2011 European Track Championships (under-23 & junior)
Cycling championship held in Anadia, Portugal
2011 European Track Championships (under-23 & junior) logo | |
Venue | Anadia, Portugal |
---|---|
Date(s) | (2011-07-26 - 2011-07-31)26–31 July 2011 |
Velodrome | Velódromo Nacional de Sangalhos |
Events | 38 |
← 2010 2012 → |
The 2011 European Track Championships were the European Championships for track cycling. The junior and under 23 riders events took place at the Velódromo Nacional de Sangalhos in Anadia, Portugal from 26 to 31 July 2011.[1][2]
Medal summary
[3]
Under 23
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Men's events | ||||||
Men's under-23 sprint | Stefan Bötticher Germany | Charlie Conord France | Callum Skinner Great Britain | |||
Men's under-23 1 km time trial | Quentin Lafargue France | 1:02.142 | Joachim Eilers Germany | 1:02.573 | Eric Engler Germany | 1:03.197 |
Men's under-23 individual pursuit | Artur Ershov Russia | 4:26.276 | Sergey Chernetskiy Russia | caught | Albert Torres Spain | 4:31.544 |
Men's under-23 team pursuit | Sergey Chernetskiy Artur Ershov Maxim Kozyrev Kirill Sveshnikov Russia | 4:05.120 | Mark Christian Samuel Harrison Joseph Kelly Erick Rowsell Great Britain | 4:08.445 | Olivier Beer Silvan Dillier Jan Keller Cyrille Thièry Switzerland | 4:07.613 |
Men's under-23 team sprint | Erik Balzer Stefan Bötticher Joachim Eilers Germany | 44.477 | Philip Hindes Peter Mitchell Callum Skinner Great Britain | 44.930 | Aleksey Tkachev Vadim Berbenyuk Denis Shurshin Russia | 44.790 |
Men's under-23 keirin | Stefan Bötticher Germany | Joachim Eilers Germany | Marc Schroder Germany | |||
Men's under-23 scratch race | Davide Cimolai Italy | Luke Rowe Great Britain | Viktor Shmalko Russia | |||
Men's under-23 points race | Elia Viviani Italy | 54 pts | Nick Stöpler Netherlands | 42 pts | Jonathan Mould Great Britain | 38 pts |
U23 Men's Madison | Silvan Dillier Cyrille Thièry Switzerland | 5 pts | Elia Viviani Davide Cimolai Italy | 16 pts (-1 lap) | Yoeri Havik Nick Stöpler Netherlands | 14 pts (-1 lap) |
U23 Men's Omnium | Elia Viviani Italy | 25 pts | Roy Eefting Netherlands | 27 pts | Moreno De Pauw Belgium | 31 pts |
Women's events | ||||||
Women's under-23 sprint | Victoria Baranova Russia | Olivia Montauban France | Jessica Varnish Great Britain | |||
Women's under-23 500 m time trial | Jessica Varnish Great Britain | 34.596 | Becky James Great Britain | 35.017 | Victoria Baranova Russia | 35.038 |
Women's under-23 individual pursuit | Laura Trott Great Britain | 3:34.186 | Katarzyna Pawłowska Poland | caught | Eugenia Bujak Poland | 3:45.057 |
Women's under-23 team pursuit | Katie Colclough Dani King Laura Trott Great Britain | 3:22.222 | Eugenia Bujak Katarzyna Pawłowska Małgorzata Wojtyra Poland | caught | Alexandra Goncharova Elena Lichmanova Lidiya Malakhova Russia | 3:33.307 |
Women's under-23 team sprint | Becky James Jessica Varnish Great Britain | 33.912 | Elena Brezhniva Ekaterina Gnidenko Russia | 34.341 | Małgorzata Wojtyra Natalia Rutkowska Poland | 35.252 |
Women's under-23 keirin | Victoria Baranova Russia | Olivia Montauban France | Ekaterina Gnidenko Russia | |||
Women's under-23 scratch race | Laura Trott Great Britain | Małgorzata Wojtyra Poland | Shannon McCurley Ireland | |||
Women's under-23 points race | Valentina Scandolara Italy | 40 pts | Katie Colclough Great Britain | 30 pts | Katarzyna Pawłowska Poland | 29 pts |
U23 Women's Omnium | Małgorzata Wojtyra Poland | 15 pts | Dani King Great Britain | 16 pts | Laura van der Kamp Netherlands | 31 pts |
Junior
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Men's events | ||||||
Junior Men's Sprint | John Paul Great Britain | Nikita Shurshin Russia | Max Niederlag Germany | |||
Junior Men's 1 km Time Trial | Benjamin Edelin France | 1:03.867 | José Moreno Sánchez Spain | 1:04.993 | Benjamin Konig Germany | 1:05.008 |
Junior Men's Individual Pursuit | Jonathan Dibben Great Britain | 3:19.018 | Owain Doull Great Britain | 3:24.223 | Kévin Lesellier France | 3:22.363 |
Junior Men's Team Pursuit | Jonathan Dibben Owain Doull Samuel Lowe Joshua Papworth Great Britain | 4:11.762 | Royan Iulev Aleksey Ryabkin Andrey Sazanov Eugeny Zateshilov Russia | 4:19.240 | Thomas Boudat Marc Fournier Kévin Lesellier Maxime Piveteau France | 4:12.641 |
Junior Men's Team Sprint | Benjamin Edelin Anthony Jacques Julien Palma France | 46.256 | Max Niederlag Benjamin Konig Pascal Ackermann Germany | 46.452 | Alexander Sharapov Nikita Shurshin Victor Nenastin Russia | 46.723 |
Junior Men's Keirin | John Paul Great Britain | Max Niederlag Germany | Julien Palma France | |||
Junior Men's Scratch | Yoan Verardo France | Marc Sarreau France | Samuel Lowe Great Britain | |||
Junior Men's Points Race | Julio Amores Spain | 37 pts | Théry Schir Switzerland | 34 pts | Joshua Papworth Great Britain | 33 pts |
Junior Men's Madison | Stefan Küng Théry Schir Switzerland | 13 pts | Jan Kraus František Sisr Czech Republic | 11 pts | Jonas Rickaert Otto Vergaerde Belgium | 9 pts |
Junior Men's Omnium | Ahmet Örken Turkey | 22 pts | Jasper De Buyst Belgium | 22 pts | Owain Doull Great Britain | 28 pts |
Women's events | ||||||
Junior Women's Sprint | Anastasia Voynova Russia | Victoria Williamson Great Britain | Tamara Balabolina Russia | |||
Junior Women's 500 m Time Trial | Anastasia Voynova Russia | 35.245 | Victoria Williamson Great Britain | 36.185 | Elis Ligtlee Netherlands | 36.213 |
Junior Women's Individual Pursuit | Alexandra Chekina Russia | 2:28.001 | Elinor Barker Great Britain | 2:30.787 | Beatrice Bartelloni Italy | 2:32.297 |
Junior Women's Team Pursuit | Beatrice Bartelloni Maria Giulia Confalonieri Chiara Vannucci Italy | 3:32.887 | Alexandra Chekina Gulnaz Badykova Svetlana Kashirina Russia | 3:36.998 | Eugénie Duval Eloïse Bec Valentine Mori France | 3:33.679 |
Junior Women's Team Sprint | Anastasia Voynova Tamara Balabolina Russia | 35.497 | Victoria Williamson Jessica Crampton Great Britain | 35.720 | Dominika Borkowska Urszula Los Poland | 36.668 |
Junior Women's Keirin | Anastasia Voynova Russia | Stella Tomassini Italy | Lisa Gamba Italy | |||
Junior Women's Scratch | Giulia Donato Italy | Gabriela Slamova Czech Republic | Roxane Fournier France | |||
Junior Women's Points Race | Maria Giulia Confalonieri Italy | 22 pts | Svetlana Kashirina Russia | 17 pts | Kelly Markus Netherlands | 13 pts |
Junior Women's Omnium | Chiara Vannucci Italy | 20 pts | Alina Bondarenko Russia | 20 pts | Laudine Genée France | 24 pts |
Medal table
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | GBR | 9 | 10 | 6 | 25 |
2 | RUS | 9 | 8 | 7 | 24 |
3 | ITA | 7 | 2 | 2 | 11 |
4 | FRA | 4 | 4 | 5 | 13 |
5 | GER | 3 | 5 | 4 | 12 |
6 | ESP | 2 | 1 | 1 | 4 |
SUI | 2 | 1 | 1 | 4 | |
8 | POL | 1 | 3 | 4 | 8 |
9 | TUR | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | NED | 0 | 2 | 5 | 7 |
11 | BEL | 0 | 1 | 2 | 3 |
12 | CZE | 0 | 1 | 0 | 1 |
13 | IRL | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totals (13 entries) | 38 | 38 | 38 | 114 |
References
External links
Official website
- v
- t
- e
Elite competitions | |
---|---|
U-23 and junior competitions ‡as European Track Championships |
|
Elite men's | |
---|---|
Elite women's | |
Men's under-23 |
|
Women's under-23 |
|
- ... Belarus
- France
- Great Britain
- Netherlands
- Poland ...