) | Italia (Rossi, Gelisio, Iannotti) | 211 | |
Liu Yingzi | Kiina | 89 (72+17) | Kiina (Liu, Gao, Lu) | 209 | |
Jessica Rossi | Italia | 87 (71+16) | San Marino (Santolini, Perilli, Del Din) | 207 | |
Kaksoistrap | |||||
Li Rui | Kiina | 115 | Joukkuekilpailua ei järjestetty osallistuvien joukkueiden vähyyden vuoksi. | ||
Zhang Yafei | Kiina | 109 | |||
Li Qingnian | Kiina | 107 |
Pojat
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
Skeet | |||||
Jon McGrath | Yhdysvallat | 123 | Tšekki (Tomecek, Novota, Slavicek) | 357 | |
Raul Franco Bostelman | Chile | 122 | Yhdysvallat (McGrath, Blanchard, Bayer) | 356 | |
George Kazakos | Kypros | 121 | Saksa (Korte, Gaertner, Cordesmeyer) | 352 | |
Trap | |||||
Danny Baiesi | Italia | 123 | Italia (Baiesi, Fioravanti, Grazini) | 361 | |
Julius Vass | Slovakia | 121 | Yhdysvallat (Gossett, Wallace, Harbison) | 341 | |
Giulio Fioravanti | Italia | 120 | Tšekki (Dvorak, Privara, Vanek) | 338 | |
Kaksoistrap | |||||
Asher Noria | Intia | 146 | Venäjä (Nekrasov, Lazarev, Mingazov) | 410 | |
Alessandro Chianese | Italia | 141 | Italia (Chianese, Trevisan, Isalberti) | 407 | |
Filip Praj | Slovakia | 140 | Yhdysvallat (Rupert, Haldeman, Depatis) | 392 |
Tytöt
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
Skeet | |||||
Virginia Orlando | Italia | 70 | Yhdysvallat (Grinnell, Connor, Drozd) | 197 | |
Jaiden Grinnell | Yhdysvallat | 68 | Kiina (Zhang, Lin, Huang) | 194 | |
Zhang Yue | Kiina | 68 | Yhdistynyt kuningaskunta (Bruce, Bond, Evans) | 186 | |
Trap | |||||
Miranda Wilder | Yhdysvallat | 69 | Kiina (Zhu, Qi, Zhang) | 202 | |
Catherine Skinner | Australia | 69 | Australia (Skinner, McCloy, Scanlan) | 194 | |
Rachael Lynn Heiden | Yhdysvallat | 68 | Yhdysvallat (Wilder, Heiden, Carroll) | 194 |
Riistamaali
Miehet
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m liikkuva maali, normaalijuoksut | |||||
Dmitri Romanov | Venäjä | Medal Match | Venäjä (Romanov, Stepanov, Blinov) | 1725 | |
Zhai Yujia | Kiina | Kiina (Zhai, Zeng, Yang) | 1707 | ||
Krister Holmberg | Suomi | Ukraina (Gilchenko, Prjanyšnikov, Zinenko) | 1706 | ||
10 m liikkuva maali, sekajuoksut | |||||
Jo Yong-chol | Pohjois-Korea | 385 | Kiina (Zeng, Zhai, Yang) | 1143 | |
Zeng Guobin | Kiina | 384 | Venäjä (Romanov, Azarenko, Stepanov) | 1136 | |
Jeong You-jin | Etelä-Korea | 383 | Slovakia (Pelach, Planovsky, Jurco) | 1133 | |
50 m liikkuva maali, normaalijuoksut | |||||
Emil Martinsson | Ruotsi | 590 | Venäjä (Stepanov, Azarenko, Blinov) | 1765 | |
Maksim Stepanov | Venäjä | 589 | Ruotsi (Martinsson, Bergström, Bergman) | 1743 | |
Oleksandr Zinenko | Ukraina | 589 | Slovakia (Pelach, Planovsky, Jurco) | 1742 | |
50 m liikkuva maali, sekajuoksut | |||||
Maksim Stepanov | Venäjä | 394 | Venäjä (Stepanov, Azarenko, Blinov) | 1169 | |
Miroslav Jurco | Slovakia | 393 | Slovakia Jurco, Pelach, Planovsky) | 1159 | |
Emil Martinsson | Ruotsi | 391 | Ruotsi (Martinsson, Bergström, Bergman) | 1155 |
Naiset
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m liikkuva maali, normaalijuoksut | |||||
Li Xue Yan | Kiina | Medal Match | Kiina (Li, Zhao, Yang) | 1136 | |
Zhao Li Li | Kiina | Venäjä (Izmalkova, Eidenzon, Gulak) | 1110 | ||
Irina Izmalkova | Venäjä | Ukraina (Avramenko, Davydenko, Rybovalova) | 1101 | ||
10 m liikkuva maali, sekajuoksut | |||||
Li Xue Yan | Kiina | 390 | Kiina (Li, Yang, Su) | 1158 | |
Yang Zeng | Kiina | 386 | Venäjä (Gulak, Eidenzon, Izmalkova) | 1113 | |
Su Li | Kiina | 382 | Ukraina (Avramenko, Rybovalova, Davydenko) | 1102 |
Pojat
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m liikkuva maali, normaalijuoksut | |||||
Yuri Dovgal | Venäjä | 567 | Venäjä (Dovgal, Naumenko, Shevarev) | 1673 | |
Alexander Naumenko | Venäjä | 568 | Ukraina (Onopkov, Matskevych, Chausov) | 1658 | |
Josef Nikl | Tšekki | 563 | Suomi (T. Heikkilä, S. Heikkilä, Suoranta) | 1649 | |
10 m liikkuva maali, sekajuoksut | |||||
Alexander Naumenko | Venäjä | 377 | Venäjä (Naumenko, Dovgal, Shevarev) | 1113 | |
Yuri Dovgal | Venäjä | 374 | Ukraina (Matskevych, Onopkov, Chausov) | 1086 | |
Igor Matskevych | Ukraina | 373 | Suomi (S. Heikkilä, T. Heikkilä, Suoranta) | 1083 | |
50 m liikkuva maali, normaalijuoksut | |||||
Yuri Dovgal | Venäjä | 586 | Venäjä (Dovgal, Naumenko, Shagalin) | 1723 | |
Sami Heikkilä | Suomi | 584 | Suomi (S. Heikkilä, T. Heikkilä, Toiva) | 1723 | |
Alexander Naumenko | Venäjä | 577 | Ukraina (Matskevych, Onopkov, Chausov) | 1705 | |
50 m liikkuva maali, sekajuoksut | |||||
Tomi-Pekka Heikkilä | Suomi | 387 | Suomi (T. Heikkilä, S. Heikkilä, Toiva) | 1143 | |
Yuri Dovgal | Venäjä | 386 | Ukraina (Onopkov, Chausov, Matskevych) | 1133 | |
Josef Nikl | Tšekki | 384 | Venäjä (Dovgal, Naumenko, Shagalin) | 1120 |
Tytöt
Kilpailija | Tulos | Joukkue | Tulos | ||
---|---|---|---|---|---|
10 m liikkuva maali, normaalijuoksut | |||||
Valentyna Goncharova | Ukraina | 370 | Ukraina (Goncharova, Vasylyuk, Barvinova) | 1079 | |
Ri Hyang-sim | Pohjois-Korea | 362 | Saksa (Kloetzl, Pommerien, Dols) | 1029 | |
Liudmyla Vasylyuk | Ukraina | 360 | Venäjä (Filippova, Varnikova, Danilina) | 1010 | |
10 m liikkuva maali, sekajuoksut | |||||
Valentyna Goncharova | Ukraina | 371 | Ukraina (Goncharova, Vasylyuk, Barvinova) | 1089 | |
Ri Hyang-sim | Pohjois-Korea | 368 | Saksa (Kloetzl, Dols, Pommerien) | 1035 | |
Liudmyla Vasylyuk | Ukraina | 367 | Venäjä (Danilina, Filippova, Varnikova) | 1030 |
Mitalitaulukko
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1. | Kiina | 21 | 20 | 11 | 52 |
2. | Venäjä | 21 | 13 | 12 | 46 |
3. | Yhdysvallat | 11 | 6 | 7 | 24 |
4. | Italia | 6 | 5 | 4 | 15 |
5. | Ukraina | 5 | 6 | 12 | 23 |
6. | Sveitsi | 5 | 2 | 3 | 10 |
7. | Etelä-Korea | 4 | 6 | 7 | 17 |
8. | Saksa | 3 | 13 | 5 | 21 |
9. | Ranska | 3 | 4 | 5 | 12 |
10. | Puola | 3 | 1 | 2 | 6 |
11. | Norja | 2 | 4 | 3 | 9 |
12. | Suomi | 2 | 2 | 3 | 7 |
13. | Tšekki | 2 | 0 | 6 | 8 |
14. | Intia | 2 | 0 | 1 | 3 |
15. | Japani | 2 | 0 | 0 | 2 |
16. | Serbia | 1 | 4 | 2 | 7 |
17. | Slovakia | 1 | 3 | 5 | 9 |
18. | Itävalta | 1 | 3 | 1 | 5 |
19. | Australia | 1 | 3 | 0 | 4 |
20. | Pohjois-Korea | 1 | 2 | 0 | 3 |
Tanska | 1 | 2 | 0 | 3 | |
Unkari | 1 | 2 | 0 | 3 | |
23. | Ruotsi | 1 | 1 | 3 | 5 |
24. | Valko-Venäjä | 1 | 1 | 2 | 4 |
25. | Brasilia | 1 | 1 | 1 | 3 |
26. | Yhdistynyt kuningaskunta | 1 | 0 | 3 | 4 |
27. | Kypros | 1 | 0 | 2 | 3 |
28. | Thaimaa | 1 | 0 | 1 | 2 |
Espanja | 1 | 0 | 1 | 2 | |
30. | Mongolia | 1 | 0 | 0 | 1 |
31. | Slovenia | 0 | 1 | 1 | 2 |
32. | Chile | 0 | 1 | 0 | 1 |
Israel | 0 | 1 | 0 | 1 | |
34. | Kazakstan | 0 | 0 | 2 | 2 |
San Marino | 0 | 0 | 2 | 2 |
Maailmanennätykset
MM-kilpailuissa syntyneet uudet ja sivuavat maailmanennätykset:
Kilpailija | Tulos | Päivämäärä | |
---|---|---|---|
Miesten 25 m olympiapistoolin joukkuekilpailu | |||
Kiina (Zhang, Li, Ding) | 1749 | 6. elokuuta 2010 | |
Naisten 10 m ilmakiväärin peruskilpailu | |||
Yi Siling (CHN) | 400 (S) | 1. elokuuta 2010 | |
Naisten 10 m ilmakiväärin finaali | |||
Yi Siling (CHN) | 505,6 (400+105,6) | 1. elokuuta 2010 | |
Poikien 10 m ilmakiväärin joukkuekilpailu | |||
Kiina (Zhu, Yu, Wu) | 1774 (S) | 31. heinäkuuta 2010 | |
Naisten 50 m pienoiskiväärin makuun peruskilpailu | |||
Kim Yooyeon (KOR) | 597 (S) | 7. elokuuta 2010 | |
Tejaswini Sawant (IND) | 597 (S) | 8. elokuuta 2010 | |
Joanna Ewa Nowakowska (POL) | 597 (S) | 8. elokuuta 2010 | |
Tyttöjen 50 m pienoiskiväärin makuun joukkuekilpailu | |||
Tšekki (Vrankova, Mazurova, Brabcova) | 1780 | 7. elokuuta 2010 | |
Naisten 50 m pienoiskiväärin asentojen joukkuekilpailu | |||
Yhdysvallat (Beyerle, Sowash, Fong) | 1758 | 5. elokuuta 2010 | |
Poikien 50 m pienoiskiväärin asentojen joukkuekilpailu | |||
Kiina (Wu, Zhao, Zhu) | 3478 | 3. elokuuta 2010 | |
Tyttöjen 50 m pienoiskiväärin asentojen joukkuekilpailu | |||
Yhdysvallat (Furrer, Scherer, Beard) | 1747 | 5. elokuuta 2010 | |
Miesten 300 m kiväärin makuun peruskilpailu | |||
Vebjoern Berg (NOR) | 600 (S) | 5. elokuuta 2010 | |
Josselin Henry (FRA) | 600 (S) | 5. elokuuta 2010 | |
Naisten 300 m kiväärin makuun peruskilpailu | |||
Bettina Bucher (SUI) | 599 (S) | 9. elokuuta 2010 | |
Naisten 300 m kiväärin makuun joukkuekilpailu | |||
Ranska (Houlmont, Goberville, Chuard) | 1787 | 9. elokuuta 2010 | |
Naisten 300 m kiväärin asentojen joukkuekilpailu | |||
Puola (Bogacka, Kowalczyk, Ziaja) | 1727 | 10. elokuuta 2010 | |
Poikien skeetin joukkuekilpailu | |||
Tšekki (Tomecek, Novota, Slavicek) | 357 | 10. elokuuta 2010 | |
Naisten trapin joukkuekilpailu | |||
Italia (Rossi, Gelisio, Iannotti) | 211 (S) | 31. heinäkuuta 2010 | |
Poikien trapin joukkuekilpailu | |||
Italia (Baiesi, Fioravanti, Grazini) | 361 | 3. elokuuta 2010 | |
Tyttöjen trapin joukkuekilpailu | |||
Kiina (Zhu, Qi, Zhang) | 202 (S) | 31. heinäkuuta 2010 | |
Miesten kaksoistrapin peruskilpailu | |||
Vasily Mosin (RUS) | 147 (S) | 5. elokuuta 2010 | |
Miesten kaksoistrapin finaali | |||
Joshua Richmond (USA) | 196 (146+50) (S) | 5. elokuuta 2010 | |
Miesten kaksoistrapin joukkuekilpailu | |||
Yhdysvallat (Richmond, Holguin, Crawford) | 433 | 5. elokuuta 2010 | |
Naisten kaksoistrapin peruskilpailu | |||
Li Rui (CHN) | 115 (S) | 5. elokuuta 2010 | |
Poikien kaksoistrapin peruskilpailu | |||
Asher Noria (IND) | 146 (S) | 5. elokuuta 2010 | |
Naisten 10 m liikkuvan maalin sekajuoksujen peruskilpailu | |||
Li Xue Yan (CHN) | 390 (S) | 5. elokuuta 2010 | |
Naisten 10 m liikkuvan maalin sekajuoksujen joukkuekilpailu | |||
Kiina (Li, Yang, Su) | 1158 | 5. elokuuta 2010 | |
(S) =Sivuava ennätys |
Lähteet
- Olympic Quota Places (Lontoon olympialaiset) issf-sports.org. Viitattu 28.7.2010. (englanniksi)
- 50th ISSF World Championship All Events · Munich, GER (Aikataulut, uutiset ja tulokset) issf-sports.org. Arkistoitu 6.7.2010. Viitattu 11.8.2010. (englanniksi)
- Olympic Quota Places (Lontoon olympialaisten maapaikat) issf-sports.org. Arkistoitu 14.6.2010. Viitattu 19.5.2011. (englanniksi)
1897 • 1898 • 1899 • 1900 • 1901 • 1902 • 1903 • 1904 • 1905 • 1906 • 1907 • 1908 • 1909 • 1910 • 1911 • 1912 • 1913 • 1914 • 1921 • 1922 • 1923 • 1924 • 1925 • 1927 • 1928 • 1929 • 1930 • 1931 • 1933 • 1935 • 1937 • 1939 • 1947 • 1949 • 1952 • 1954 • 1958 • 1962 • 1966 • 1970 • 1974 • 1978 • 1982 • 1986 • 1990 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 | |
Haulikkolajit | 1930 • (1932) • 1933 • 1934 • 1935 • 1936 • 1938 • 1939 • 1950 • 1959 • 1961 • 1965 • 1967 • 1969 • 1971 • 1973 • 1975 • 1977 • 1979 • 1981 • 1983 • 1985 • 1987 • 1989 • 1991 • 1993 • 1995 • 1997 • 1999 • 2001 • 2003 • 2005 • 2007 • 2009 • 2011 |
---|---|
Riistamaalilajit | 1961 • 1967 • 1969 • 1973 • 1975 • 1979 • 1981 • 1983 • 2008 • 2009 |
Ilma-aseet | 1979 • 1981 • 1983 • 1985 • 1987 • 1989 • 1991 |