2010–11 Euro Hockey League |
Tournament details |
---|
Dates | 15 October 2010 – 12 June 2011 |
---|
Teams | 24 (from 12 associations) |
---|
Venue(s) | 4 (in 4 host cities) |
---|
Final positions |
---|
Champions | HGC (1st title) |
---|
Runner-up | Club de Campo |
---|
Third place | Reading |
---|
Tournament statistics |
---|
Matches played | 40 |
---|
Goals scored | 244 (6.1 per match) |
---|
Top scorer(s) | Lucas Judge (7 goals) |
---|
Best player | Rob Short |
---|
|
The 2010–11 Euro Hockey League was the fourth season of the Euro Hockey League, Europe's premier club field hockey tournament organized by the EHF. It was held at four different locations from October 2010 until June 2011.
The final was played between Club de Campo and HGC at De Roggewoning in Wassenaar, Netherlands. HGC beat Club de Campo 1–0 to win their first title. UHC Hamburg were the defending champions, but they were eliminated by Bloemendaal in the round of 16. Reading took the bronze medal.
Association team allocation
class=notpageimage|
Location of teams in
2010–11 Euro Hockey League.
Pink: Group A;
Green: Group B;
Deep Pink: Group C;
Yellow: Group D;
Red: Group E;
Cyan: Group F;
Blue: Group G;
Purple: Group H
class=notpageimage|
Location of
Benelux teams in
2010–11 Euro Hockey League A total of 24 teams from 12 of the 45 EHF member associations participated in the 2010–11 Euro Hockey League. The association ranking based on the EHL country coefficients is used to determine the number of participating teams for each association:
- Associations 1–4 each have three teams qualify.
- Associations 5–8 each have two teams qualify.
- Associations 9–12 each have one team qualify.
Association ranking
Rank | Team | 2007/08 25 % | 2008/09 50 % | 2009/10 100 % | TOTAL |
1 | Netherlands | 6,000 | 14,834 | 29,333 | 50,167 |
2 | Germany | 3,833 | 8,834 | 23,667 | 36,334 |
3 | Spain | 5,083 | 8,000 | 20,667 | 33,750 |
4 | England | 4,583 | 8,667 | 14,667 | 27,917 |
5 | Belgium | 2,500 | 9,250 | 14,500 | 26,250 |
6 | Ireland | 2,500 | 5,750 | 8,500 | 16,750 |
7 | Poland | 2,375 | 4,500 | 9,500 | 16,375 |
8 | Russia | 2,500 | 4,250 | 9,500 | 16,250 |
9 | France | 3,125 | 5,250 | 7,500 | 15,875 |
10 | Scotland | 2,625 | 3,250 | 8,500 | 14,375 |
11 | Ukraine | 2,000 | 1,750 | 8,000 | 11,750 |
12 | Belarus | 0,000 | 4,000 | 6,000 | 10,000 |
13 | Italy | 1,500 | 2,750 | 5,000 | 9,250 |
14 | Switzerland | 1,125 | 3,000 | 3,500 | 7,625 |
15 | Wales | 0,750 | 0,000 | 3,000 | 3,750 |
16 | Austria | 1,125 | 2,000 | - | 3,125 |
17 | Czech Republic | 1,000 | 0,000 | - | 1,000 |
18 | Croatia | 0,000 | 1,000 | - | 1,000 |
Teams
Round One
The 24 teams were drawn into eight pools of three. In each pool, teams played against each other once in a round-robin format. The pool winners and runners-up advanced to the round of 16. Pools A, C, D, and G were played in Terrassa, Spain from 29 to 31 October 2010 and the other pool were played in Eindhoven, Netherlands from 15 to 17 October 2017. If a game was won, the winning team received 5 points. A draw resulted in both teams receiving 2 points. A loss gave the losing team 1 point unless the losing team lost by 3 or more goals, then they received 0 points.
Pool A
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
1 | Bloemendaal | 2 | 2 | 0 | 0 | 17 | 3 | +14 | 10 | Advance to knockout stage |
2 | Reading | 2 | 1 | 0 | 1 | 10 | 7 | +3 | 6 |
3 | Stroitel Brest | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 19 | −17 | 0 | |
Source: EHF
Estadi de Hockey Josep Marquès, Terrassa Umpires: Geoff Conn (IRL) Fabian Blasch (GER) | |
Estadi de Hockey Josep Marquès, Terrassa Umpires: Will Drury (WAL) Andrew Mair (SCO) | |
Estadi de Hockey Josep Marquès, Terrassa Umpires: Mikael Mattsson (SWE) Marcelo Servetto (ESP) | |
Pool B
Source: EHF
Sportpark Aalsterweg, Eindhoven Umpires: Hamish Jamson (ENG) Andrei Isaev (RUS) | |
Sportpark Aalsterweg, Eindhoven Umpires: Christian Blasch (GER) Dan Barstow (ENG) | |
Sportpark Aalsterweg, Eindhoven Umpires: Roderick Wijsmuller (NED) Hamish Jamso (ENG) | |
Pool C
Source: EHF
(H) Hosts
Beeston | 3–2 | Montrouge | Whiteman 18' Monte 23' Jones 62' | Report | Sanchez 50' Mayer 68' | Estadi de Hockey Josep Marquès, Terrassa Umpires: Marcelo Sevetto (ESP) Francesco Parisi (ITA) | |
Estadi de Hockey Josep Marquès, Terrassa Umpires: Andrew Kennedy (ENG) Fabian Blasch (GER) | |
Estadi de Hockey Josep Marquès, Terrassa Umpires: Geoff Conn (IRL) Will Drury (WAL) | |
Pool D
Source: EHF
Estadi de Hockey Josep Marquès, Terrassa Umpires: Andrew Kennedy (ENG) Will Drury (WAL) | |
Estadi de Hockey Josep Marquès, Terrassa Umpires: Francesco Parisi (ITA) Geoff Conn (IRL) | |
Estadi de Hockey Josep Marquès, Terrassa Umpires: Andrew Mair (SCO) Michael Gholami-Eilmer (AUT) | |
Pool E
Source: EHF
Sportpark Aalsterweg, Eindhoven Umpires: Francisco Vazquez Lopez (ESP) Warren McCully (IRL) | |
Sportpark Aalsterweg, Eindhoven Umpires: Roderick Wijsmuller (NED) Gregory Uyttenhove (BEL) | |
Sportpark Aalsterweg, Eindhoven Umpires: Francisco Vazquez Lopez (ESP) Dan Barstow (ENG) | |
Pool F
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
1 | HGC | 2 | 2 | 0 | 0 | 13 | 4 | +9 | 10 | Advance to knockout stage |
2 | Pembroke Wanderers | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 7 | −1 | 6 |
3 | Olympia Kolos Sekvoia | 2 | 0 | 0 | 2 | 5 | 13 | −8 | 1 | |
Source: EHF
Pembroke Wanderers | 4–3 | Olympia Kolos Sekvoia | Wilson 16' Good 17' Panther 66', 68' | Report | Nosenko 32' Shvets 57' Serdiuk 57' | Sportpark Aalsterweg, Eindhoven Umpires: Roderick Wijsmuller (NED) Luca Ferrara (ITA) | |
Olympia Kolos Sekvoia | 2–9 | HGC | Ozerskyi 36' Yasinskyi 66' | Report | Dancer 13' Kranstauber 18', 62' Brasem 24', 39' Mohlmann 25' Van der Kamp 28' D. van Ass 32' Van der Linden 47' | Sportpark Aalsterweg, Eindhoven Umpires: Warren McCully (IRL) Luca Ferrara (ITA) | |
HGC | 4–2 | Pembroke Wanderers | Brasem 9' D. van Ass 10', 50' Mohlmann 41' | Report | Panther 43' Wilson 58' | Sportpark Aalsterweg, Eindhoven Umpires: Gregory Uyttenhove (BEL) Andrei Isaev (RUS) | |
Pool G
Source: EHF
Estadi de Hockey Josep Marquès, Terrassa Umpires: Andrew Mair (SCO) Mikael Mattsson (SWE) | |
Glenanne | 2–2 | Grunwald Poznań | O'Donoghue 14' McGuinness 51' | Report | Dutkiewicz 40', 60' | Estadi de Hockey Josep Marquès, Terrassa Umpires: Marcelo Servetto (ESP) Michael Gholami-Eilmer (AUT) | |
Grunwald Poznań | 1–5 | Mannheimer HC | Dutkiewicz 53' | Report | Prochazka 5' Pehlke 8', 45' O.G. 28' McCann 66' | Estadi de Hockey Josep Marquès, Terrassa Umpires: Andrew Kennedy (ENG) Francesco Parisi (ITA) | |
Pool H
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
1 | Oranje Zwart (H) | 2 | 2 | 0 | 0 | 17 | 3 | +14 | 10 | Advance to knockout stage |
2 | Dinamo Kazan | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 | 11 | −5 | 2 |
3 | Pomorzanin Torún | 2 | 0 | 1 | 1 | 5 | 14 | −9 | 2 | |
Source: EHF
(H) Hosts
Pomorzanin Torún | 4–4 | Dinamo Kazan | Kunklewski 25' Zakszewski 28' Nowakowski 54', 58' | Report | Warsi 27', 39' Sibaev 40' Gevorkyan 51' | Sportpark Aalsterweg, Eindhoven Umpires: Gregory Uyttenhove (BEL) Christian Blasch (GER) | |
Sportpark Aalsterweg, Eindhoven Umpires: Hamish Jamson (ENG) Francisco Vazquez Lopez (ESP) | |
Sportpark Aalsterweg, Eindhoven Umpires: Christian Blasch (GER) Warren McCully (IRL) | |
Knockout stage
The round of 16 and the quarter-finals were played in Bloemendaal, Netherlands from 22 to 25 April 2011 and the semi-finals, bronze medal match and the final were played in Wassenaar, Netherlands from 11 to 12 June 2011.
Bracket
Round of 16
Beeston | 2–0 | Dinamo Kazan | Arnold 45' Ward 56' | Report | | Sportpark 't Kopje, Bloemendaal Umpires: Francisco Vazquez Lopez (ESP) Björn Bachmann (GER) | |
Sportpark 't Kopje, Bloemendaal Umpires: Andy Mair (SCO) Marcin Grochal (POL) | |
Sportpark 't Kopje, Bloemendaal Umpires: Hamish Jamson (ENG) Nathan Stagno (GIB) | |
Sportpark 't Kopje, Bloemendaal Umpires: Roel van Eert (NED) Geoff Conn (IRL) | |
Sportpark 't Kopje, Bloemendaal Umpires: Nathan Stagno (GIB) Björn Bachmann (GER) | |
Sportpark 't Kopje, Bloemendaal Umpires: Hamish Jamson (ENG) Vincent Loos (BEL) | |
Sportpark 't Kopje, Bloemendaal Umpires: Andy Mair (SCO) Geoff Conn (IRL) | |
Sportpark 't Kopje, Bloemendaal Umpires: Roel van Eert (NED) Marcin Grochal (POL) | |
Quarter-finals
Sportpark 't Kopje, Bloemendaal Umpires: Roel van Eert (NED) Marcin Grochal (POL) | |
Sportpark 't Kopje, Bloemendaal Umpires: Vincent Loos (BEL) Francisco Vazquez Lopez (ESP) | |
Sportpark 't Kopje, Bloemendaal Umpires: Geoff Conn (IRL) Nathan Stagno (GIB) | |
Sportpark 't Kopje, Bloemendaal Umpires: Andy Mair (SCO) Hamish Jamson (ENG) | |
Semi-finals
De Roggewoning, Wassenaar Umpires: Christian Blasch (GER) Marcin Grochal (POL) | |
De Roggewoning, Wassenaar Umpires: Ged Curran (SCO) Colin Hutchinson (IRL) | |
Bronze medal match
De Roggewoning, Wassenaar Umpires: Ged Curran (SCO) Colin Hutchinson (IRL) | |
Final
De Roggewoning, Wassenaar Umpires: Christian Blasch (GER) Nathan Stagno (GIB) | |
Statistics
Top goalscorers
External links