Sporting event delegation
Turkey at the 2005 Summer Universiade |
---|
|
IOC code | TUR |
---|
in Smirne |
---|
Competitors | 285 in 14 sports |
---|
Medals Ranked 8th | - Gold
- 10
- Silver
- 11
- Bronze
- 6
- Total
- 27
|
---|
Summer Universiade appearances (overview) |
---|
|
Turkey competed at the 2005 Summer Universiade in İzmir, Turkey from 11 August to 22 August 2005. A total of 285 athletes were a part of the Turkish team competing in 14 sports branches.[1]
Turkey won 27 medals (8th place), including ten gold, eleven silver and six bronze medals.
Medal table
Archery
- Men's[2]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Total | Rank |
Mehmet Darılmaz | Individual recurve | 164 | 162 | 151 | DNQ | | 15th |
Uğur Balıkçı | 161 | 162 | DNQ | - | - | 18th |
Okyay Tunç Küçükkayalar | 161 | 158 | DNQ | - | - | 25th |
- Uğur Balıkçı
- Mehmet Darılmaz
- Okyay Tunç Küçükkayalar
| Teaml Recurve | | 17 | DNQ | - | - | 11th |
Ayhan Kaya | Individual compound | 158 | DNQ | - | - | - | 18th |
Emre özdemir | 149 | DNQ | - | - | - | 26th |
Ramazan Açıkgöz | 143 | DNQ | - | - | - | 29th |
| Team compound | | 17 | 17 | DNQ | - | 6th |
- Women's[2]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Total | Rank |
Damla Günay | Individual recurve | 153 | 159 | 148 | DNQ | - | 14th |
Gülcan Çakır | 142 | 147 | DNQ | - | - | 30th |
Burcu Çeviren | 149 | 145 | DNQ | - | - | 40th |
| Team recurve | | 11 | 13 | DNQ | | 8th |
Gamze Uçar | Individual compound | BYE | 163 | 110 | DNQ | - | 5th |
Neşe Alptekin | 157 | 159 | DNQ | - | - | 9th |
Sevinç Uysal | 155 | 157 | DNQ | - | - | 11th |
- Neşe Alptekin
- Gamze Uçar
- Sevinç Uysal
| Team compound | | 17 | 13 | 14 | (27) | |
Athletics
- Men's[3]
24 male athletes competed for Turkey.
- Women's[2]
21 female athletes took part at the Games.
Basketball
- Men's tournament
- Team
Head coach: Haşim Ali Tümdoğan
- Preliminary round
Group A
- Playoff round
- Final standing
- Women's tournament
- Team
Head coach: Muzaffer Kalaycıoğlu
- Preliminary round
Group A
- Playoff round
- Quarterfinals
- 7th-8th Place
- Final standing
Diving
- Men's
Sinan Ertekin, Özgür Cengizhan, Öncü Erinç Kuzucu
Fencing
- Men's
Can Gülersoy, Mustafa Oğur, Murat narin, Kamil Özdemi, Erdoğan Kızıldağ, Güneş Darıca, Batuhan Sarsılamaz, Erkan Malay, Selçuk Dönerkaya, Gökmert Yapakçı, Hasan İşyar, Adnan Özsanat
- Women's
Mine Ergüz, Özden Aslan, Şenay Güner, Semra Deliormanlı, Emel Işık, Pınar Kalaycı, Naile Sevda Varol, Reha Doğan, Ilgın Güçlüce, Kader Yildiz, Nevin Gürdoğan, Ayşe Bekiroğlu
- Men's tournament
- Team
Head coach: Ünal Karaman
- Group A
Source: [citation needed]
- Qualification
- 9th - 10th Place
- Final standing
- Women's tournament
- Team
Head coach: Ali Kızılet
- Group A
Source: [citation needed]
- Round Robin
Source: [citation needed]
- Final standing
Gymnastics
Artistic gymnastics
- Men's
Haluk Coşkun, Kerem Venedik, Fatih Yıldız, Ekin Takmaz, Cumhur Zorba
- Women's
Damla Kırsalı, Ebru Karaduman, Melike Cura, Reyhan Gürses, Özge Yıldırım
Rhythmic gymnastics
Başak Akar, Nihan Şahingöz, Yıldız Avcıbaşı, Sezen Çimen, Özlem Atakan, Merve Sinem Avaz, Deniz Atlı, Demet Tetik, Banu Seri
Sailing
- Men's
Güray Zünbül, Koray izer, Cem Duman, Hakan Karakaplan, Efe Karakaplan, Kemal Muslubaş, Deniz Çınar, Ateş Çınar
- Women's
Begüm Güngör, Pınar Yılmazer, Yonca Yıldıral, Burcu Balaban, Özüm Oğuzbayır
Athlete | Event | Total points | Net points | Rank |
Yonca Yıldıral Burcu Balaban | 470 | 66 | 49 | 6th[9] |
Swimming
- Men's[10]
Emre Çelık, Çağrı Sapmaz, Eren Onurlu, Mert Saygın, Engin Can Eter, Cenk Aktaş, Serkan Aydın, Aytekin Mindan, Gökhan Hülagü, Cem Paşaoğlu, Onat Tungaç, Kaan Tayla, Arda Köstem
- Women's[10]
İlkay Dikmen, Burcu Dolunay, Derya Erke, Gizem Algiş, Fulya Terzi, Selin Bülbül, Sibel Piroğlu, Gamze Uçar, Gülşah Gönenç, Tuğçe Duygun, Jülide Yıldız, Zeynep Evrim İstan
Taekwondo
- Men's
- Women's
Tennis
- Men's[12]
Athlete | Event | 1st Round | 2nd Round | 3rd Round | Quarterfinal | Result | Rank |
Haluk Akkoyun | Men's Singles | Petris W 6-1, 6-3 | Sarungulyan W 6-3, 6-4 | Crugnola W 6-7, 6-4, 6-4 | Ciric L 3-6, 5-7 | | DNQ |
| Men's Doubles | BYE | Mello-Rosa Neto W 6-2, 6-2 | Grambow-Kunth W 7-5, 4-6, 6-4 | D. Sitak-A. Sitak L 3-6, 7-6, 3-9 | | DNQ |
- Women's[12]
Athlete | Event | 1st Round | 2nd Round | Quarterfinal | Result | Rank |
| Women's Doubles | Oosthuisen-Tshabalala W 6-1, 6-2 | Bulykina-Golovizninz L 0-6, 3-6 | - | - | DNQ |
- Mixed[12]
Athlete | Event | 1st Round | 2nd Round | Quarterfinal | Result | Rank |
| Mixed Doubles | Ćorović-Ciric L 3-6, 6-7 | - | - | - | DNQ |
Volleyball
- Men's tournament[13]
- Team
Head coach: Nedim Özbey
- Playoff round
- Quarterfinals
Date | Time | | Score | | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report |
17 Aug | | Turkey | 3-1 | Poland | 27-25 | 25-18 | 23-25 | 28-26 | | 103-94 | |
- Semifinal
- Quarterfinal match
Date | Time | | Score | | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report |
18 Aug | | Turkey | 3-0 | Italy | 25-22 | 25-20 | 25-19 | | | 75-61 | |
- Gold medal match
- Quarterfinal match
Date | Time | | Score | | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report |
20 Aug | | Turkey | 3-2 | Japan | 21-25 | 23-25 | 25-12 | 25-14 | 15-13 | 109-89 | |
- Final standing
- Women's tournament[13]
- Team
Head coach: Ali Kızılet
- Playoff round
- Quarterfinals
Date | Time | | Score | | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report |
18 Aug | | Chinese Taipei | 3-1 | Turkey | 24-26 | 25-18 | 25-23 | 25-19 | | 99-86 | |
- 5th-8th Place match
Date | Time | | Score | | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report |
19 Aug | | Turkey | 3-0 | Russia | 25-23 | 25-20 | 25-22 | | | 75-65 | |
- 5th Place match
Date | Time | | Score | | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report |
20 Aug | | Thailand | 3-1 | Turkey | 25-21 | 25-23 | 16-25 | 26-24 | | 92-93 | |
- Final standing
Water polo
- Tournament[14]
- Team
- Tan Diptaş
- Cemal Sargın
- Halil Beşkardeşler
- Oytun Okman
- Can Güven
- Emre Coşkun
- Anıl Sönmez
- Aytaç Yeğin
- Ruso Yakimoviç
- Sezai Kayhan Kızıltan
- Adnan Kefeli
- Michael Taylan
- Onur İhsan Gülsoy
Head coach: Sinan Turunç
- Prelimibary Round
Group A
| Team | G | W | D | L | GF | GA | Diff | Points |
1. | Turkey | 3 | 3 | 0 | 0 | 39 | 21 | +18 | 6 |
2. | Spain | 3 | 2 | 0 | 1 | 39 | 21 | +18 | 4 |
3. | Japan | 3 | 1 | 0 | 2 | 33 | 22 | +11 | 2 |
4. | Portugal | 3 | 0 | 0 | 3 | 8 | 55 | −47 | 0 |
- Playoff Round
- Quarterfinals
- Semifinal
- Bronze medal match
- Final standing
Wrestling
- Men's Freestyle
- Men's Greco-Roman
- Women's Freestyle
Athlete | Event | Rank |
Hatun Muhçu | -67 kg | |
References
- ^ "Türkiye'nin Katıldığı Branşlar ve Katılımcı Sayıları" (PDF) (in Turkish). 23rd Summer Universiade. Retrieved 2013-08-14.
- ^ a b c "Archery" (PDF). FISU. Retrieved 2013-08-18.
- ^ "Athletics" (PDF). FISU. Retrieved 2013-08-15.
- ^ "Basketball Women" (PDF). FISU. Retrieved 2013-08-15.
- ^ "Fencing Men's Individual Epée" (PDF). FISU. Retrieved 2013-08-15.
- ^ a b "Football" (PDF). FISU. Retrieved 2013-08-15.
- ^ "Artistic Gymnastics Women's All-Around - Final" (PDF). FISU. Retrieved 2013-08-15.
- ^ "Rhythmic Gymnastics Group All-Around" (PDF). FISU. Retrieved 2013-08-15.
- ^ "Sailing Women's Double-handed Dinghy-470" (PDF). FISU. Retrieved 2013-08-15.
- ^ a b "Swimming" (PDF). FISU. Retrieved 2013-08-18.
- ^ "Taekwondo Men's 58kg Fly" (PDF). FISU. Retrieved 2013-08-18.
- ^ a b c "Tennis" (PDF). FISU. Retrieved 2013-08-18.
- ^ a b "Volleyball" (PDF). FISU. Retrieved 2013-08-18.
- ^ "Water Polo" (PDF). FISU. Retrieved 2013-08-18.