Athletics at the 1968 Summer Paralympics
Paralympic sport
Athletics at the III Paralympic Games | |
---|---|
Host stadium (shown in 2023) | |
Dates | 5–13 November 1968 |
Competitors | 423 from 26 nations |
←1964 1972→ |
Athletics at the 1968 Summer Paralympics consisted of 70 events, 35 for men and 35 for women.
Participating nations
- Argentina (18)
- Australia (22)
- Austria (20)
- Belgium (10)
- Canada (22)
- Ethiopia (2)
- Finland (2)
- France (12)
- Great Britain (33)
- India (9)
- Ireland (2)
- Israel (26)
- Italy (22)
- Jamaica (7)
- Japan (38)
- Malta (6)
- Netherlands (14)
- New Zealand (12)
- Norway (8)
- Rhodesia (7)
- South Africa (8)
- South Korea (2)
- Spain (5)
- Switzerland (16)
- United States (61)
- West Germany (39)
Medal table
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | United States (USA) | 16 | 11 | 16 | 43 |
2 | Israel (ISR)* | 9 | 11 | 12 | 32 |
3 | Argentina (ARG) | 9 | 8 | 8 | 25 |
4 | Australia (AUS) | 7 | 7 | 5 | 19 |
5 | South Africa (RSA) | 5 | 7 | 4 | 16 |
6 | Great Britain (GBR) | 5 | 5 | 4 | 14 |
7 | Italy (ITA) | 5 | 4 | 5 | 14 |
8 | Canada (CAN) | 5 | 4 | 3 | 12 |
9 | West Germany (FRG) | 3 | 5 | 2 | 10 |
10 | Jamaica (JAM) | 2 | 0 | 0 | 2 |
11 | Japan (JPN) | 1 | 2 | 5 | 8 |
12 | Rhodesia (RHO) | 1 | 1 | 2 | 4 |
13 | New Zealand (NZL) | 1 | 1 | 1 | 3 |
14 | France (FRA) | 1 | 0 | 0 | 1 |
15 | Austria (AUT) | 0 | 4 | 2 | 6 |
16 | Ireland (IRL) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totals (16 entries) | 70 | 70 | 70 | 210 |
Medal summary
Men's events
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Novices 60 m wheelchair dash A details | Patterson Canada | Walter Hertle West Germany | Mitsuaki Sakonju Japan |
Novices 60 m wheelchair dash B details | Wilson Canada | Hans Jung West Germany | Bourne Canada |
Novices 60 m wheelchair dash C details | Ariel Roman United States | Walter Dann Canada | Richard Feltes United States |
100 m wheelchair A details | Gary Hooper Australia | Bruno Moretti Australia | Dick Thompson Great Britain |
100 m wheelchair B details | Kevin Munro Australia | David Williamson United States | Johann Schuhbauer West Germany |
100 m wheelchair C details | Gary Odorowski United States | Denver Branum United States | Taketoshi Miyazawa Japan |
4×40 m relay open details | United States (USA) Denver Branum Chess Gary Odorowski Ariel Roman | Australia (AUS) Gary Hooper John Martin Bruno Moretti Kevin Munro | Argentina (ARG) Carlos Carranza Jorge Diz Hugo Loto Bautista Rubio |
Club throw A details | Vic Renalson Australia | Daniel Erasmus South Africa | Antonio Arizzi Italy |
Club throw B details | Eugene Reimer Canada | David Williamson United States | Nel South Africa |
Club throw C details | H. Smith United States | Germano Pecchenino Italy | Emilio Porto Italy |
Club throw D details | Roberto Marson Italy | Neault Canada | Horst Gotthelf West Germany |
Club throw special class details | Ed Owen United States | Jorge Diz Argentina | Cameron United States |
Discus throw A details | Vic Renalson Australia | Daniel Erasmus South Africa | Antonio Arizzi Italy |
Discus throw B details | Eugene Reimer Canada | Germishuizen South Africa | J. Meyer South Africa |
Discus throw C details | Yitzhak Galitzki Israel | H. Smith United States | Arballo United States |
Discus throw D details | Roberto Marson Italy | Israel Even-Sahav Israel | Amnon Weiss Israel |
Discus throw special class details | Ed Owen United States | Demorest United States | Miguel Ángel González Argentina |
Javelin throw A details | Daniel Erasmus South Africa | Vic Renalson Australia | Dick Thompson Great Britain |
Javelin throw B details | David Williamson United States | Eugene Reimer Canada | J. Meyer South Africa |
Javelin throw C details | Johann Schuhbauer West Germany | Germano Pecchenino Italy | Reno Levis United States |
Javelin throw D details | Roberto Marson Italy | Russ Scott Great Britain | Amnon Weiss Israel |
Javelin throw special class details | Miguel Ángel González Argentina | Cameron United States | Ed Owen United States |
Precision javelin throw open details | Vincent Excell Jamaica | Engelbert Rangger Austria | Reno Levis United States |
Shot put A details | Daniel Erasmus South Africa | Goll Austria | Vic Renalson Australia |
Shot put B details | J. Meyer South Africa | Gary Hooper Australia | Germishuizen South Africa |
Shot put C details | Benincasa Italy | Johann Schuhbauer West Germany | Leonard Chrysler United States |
Shot put D details | Horst Gotthelf West Germany | Amnon Weiss Israel | Roberto Marson Italy |
Shot put special class details | Ed Owen United States | Miguel Ángel González Argentina | Jorge Diz Argentina |
Slalom A details | Bruno Moretti Australia | Bill Mather-Brown Australia | Mitsuaki Sakonju Japan |
Slalom B details | Robert McIntyre Australia | John Martin Australia | Makio Suga Japan |
Slalom C details | Hisashi Furukawa Japan | Mikio Egawa Japan | Teruyoshi Tsuchiya Japan |
Slalom cervical class details | Allan McLucas Australia | Gianino United States | Dunn United States |
Pentathlon complete details | Johann Schuhbauer West Germany | Heinz Simon West Germany | Leslie Manson-Bishop Rhodesia |
Pentathlon incomplete details | H. Smith United States | Clark Great Britain | Tommy Taylor Great Britain |
Pentathlon special class details | Ed Owen United States | Denver Branum United States | Jorge Diz Argentina |
Women's events
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Novices 60 m wheelchair dash A details | Thibaut France | Dina Galindez Argentina | Lorraine Dodd Australia |
Novices 60 m wheelchair dash B details | Hilda Binns Canada | Janet Swann Great Britain | Batia Shviki Israel |
Novices 60 m wheelchair dash C details | Batia Mishani Israel | Karin Sammerhofer Austria | Geula Siri Israel |
60 m wheelchair A details | Carol Geisse United States | Kirn United States | Cornett United States |
60 m wheelchair B details | Valerie Forder Great Britain | Neora Even-Zahav Israel | Ora Goldstein Israel |
60 m wheelchair C details | Carol Bryant Great Britain | Jo Ann Keyser United States | Daphne Hilton Australia |
4×40 m relay open details | United States (USA) Ella Chafee Carol Giesse Jo Ann Keyser Linda Stratman | Israel (ISR) Neora Even-Zahav Batia Mishani Shoshana Sharabi Geula Siri | Argentina (ARG) Silvia Cochetti Amelia Mier Susana Olarte Noemi Tortul |
Club throw A details | Dina Galindez Argentina | Maggie Marr Great Britain | Kirn United States |
Club throw B details | Hattingh South Africa | Noemi Tortul Argentina | Gabriella Monaco Italy |
Club throw C details | Susana Olarte Argentina | Le Roux South Africa | Seeley Canada |
Club throw D details | Zipora Rubin-Rosenbaum Israel | Batia Mishani Israel | Shoshana Sharabi Israel |
Club throw special class details | Malka Halfon Israel | Silvia Cochetti Argentina | Geula Siri Israel |
Discus throw A details | Dina Galindez Argentina | Maggie Marr Great Britain | Kirn United States |
Discus throw B details | Hattingh South Africa | Noemi Tortul Argentina | Bindley United States |
Discus throw C details | Susana Olarte Argentina | Le Roux South Africa | Eve M. Rimmer New Zealand |
Discus throw D details | Irene Monaco Italy | Zipora Rubin-Rosenbaum Israel | Ruth Biton Israel |
Discus throw special class details | Silvia Cochetti Argentina | Malka Halfon Israel | Geula Siri Israel |
Javelin throw A details | Kirn United States | Ingrid Voboril Austria | Galindez Argentina |
Javelin throw B details | Rosalie Hixson United States | Hattingh South Africa | Noemi Tortul Argentina |
Javelin throw C details | Eve M. Rimmer New Zealand | Gesina Smit Rhodesia | Seeley Canada |
Javelin throw D details | Zipora Rubin-Rosenbaum Israel | Batia Mishani Israel | Karin Sammerhofer Austria |
Javelin throw special class details | Malka Halfon Israel | Geula Siri Israel | Silvia Cochetti Argentina |
Precision javelin throw open details | Baracatt Jamaica | Silvana Martino Italy | Rosalie Hixson United States |
Shot put A details | Kirn United States | Dina Galindez Argentina | Ingrid Voboril Austria |
Shot put B details | Jacqueline Thompson Rhodesia | Hattingh South Africa | Rosalie Hixson United States |
Shot put C details | Susana Olarte Argentina | Eve M. Rimmer New Zealand | Ora Goldstein Israel |
Shot put D details | Zipora Rubin-Rosenbaum Israel | Batia Mishani Israel | Avril Davis Rhodesia |
Shot put special class details | Silvia Cochetti Argentina | Malka Halfon Israel | Geula Siri Israel |
Slalom A details | Carol Giesse United States | Lorraine Dodd Australia | Cornett United States |
Slalom B details | Batia Shviki Israel | Binns Canada | Neora Even-Zahav Israel |
Slalom C details | Carol Bryant Great Britain | Kayoko Arai Japan | Marion O'Brien Australia |
Slalom cervical class details | Susana Masciotra Argentina | Gurman United States | Rosaleen Gallagher Ireland |
Pentathlon complete details | Valerie Forder Great Britain | Elena Monaco Italy | Cornett United States |
Pentathlon incomplete details | Margaret Gibbs Great Britain | Marga Floer West Germany | Carol Bryant Great Britain |
Pentathlon special class details | Zipora Rubin-Rosenbaum Israel | Silvia Cochetti Argentina | Daphne Hilton Australia |
References
- Athletics at the 1968 Summer Paralympics (Tel Aviv) from the International Paralympic Committee (archived)