2024 Danish speedway season
2024 Danish speedway season | |
---|---|
← 2023 2025 → |
The 2024 Danish Speedway season is the 2024 season of motorcycle speedway in Denmark.[1]
The same seven teams as in 2023 declared their place in the 2024 Danish Speedway League.[2][3]
Individual
Danish Individual Championship
The 2024 Danish Individual Speedway Championship was the 2024 edition of the Danish Individual Speedway Championship. The event was held at the Billund Municipality Stadium in Grindsted on 7 August.[4] It was won by Anders Thomsen.[5]
Pos. | Rider | Club | Pts | Total |
---|---|---|---|---|
1 | Anders Thomsen | SES | 3, 1, 3, 3, 3 | 13+3 |
2 | Michael Jepsen Jensen | Slangerup | 3, 3, 3, 2, 3 | 14+2 |
3 | Mikkel Michelsen | Slangerup | 3, 2, 3, 2, 2 | 12+1 |
4 | Rasmus Jensen | Holsted | 3, 2, 2, 2, 3 | 12+0 |
5 | Jonas Jeppesen | Esbjerg | 2, 2, 1, 3, 2 | 10 |
6 | Frederik Jakobsen | Fjelsted | 1, 3, 3, 0, 2 | 9 |
7 | Tim Sørensen | Region Varde | 1, 3, 2, 1, 1 | 8 |
8 | Bastian Pedersen | Holsted | 2, 3, 1, 1, 1 | 8 |
9 | Mads Hansen | SES | 2, 1, 0, 3, 1 | 7 |
10 | Matias Nielsen | Esbjerg | 1, 2, 2, 2, 0 | 7 |
11 | Kevin Juhl Pedersen | Holsted | 2, 0, 2, 0, 1 | 5 |
12 | Sam Jensen (res) | Fjelsted | -, -, 0, 1, 3 | 4 |
13 | Jonas Seifert-Salk | Slangerup | 1, 1, 1, 1, 0 | 4 |
14 | Niels Kristian Iversen | Esbjerg | 0, D, 0, 3, T | 3 |
15 | Jesper Knudsen (res) | SES | -, -, 0, D, 2 | 2 |
16 | Benjamin Basso | Fjelsted | 0, 1, 0, -, - | 1 |
17 | René Bach | Holsted | 0, 0, W, -, - | 0 |
18 | Andreas Lyager | Slangerup | 0, D, W, -, - | 0 |
Grand Prix Qualifier
The Danish Grand Prix Qualifier was the 2024 edition of the Danish qualifier for the 2025 Speedway Grand Prix. The event took place on 16 April at Vojens Speedway Center.[6][7][8]
Pos. | Rider | Club | Pts | Total |
---|---|---|---|---|
1 | Andreas Lyager | Slangerup | 3, 2, 3, 3, 2 | 13 |
2 | Anders Thomsen | Vojens | 3, 3, 1, 2, 3 | 12+3 |
3 | Rasmus Jensen | Holsted | 2, 3, 3, 3, 1 | 12+2 |
4 | Benjamin Basso | Vissenbjerg | 3, 3, 3, 1, 0 | 10 |
5 | Frederik Jakobsen | Fjelsted | 3, 3, w, 0, 3 | 9+3 |
6 | Kevin Juhl Pedersen | Holsted | 1, 0, 2, 3, 3 | 9+2 |
7 | Jonas Seifert-Salk | Slangerup | 2, 2, 2, 2, 1 | 9+1 |
8 | Peter Kildemand | Fjelsted | 0, 0, 2, 3, 3 | 8 |
9 | Michael Jepsen Jensen | Slangerup | 2, 2, 1, 0, 2 | 7 |
10 | Matias Nielsen | Esbjerg | 0, 1, 3, 2, 0 | 6 |
11 | Mads Hansen | Vojens | 1, 2, 2, 1, 0 | 6 |
12 | Bastian Borke (res) | Silkeborg | 2, 1, 1, 0, 1 | 5 |
13 | Bastian Pedersen | Holsted | 1, 0, 1, 1, 2 | 5 |
14 | Tim Sørensen | Outrup | 1, 1, 0, 2, 1 | 5 |
15 | Nicolai Klindt | Outrup | 0, 1, 0, 1, 2 | 4 |
16 | Sam Fløe Jensen (res) | Vojens | 0, 0, 0, 0, 0 | 0 |
17 | Jesper Knudsen | Vojens | 0 | 0 |
18 | Niels-Kristian Iversen | Esbjerg | 0 | 0 |
U21 Championship
The Danish Under 21 Individual Speedway Championship will be held on 23 August at Granly Speedway Arena in Esbjerg.
Pos. | Rider | Points |
---|---|---|
1 | ||
2 | ||
3 | ||
4 | ||
5 | ||
6 | ||
7 | ||
8 | ||
9 | ||
10 | ||
11 | ||
12 | ||
13 | ||
14 | ||
15 | ||
16 |
Team
SpeedwayLigaen
Seven teams will compete in the SpeedwayLigaen consisting of a round robin of fixtures from 10 April to 30 August, to determine the league placings for the semi-final and super final rounds.
League table
Pos | Team | P | W | D | L | BP | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Esbjerg Vikings | ||||||
2 | Team Fjelsted | ||||||
3 | Grindsted | ||||||
4 | Holsted Tigers | ||||||
5 | Region Varde | ||||||
6 | Slangerup | ||||||
7 | Sønderjylland Elite Speedway |
League results
— | ESB | FJE | GRI | HOL | REG | SLA | SØN |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ESB | — | 15.05 | 29.05 | 01.05 | 19.06 | 17.04 | 12.06 |
FJE | 14.08 | — | 08.05 | 22.05 | 12.06 | 28.08 | 43–41[9] |
GRI | 19.06 | — | 14.08 | 22.05 | 12.06 | 01.05 | |
HOL | 26.06 | 21.08 | 15.05 | — | 17.04 | 08.05 | 29.05 |
REG | 08.05 | 24.04 | 21.08 | 05.06 | — | 26.06 | 15.05 |
SLA | 05.06 | 29.05 | 24.04 | 19.06 | 11.06 | — | 21.08 |
SØN | 24.04 | 05.06 | 26.06 | 37–47[10] | 14.08 | 22.05 | — |
Semi-finals (teams ranked 3–6)
Pos | Team | Score | Scorers |
---|---|---|---|
1 | |||
2 | |||
3 | |||
4 |
Super Final
Pos | Team | Score | Scorers |
---|---|---|---|
1 | |||
2 | |||
3 | |||
4 |
Leading averages
(After 1 match)[11]
Rider | Team | Av. event | Av. heat | Av. bonus | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rasmus Jensen | Holsted | 12.00 | 2.400 | 2.600 |
2 | Jacob Thorssell | Holsted | 12.00 | 2.000 | 2.000 |
3 | Mads Hansen | Vojens | 13.00 | 1.857 | 2.000 |
4 | Timo Lahti | Holsted | 11.00 | 1.833 | 2.333 |
5 | René Bach | Holsted | 10.00 | 1.667 | 1.833 |
1. Division
Eight teams will compete in a 4-teams matches from 20 April to 7 September, to determine the league placings for final round.
League table
Pos | Team | P | W | D | L | BP | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sønderjylland Elite Speedway B | ||||||
2 | Holsted Tigers B | ||||||
3 | Brovst Speedway Club | ||||||
4 | Holstebro Speedway Klub | ||||||
5 | Team Fjelsted B | ||||||
6 | Esbjerg Vikings B | ||||||
7 | Slangerup Speedway B | ||||||
8 | Munkebo Scorpions |
League results
# | Date | Place | Winner | 2nd place | 3rd place | 4th place | N |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | April 20 | Munkebo | [12] | ||||
Brovst | Esbjerg (40 pts) | Brovst (39 pts) | Vojens (22 pts) | Fjelsted (17 pts) | [13] | ||
2 | April 27 | Vojens | |||||
Holsted | |||||||
3 | May 4 | Fjelsted | |||||
Slangerup | |||||||
4 | May 11 | Vojens | |||||
Esbjerg | |||||||
5 | June 1 | Holsted | |||||
Fjelsted | |||||||
6 | June 15 | Esbjerg | |||||
Brovst | |||||||
7 | June 22 | Munkebo | |||||
Holstebro | |||||||
8 | June 29 | Brovst | |||||
Slangerup | |||||||
9 | August 3 | Vojens | |||||
Holsted | |||||||
10 | August 10 | Vojens | |||||
Holstebro | |||||||
11 | August 17 | Munkebo | |||||
Slangerup | |||||||
12 | August 24 | Holstebro | |||||
Slangerup | |||||||
13 | August 31 | Holsted | |||||
Brovst | |||||||
14 | September 7 | Fjelsted | |||||
Esbjerg | |||||||
Final | September 21 | TBA |
Leading averages
(Standings after )[14]
2. Division
Six teams will compete in a 4-teams matches from 20 April to 7 September, to determine the league placings for final round.
League table
Pos | Team | P | W | D | L | BP | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Esbjerg Vikings C | ||||||
2 | Holstebro Speedway Klub B | ||||||
3 | Brovst Speedway Club B | ||||||
4 | Region Varde Outrup B | ||||||
5 | Kronjyllands Speedway Club | ||||||
6 | Holsted Tigers C |
League results
# | Date | Place | Winner | 2nd place | 3rd place | 4th place | N |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | April 20 | Brovst | Holstebro (42 pts) | Outrup (29 pts) | Aarhus (28 pts) | Brovst (20 pts) | |
2 | April 27 | Holsted | |||||
3 | May 4 | Aarhus | |||||
4 | May 11 | Esbjerg | |||||
5 | June 1 | Outrup | |||||
6 | June 15 | Esbjerg | |||||
7 | June 29 | Brovst | |||||
8 | August 3 | Holsted | |||||
9 | August 10 | Holstebro | |||||
10 | August 17 | Outrup | |||||
11 | August 24 | Holstebro | |||||
12 | September 7 | Aarhus | |||||
Final | September 21 | TBA |
Leading averages
(Standings after )[15]
Squads
SpeedwayLigaen
Esbjerg
- Nicklas Aagaard
- Luke Becker
- Emil Breum
- Niels Kristian Iversen
- Niklas Holm Jakobsen
- Jonas Jeppesen
- Matias Nielsen
Fjelsted
Grindsted
- Kenneth Bjerre
- David Bellego
- Bastian Borke
- Robert Chmiel
- Patrick Hansen
- Tobiasz Musielak
- Przemysław Pawlicki
- Nicki Pedersen
- Mathias Pollestad
- Rune Thorst
- Matej Žagar
Holsted
- René Bach
- Lasse Bjerre
- Rasmus Jensen
- Thomas Kring
- Timo Lahti
- Wiktor Lampart
- Kevin Juhl Pedersen
- Bastian Pedersen
- Jacob Thorssell
Region Varde
- Nicolás Covatti
- Jason Doyle
- Adam Ellis
- Nicolai Heiselberg
- Nicolai Klindt
- Marko Levishyn
- Jakub Miśkowiak
- Tim Sørensen
- Kacper Woryna
SES
- Mikkel Andersen
- Oliver Berntzon
- Mads Hansen
- Jesper Knudsen
- Leon Madsen
- Marcin Nowak
- Keynan Rew
- Anders Thomsen
Slangerup
1. Division
SES B
- Sam Jensen[17]
- Jannik Sørensen
- Maurice Brown
- Glenn Moi
- Jesper Knudsen
- Rune Thorst
- Emil Eis
- Mikkel Andersen
- Viktor Larsen
Holsted Tigers B
- Kevin Juhl Pedersen
- Patrick Bæk
- Glenn Moi
- Casper Henriksson
- Flynn Nicol
- Bastian Pedersen
- Thomas Kring
- Nicklas Aagaard
- Håkon Lerche
- Hjalte Nygaard
Brovst Speedway Club
- Marius Nielsen
- Tobias Thomsen
- Patrick Bæk
- Steen Jensen
- Glenn Moi
- Emil Millberg
- Flynn Nicol
- Ludvig Selvin
- Brayden McGuinness
- Tate Zischke
- Esben Hjerrild
- Frederik Pedersen
Holstebro Speedway Klub
- Tim Sørensen
- Chris Gade
- Andreas Jensen
- Jakob Holm Birk
- Mika Meijer
- Emil Pørtner
- Nicolai Heiselberg
- Victor Sundbøl
- Martin Møller Øvig
- Hjalte Nygaard
Team Fjelsted B
- Peter Kildemand
- Kasper Andersen
- Stian Nielsen
- Patrick Bæk
- Nicklas Clausen
- Nick Colin Haltermann
- Ruben Guikema
- Rasmus Pedersen
- Jacob Johansen
- Kris Fogtmann
- Michael Vedsted
- Kjeld Nielsen
- Hjalte Nygaard
- Viktor Larsen
Esbjerg Vikings B
- Tim Sørensen
- Jonas Jeppesen
- Claus Vissing
- Martin Møller Øvig
- Jonatan Grahn
- Gino Manzares
- Henry van der Steen
- Nick Colin Haltermann
- Emil Breum
- Esben Hjerrild
- Chris Wennerstrom
- Niklas Jakobsen
- Frederik Pedersen
- Viktor Larsen
- Andreas Olsen
- Hakon Lerche
Slangerup Speedway B
- Peter Kildemand
- Kenneth Hansen
- Nicklas Porsing
- Emil Breum
- William Drejer
- Bastian Borke
- Rune Thorst
- Nick Agertoft
- Patrick Skaarup
- Villads Nagel
- Sebastian Mayland
- Patrick Kruse
- Noah Moos
- Birk Olsen
Munkebo Scorpions
- Claus Vissing
- Jacob Bukhave
- Michael Thyme
- Maja Aamand
- Lasse Frederiksen
- Michael West
- Emil Breum
- Henrik Lorentsen
- Jacob Johansen
- Victor Sundbøl
- Oliver Christensen
2. Division
Esbjerg Vikings C
- John Pedersen[18]
- Marlon Hegener
- Henry van der Steen
- Thomas Sørensen
- Chris Wennerstrom
- Carsten Hansen
- Hakon Lerche
- Viktor Larsen
- Andreas Olsen
- Birk Olsen
- Victor Sundbøl
Holstebro Speedway Klub B
- Jakob Holm Birk
- Chris Gade
- Richard Cavazzi
- Tommy Fleknes
- Lars Andersen
- Victor Sundbøl
- Marcus Thorsen
- Hjalte Nygaard
- Martin Møller Øvig
Brovst Speedway Club B
- Kevin Kristensen
- Kasper Kristensen
- Jacob Brander
- Flynn Nicol
- Magnus Virring
- Oliver Sørensen
- Kris Fogtmann
- Mads Georgsen
- Rasmus Larsen
- Tobias Pedersen
Region Varde Outrup B
- Simon Fischer
- Nick Colin Haltermann
- Ruben Guikema
- Dennis Smit
- Kris Fogtmann
- Tristan Andersen
- Ole Knudtzen
- Tobias Pedersen
Kronjyllands Speedway Club
Holsted Tigers C
References
- ^ "Home Page". Speedway Ligaen. Retrieved 8 December 2023.
- ^ "The Speedway League confirms unchanged teams for the 2024 season". Speedway Ligaen. Retrieved 8 December 2023.
- ^ "Squads for the 2024 season (continuously updated)". Speedway Ligaen. Retrieved 8 December 2023.
- ^ "Grindsted to host 2024 Danish final". FIM. Retrieved 8 December 2023.
- ^ "Thomsen wins Danish title no.3". FIM. Retrieved 8 August 2024.
- ^ "Danish Stars Launch 2025 Speedway GP Qualifying campaign at Vojens". FIM. Retrieved 10 January 2024.
- ^ "Lyager najlepszy w Vojens. Piątka Duńczyków do eliminacji". speedwaynews.pl. Retrieved 16 April 2024.
- ^ https://rs.dmusport.dk/loeb/6464
- ^ Team Fjelsted ApS vs SES Sønderjylland Elite Speedway
- ^ SES Sønderjylland Elite Speedway vs Holsted Tigers ApS
- ^ Ranglister Superligaen
- ^ Munkebo April 20
- ^ Brovst April 20
- ^ Ranglister 1.Division
- ^ Ranglister 2.Division
- ^ "Danish Champion Michelsen stays with home club Slangerup". FIM. Retrieved 8 December 2023.
- ^ DIVISION 1 (DEN) 2024 squads
- ^ DIVISION 2 (DEN) 2024 squads