Norway at the 2008 Summer Paralympics
Norway at the 2008 Summer Paralympics | |
---|---|
IPC code | NOR |
NPC | Norwegian Olympic and Paralympic Committee and Confederation of Sports |
Website | www |
in Beijing | |
Competitors | 24 in 9 sports |
Medals Ranked 43rd |
|
Summer Paralympics appearances (overview) | |
Norway sent a delegation of 24 competitors, (14 men and 10 women,) to compete at the 2008 Summer Paralympics in Beijing, from September 6 to September 17, 2008.[1]
Norwegian competitors took part in nine different sports: archery, athletics, boccia, cycling, equestrian, sailing, shooting, swimming and table tennis.
Medalists
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Cecilie Drabsch Norland | Swimming | individual |
Silver | Ann Cathrin Lübbe | Equestrian | individual |
Silver | Ann Cathrin Lübbe | Equestrian | individual |
Silver | Jens Lasse Dokkan | Equestrian | individual |
Bronze | Jens Lasse Dokkan, Mariette Garborg, Ann Cathrin Lubbe, Sigrid Rui | Equestrian | team |
Bronze | Tommy Urhaug | Table tennis | individual |
Bronze | Mariann Vestbøstad | Swimming | individual |
Archery
[2] 1 competitor:
- Men
Athlete | Event | Ranking round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Tom Vangen | Ind. compound open | 654 | 19 | Pemberton (USA) L 103:106 | did not advance |
Athletics
[3] 2 competitors:
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Runar Steinstad | Javelin throw F42/44 | N/A | 44.55 | 10 |
- Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Elin Holen | Long jump F42 | N/A | 3.38 | 7 |
Boccia
[4] Paralympic Boccia is open to players with cerebral palsy and other major physical disabilities. There were no separate events for men and women.
3 competitors:
Individual
Athlete | Event | Match 1 | Match 2 | Match 3 | Match 4 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
John Nørsterud | Mixed individual - BC2 | Wong (HKG) W 6–1 | Goncalves (POR) L 2–5 | Martin (ESP) L 0–10 | N/A | did not advance | |||
Elisabeth Wilhelmsen | Mixed individual - BC2 | Kwok (HKG) L 0–15 | Toon (NZL) L 0–21 | Morriss (NZL) L 1–10 | N/A | did not advance | |||
Roger Aandalen | Mixed individual - BC1 | Marques (POR) L 3–11 | Sanders (NZL) W 5–2 | Smith (GBR) L 1–6 | Moran (IRL) L 2–4 | did not advance |
Team
Athlete | Event | Match 1 | Match 2 | Match 3 | Match 4 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
John Nørsterud, Elisabeth Wilhelmsen, Roger Aandalen | Mixed team - BC1-2 | Japan (JPN) W 7–4 | Portugal (POR) L 1–19 | Great Britain (GBR) L 1–11 | N/A | did not advance |
Cycling
[5][6][7] 1 competitor:
Track
Men
Pursuits
Athlete | Event | Qualifying | Final/ Bronze medal race | ||
---|---|---|---|---|---|
Time Speed (km/h) | Rank | Opposition Time Speed (km/h) | Rank | ||
Morten Jahr | Men's individual pursuit - LC2 | 5:23.921 44.455 | 8 | did not advance |
Time Trials
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Morten Jahr | Men's 1 km time trial - LC2 | 1:17.050 | 10 |
Road
Men
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Morten Jahr | Men's Individual Time Trial - LC2 | 37:53.80 (+4.17.10) | 7 |
Men's Individual Road Race - LC1/LC2/CP4 | 1:50:15 (+4:12) | 18 |
Equestrian
[8] Equestrian in the Paralympic Games is Dressage only. Anne Cecilie Ore was replaced by Silje Gillund, as Ore's horse received an injury before the Paralympic Games.[9] There were no separate events for men and women. 5 competitors:
Individual
Athlete | Horse | Event | Points | Result |
---|---|---|---|---|
Ann Cathrin Lübbe[10] | Zanko | Individual championship test - grade IV | 68,516 | |
Individual freestyle test - grade IV | 75.046 | |||
Sigrid Rui[10] | Nanof | Individual championship test - grade IV | 60,064 | 10 |
Individual freestyle test - grade IV | 69.498 | 4 | ||
Mariette Garborg | Luthar | Individual championship test - grade II | 64.182 | 10 |
Individual freestyle test - grade II | 63.554 | 12 | ||
Silje Gillund | Dundee Klint | Individual championship test - grade III | 58.720 | 9 |
Individual freestyle test - grade III | 61.056 | 11 | ||
Jens Lasse Dokkan | Lacour | Individual championship test - grade Ib | 68.857 | |
Individual freestyle test - grade Ib | 65.555 | 5 |
Team
Athletes | Horses | Event | Team Test | Championship Test | Total | Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Team Total | Rank | Result | Team Total | Rank | |||||
Jens Lasse Dokkan, Mariette Garborg, Ann Cathrin Lubbe, Sigrid Rui | Lacour, Luthar Zanko Nanof | Team | 69.765 65.238 67.785 63.357# | 202.788 | 3 | 68.857 64.182 68.516 60.064# | 201.555 | 3 | 404.343 |
'#' denotes scores that did not count toward the team total.
Sailing
[8] 4 competitors:
Athlete | Event | Race | Score | Rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ||||
Bjørnar Erikstad | 1Person Keelboat - 2.4mR | 6 | 8 | 8 | 2 | 9 | 6 | 13 | 12 | CAN | 64 | 8 | ||
Per Eugen Kristiansen, Jostein Stordahl, Aleksander Wang-Hansen | 3-Person Keelboat (Sonar) | 6 | 2 | 5 | 8 | 1 | OCS | 1 | 5 | 3 | 6 | 37 | 4 |
- CAN - Race cancelled
- OCS - On the course side
Shooting
1 competitor:
Women
Athlete | Event | Qualification | Final | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | |||
Monica Lillehagen[11] | R2-10m air rifle standing - SH1 | 389 | 3 Q | 99.3 | 488,3 | 5 |
Swimming
[12] 5 competitors:
Athlete | Events | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Stian Helgeland | Men's 50 m butterfly - S6 | 37.41 | 6 | did not advance | |
Men's 50 m freestyle - S6 | 35.07 | 6 | did not advance | ||
Men's 100 m freestyle - S6 | 1:15.68 | 6 | did not advance | ||
Men's 400 m freestyle - S6 | 5:32.26 | 4 Q | 5:32.24 | 8 | |
Cecilie Drabsch Norland | Women's 50 m freestyle - S8 | 32.11 | 1 Q | 32.09 | |
Women's 100 m freestyle - S8 | 1:11.68 | 3 Q | 1:11.88 | 5 | |
Marianne Mæland | Women's 100 m breaststroke - SB6 | 2:10.55 | 6 | did not advance | |
Jørgen Tadvin | Men's 400 m freestyle - S6 | 6:03.36 | 5 | did not advance | |
Mariann Vestbøstad | Women's 100 m backstroke - S8 | 1:21.77 | 1 Q | 1:20.86 | |
Women's 100 m freestyle - S8 | 1:14.62 | 3 | did not advance | ||
Women's 400 m freestyle - S8 | 5:38.47 | 4 Q | 5:39.73 | 7 |
- Key
- Q = Qualifiers for the final as decided on a time only basis. Ranks shown are overall rank against competitors in all heats
Table tennis
[13] 2 competitors:
Men
Individual
Athlete | Event | Group Match 1 | Group Match 2 | Group Match 3 | 1/8 Finals | Quarterfinals | Semifinals | Final/ Bronze medal match | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Rolf Erik Paulsen | Individual Class 4/5 | Meszaros (SVK) W 3-0 | Cetin (GER) W 3-2 | N/A | Jung (KOR) L 1-3 | did not advance | |||
Tommy Urhaug | Individual Class 4/5 | Durasinovic (SRB) W 3-0 | Starl (AUT) W 3-0 | N/A | Zhang (CHN) W 3-2 | Durand (FRA) L 2-3 | Saleh (EGY) W 3-0 |
Team
Athlete | Event | Group Match 1 | Group Match 2 | Group Match 3 | 1/8 Finals | Quarterfinals | Semifinals | Final/ Bronze medal match | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | |||
Rolf Erik Paulsen, Tommy Urhaug | Team Class 4/5 | N/A | Serbia (SRB) W 3-0 | China (CHN) L 1-3 | France (FRA) L 0-3 | 4 |
See also
References
- ^ (in Norwegian) De siste Paralympics utøverne tatt ut, Olympiatoppen, retrieved 1 August 2008
- ^ Archery - Result brackets (Google cache), The official website of the Beijing 2008 Olympic Games
- ^ Athletics - Schedule, Results Archived 2008-09-06 at the Wayback Machine, The official website of the Beijing 2008 Olympic Games
- ^ Boccia - Schedule, Results Archived 2008-09-25 at the Wayback Machine, The official website of the Beijing 2008 Olympic Games
- ^ Athlete Biography, JAHR Morten, The official website of the Beijing 2008 Olympic Games
- ^ Cycling Road - Schedule, Results Archived 2008-09-12 at the Wayback Machine, The official website of the Beijing 2008 Olympic Games
- ^ Cycling Track - Schedule, Results Archived 2008-10-04 at the Wayback Machine, The official website of the Beijing 2008 Olympic Games
- ^ a b Equestrian - Schedule, Results Archived 2008-09-10 at the Wayback Machine, The official website of the Beijing 2008 Olympic Games
- ^ Silje for Norge i Kina (Norwegian), Stange kommune, August 29, 2008
- ^ a b Lübbe tok Norges første Paralympics-medalje, (Norwegian), VG, September 8, 2008
- ^ God start på Paralympics, (Norwegian), Norges Idrettsforbund, September 8, 2008
- ^ Swimming - Schedule, Results Archived 2009-03-16 at the Wayback Machine, The official website of the Beijing 2008 Olympic Games
- ^ Table Tennis - Schedule, Results Archived 2009-03-16 at the Wayback Machine, The official website of the Beijing 2008 Olympic Games
- (Pdf-file) Competition Schedule by Event - Norway, Olympiatoppen, 2008
External links
- Beijing 2008 Paralympic Games Official Site
- International Paralympic Committee
- v
- t
- e
- Afghanistan
- Bahrain
- Bangladesh
- Cambodia
- China
- East Timor
- Hong Kong
- India
- Indonesia
- Iran
- Iraq
- Japan
- Jordan
- Kazakhstan
- Kuwait
- Kyrgyzstan
- Lebanon
- Laos
- Macau
- Malaysia
- Mongolia
- Myanmar
- Nepal
- Oman
- Palestine
- Pakistan
- Philippines
- Qatar
- Saudi Arabia
- Singapore
- South Korea
- Sri Lanka
- Syria
- Chinese Taipei
- Tajikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- United Arab Emirates
- Uzbekistan
- Vietnam
- Armenia
- Austria
- Azerbaijan
- Belarus
- Belgium
- Bosnia and Herzegovina
- Bulgaria
- Croatia
- Cyprus
- Czech Republic
- Denmark
- Estonia
- Faroe Islands
- Finland
- France
- Germany
- Georgia
- Great Britain
- Greece
- Hungary
- Iceland
- Ireland
- Israel
- Italy
- Latvia
- Lithuania
- Luxembourg
- Macedonia
- Malta
- Moldova
- Montenegro
- Netherlands
- Norway
- Poland
- Portugal
- Romania
- Russia
- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spain
- Sweden
- Switzerland
- Turkey
- Ukraine