Singapore at the 2018 Summer Youth Olympics
Singapore at the 2018 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | SGP |
NOC | Singapore National Olympic Council |
Website | http://www.singaporeolympics.com/ |
in Buenos Aires, Argentina 6 – 18 October 2018 | |
Competitors | 18 in 10 sports |
Flag bearer | Pang Yew En Koen[1] |
Medals |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Singapore participated at the 2018 Summer Youth Olympics in Buenos Aires, Argentina from 6 October to 18 October 2018.
Athletics
Singapore qualified one athlete based on the Youth Olympic Games Asia Area Qualifiers.[2]
- Boys' High Jump - Kampton KAM
- Individual
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Total Height | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Kampton Kam | Boys | 2.05m | 2.07m | 4.12m | 7th |
Badminton
Singapore qualified two players based on the Badminton Junior World Rankings.[3][4]
- Singles
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | |||
Joel Koh | Boys' Singles | Maharjan (NEP) W (21–7, 21–9) | Vath (CAM) W (21–3, 21–6) | Vitidsarn (THA) L (14–21, 18–21) | 2 | did not advance | 9 | ||
Jaslyn Hooi | Girls' Singles | Švábíková (CZE) W (21–10, 21–14) | King (GBR) L (17–21, 21–6, 22–24) | İnci (TUR) W (21–16, 21–12) | 1Q | Gai (USA) W (21–16, 21–18) | Wang (CHN) L (11–21, 10–21) | Chaiwan (THA) L (9–21, 13–21) | 4 |
- Team
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | |||
Team Gamma Joel Koh (SGP) Uriel Canjura (ESA) Li Shifeng (CHN) Alonso Medel (CHI) Halla Bouksani (ALG) Fernanda Saponara Rivva (PER) Jakka Vaishnavi Reddy (IND) | Mixed Teams | Omega (MIX) L (99–110) | Sigma (MIX) L (86–110) | Theta (MIX) W (110–107) | 3Q | Alpha (MIX) L (94–110) | did not advance | 5 | |
Team Zeta Jaslyn Hooi (SGP) Danylo Bosniuk (UKR) Christopher Grimley (GBR) Kettiya Keoxay (LAO) Nhat Nguyen (IRL) Maharani Sekar Batari (INA) Nairoby Abigail Jiménez (DOM) Vivien Sándorházi (HUN) | Delta (MIX) L (95–110) | Epsilon (MIX) W (110–89) | Alpha (MIX) L (103–110) | 3Q | Sigma (MIX) W (110–106) | Omega (MIX) L (109–110) | Theta (MIX) L (107–110) | 4 |
Fencing
Gymnastics
Artistic
Singapore qualified one gymnast based on its performance at the 2018 Asian Junior Championship.[5]
- Girls' artistic individual all-around - 1 quota
Athlete | Event | Apparatus | Total | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
V | UB | BB | F | ||||
Tamara Anika Ong | Qualification | 11.866 | 10.500 | 10.733 | 11.466 | 44.565 | 27 |
Team | Athlete | Acrobatic | Artistic | Rhythmic | Trampoline | Total points | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Team Simone Biles (Orange) | Mariela Kostadinova (BUL) Panayot Dimitrov (BUL) | 10 | — | 293 | |||
Ruan Lange (RSA) | — | 17 | — | ||||
Krisztián Balázs (HUN) | 34 | ||||||
Nazar Chepurnyi (UKR) | 70 | ||||||
Tamara Ong (SGP) | 38 | ||||||
Phạm Như Phương (VIE) | 48 | ||||||
Alba Petisco (ESP) | 40 | ||||||
Talisa Torretti (ITA) | — | 13 | — | ||||
Daria Trubnikova (RUS) | 4 | ||||||
Yelyzaveta Luzan (AZE) | – | ||||||
Liam Christie (AUS) | — | 17 | |||||
Fan Xiny (CHN) | 2 |
Sailing
Singapore qualified one boat based on its performance at the Asian Nacra 15 Qualifiers.[6] Later, at the 2018 Singapore Open (Asian Techno 293+ Qualifiers) Singapore qualified two boats.[7][8]
- Boys' Techno 293+ - 1 boat
- Girls' Techno 293+ - 1 boat
- Mixed Nacra 15 - 1 boat
Shooting
Singapore qualified one sport shooter based on its performance at the 2017 Asian Championships.[9]
- Girls' 10m Air Pistol - Amanda MAK
- Individual
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Mak Amanda Sao Keng | Girls' 10m air pistol | 549-10 | 16 | did not advance |
- Team
Athletes | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Mak Amanda Sao Keng (SGP) Erfan Salavati (IRI) | Mixed 10 metre air pistol | 755-16 | 1 | Ibarra Miranda (MEX) Honta (UKR) L 5-10 | did not advance |
Sport climbing
Swimming
- Boys
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Maximillian Ang Wei | 50 m breaststroke | 30.09 | 27 | did not advance | |||
100 m breaststroke | 1:04.24 | 19 | did not advance | ||||
200 m breaststroke | 2:16.09 | 6 | — | 2:18.85 | 7 | ||
200 m individual medley | 2:05.96 | 12 | — | did not advance | |||
Ong Jung Yi | 50 m butterfly | 25.67 | 37 | did not advance | |||
100 m butterfly | 54.21 | 15 | 54.70 | 16 | did not advance | ||
200 m butterfly | 2:02.99 | 14 | — | did not advance |
- Girls
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Christie May Chue Mun Ee | 50 m freestyle | 26.83 | 22 | did not advance | |||
100 m freestyle | 56.92 | 16 | 57.29 | 15 | did not advance | ||
200 m freestyle | 2:02.72 | 13 | — | did not advance | |||
50 m breaststroke | 31.95 | 7 | 32.86 | 13 | did not advance | ||
100 m breaststroke | 1.11.56 | 19 | did not advance | ||||
200 m breaststroke | 2:36.49 | 24 | — | did not advance | |||
Gan Ching Hwee | 400 m freestyle | 4:17.86 | 10 | — | did not advance | ||
800 m freestyle | — | 8:44.69 | 6 |
- Mixed
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Ong Jung Yi Maximillian Ang Wei Gan Ching Hwee Christie May Chue Mun Ee | 4 × 100 m freestyle relay | 3:41.47 | 12 | did not advance | |
Gan Ching Hwee Maximillian Ang Wei Ong Jung Yi Christie May Chue Mun Ee | 4 × 100 m medley relay | 4:05.67 | 21 | did not advance |
Table tennis
Singapore qualified one table tennis player based on its performance at the Road to Buenos Aires (Latin America) series.[10] Singapore later qualified a male table tennis player based on its performance at the Road to Buenos Aires (Oceania) series.[11]
- Boys' singles - Pang Yew En Koen
- Girls' singles - Goi Rui Xuan
Triathlon
Singapore qualified one athlete based on its performance at the 2018 Asian Youth Olympic Games Qualifier.[12]
- Individual
Athlete | Event | Swim (750m) | Trans 1 | Bike (20 km) | Trans 2 | Run (5 km) | Total Time | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Emma Ada Middleditch | Girls | 10:54 | 0:48 | 30:57 | 0:28 | 17:57 | 1:01:04 | 11 |
- Relay
Athlete | Event | Total Times per Athlete (Swim 250m, Bike 6.6 km, Run 1.8 km) | Total Group Time | Rank |
---|---|---|---|---|
Asia 1 Lee Jung-won (KOR) Teppei Tokuyama (JPN) Emma Ada Middleditch (SGP) Daniil Zubtsov (KAZ) | Mixed Relay | 22:57 (8) 21:44 (9) 24:01 (7) 23:15 (10) | 1:31:57 | 10 |
References
- ^ Team Singapore's contingent leaders 'expecting the best' from athletes at Asian Games and Asian Para Games
- ^ "Singapore representative for Youth Olympic Games 2018". Singapore Athletics Association. Retrieved 21 September 2018.
- ^ "BWF Junior World Ranking – Boys Invited to 2018 Youth Olympics" (PDF). BWF Corporate. Retrieved 19 May 2018.
- ^ "BWF Junior World Ranking – Girls Invited to 2018 Youth Olympics" (PDF). BWF Corporate. Retrieved 19 May 2018.
- ^ "2018 Youth Olympic Games Gymnastics Qualifiers". FIG. 25 June 2018. Retrieved 26 June 2018.
- ^ "Sailing: Singapore seals Nacra 15 slot for 2018 Youth Olympic Games in Argentina". 15 January 2018. Retrieved 17 January 2018.
- ^ "Singapore Open 2018 Windsurfing Competition". Singapore Sailing. 11 February 2018. Archived from the original on 12 February 2018. Retrieved 3 August 2017.
- ^ "2018 Youth Olympic Games - Qualification". World Sailing. 5 June 2018. Retrieved 5 June 2018.
- ^ "Quota Places by Name and Nation". ISSF. 11 December 2017. Retrieved 15 December 2017.
- ^ "Yanapong Panagitgun and Goi Rui Xuan add names to Buenos Aires invitation list". ITTF. 16 April 2018. Retrieved 10 May 2018.
- ^ "Last in Road to Buenos Aires places booked, surprise names emerge successful". ITTF. 12 June 2018. Retrieved 25 June 2018.
- ^ "2018 Subic Bay ASTC Triathlon Asian YOG Qualifier". ITU. 17 June 2018. Retrieved 25 June 2018.
External links
- NOC Schedule
- v
- t
- e
- Algeria
- Angola
- Benin
- Botswana
- Burkina Faso
- Burundi
- Cameroon
- Cape Verde
- Central African Republic
- Chad
- Comoros
- Democratic Republic of the Congo
- Republic of the Congo
- Djibouti
- Egypt
- Equatorial Guinea
- Eritrea
- Eswatini
- Ethiopia
- Gabon
- The Gambia
- Ghana
- Guinea
- Guinea‑Bissau
- Ivory Coast
- Kenya
- Lesotho
- Liberia
- Libya
- Madagascar
- Malawi
- Mali
- Mauritania
- Mauritius
- Morocco
- Mozambique
- Namibia
- Niger
- Nigeria
- Rwanda
- São Tomé and Príncipe
- Senegal
- Seychelles
- Sierra Leone
- Somalia
- South Africa
- South Sudan
- Sudan
- Tanzania
- Togo
- Tunisia
- Uganda
- Zambia
- Zimbabwe
- Antigua and Barbuda
- Argentina
- Aruba
- Bahamas
- Barbados
- Belize
- Bermuda
- Bolivia
- Brazil
- British Virgin Islands
- Canada
- Cayman Islands
- Chile
- Colombia
- Costa Rica
- Cuba
- Dominica
- Dominican Republic
- Ecuador
- El Salvador
- Grenada
- Guatemala
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Jamaica
- Mexico
- Nicaragua
- Panama
- Paraguay
- Peru
- Puerto Rico
- Saint Kitts‑Nevis
- Saint Lucia
- Saint Vincent‑Grenadines
- Suriname
- Trinidad‑Tobago
- United States
- Uruguay
- Venezuela
- Virgin Islands
- Afghanistan
- Bahrain
- Bangladesh
- Bhutan
- Brunei
- Cambodia
- China
- Hong Kong
- India
- Indonesia
- Iran
- Iraq
- Japan
- Jordan
- Kazakhstan
- North Korea
- South Korea
- Kuwait
- Kyrgyzstan
- Laos
- Lebanon
- Malaysia
- Maldives
- Mongolia
- Myanmar
- Nepal
- Oman
- Pakistan
- Palestine
- Philippines
- Qatar
- Saudi Arabia
- Singapore
- Sri Lanka
- Syria
- Chinese Taipei
- Tajikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- United Arab Emirates
- Uzbekistan
- Vietnam
- Yemen
- Albania
- Andorra
- Armenia
- Austria
- Azerbaijan
- Belarus
- Belgium
- Bosnia‑Herzegovina
- Bulgaria
- Croatia
- Cyprus
- Czech Republic
- Denmark
- Estonia
- Finland
- France
- Georgia
- Germany
- Great Britain
- Greece
- Hungary
- Iceland
- Ireland
- Israel
- Italy
- Kosovo
- Latvia
- Liechtenstein
- Lithuania
- Luxembourg
- Macedonia
- Malta
- Moldova
- Monaco
- Montenegro
- Netherlands
- Norway
- Poland
- Portugal
- Romania
- Russia
- San Marino
- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spain
- Sweden
- Switzerland
- Turkey
- Ukraine