1986 Australian Swimming Championships
The 1986 Australian Swimming Championships were held at the Adelaide Aquatic Centre in Adelaide, South Australia from 27 February to 2 March. They were organised by Australian Swimming.
Medal winners
Men's events
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m freestyle | Greg Fasala Nautilus (Vic) | |||||
100 m freestyle | Greg Fasala Nautilus (Vic) | |||||
200 m freestyle | Peter Dale Leander (Qld) | |||||
400 m freestyle | Duncan Armstrong Lawrence (Qld) | |||||
800 m freestyle | Michael McKenzieCarina Chandler (Qld) | |||||
1500 m freestyle | Michael McKenzie Carina Chandler (Qld) | |||||
50 m backstroke | David Orbell Leander (Qld) | |||||
100 m backstroke | Thomas StachewiczBeatty Park/WAIS (WA) | |||||
200 m backstroke | David Orbell Leander (Qld) | |||||
50 m breaststroke | Brett Stocks Lawrence (Qld) | |||||
100 m breaststroke | Brett Stocks Lawrence (Qld) | |||||
200 m breaststroke | Lance Leech Leander (Qld) | |||||
50 m butterfly | Barry ArmstrongCarine/WAIS (WA) | |||||
100 m butterfly | Jon Sieben Lawrence (Qld) | |||||
200 m butterfly | Jon Sieben Lawrence (Qld) | |||||
200 m individual medley | Rob Woodhouse Melbourne Aquatics (Vic) | |||||
400 m individual medley | Anthony McDonaldBeatty Park/WAIS (WA) | |||||
4 × 100 m state freestyle relay | Queensland | |||||
4 × 200 m state freestyle relay | Queensland | |||||
4 × 100 m state medley relay | Queensland | |||||
4 × 100 m club freestyle relay | Lawrence | |||||
4 × 200 m club freestyle relay | Lawrence | |||||
4 × 100 m club medley relay | Leander |
Legend: AR – Australian record; ACR – Australian All Comers record
Women's events
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m freestyle | Angela Harris Commercial (Qld) | |||||
100 m freestyle | Angela Harris Commercial (Qld) | |||||
200 m freestyle | Susie Baumer Lawrence (Qld) | |||||
400 m freestyle | Susie Baumer Lawrence (Qld) | |||||
800 m freestyle | Jenni Burke Lawrence (Qld) | |||||
1500 m freestyle | Julie McDonald Lawrence (Qld) | |||||
50 m backstroke | Kim Gasch Freeway Waterlions (Vic) | |||||
100 m backstroke | Georgina Parkes St Peters (Qld) | |||||
200 m backstroke | Georgina Parkes St Peters (Qld) | |||||
50 m breaststroke | Claudia Dullo Academy (NSW) | |||||
100 m breaststroke | Cindy-Lu Fitzpatrick Leander (Qld) | |||||
200 m breaststroke | Cindy-Lu Fitzpatrick Leander (Qld) | |||||
50 m butterfly | Jacki Grant FAI St Bernadette's (Qld) | |||||
100 m butterfly | Angela Harris Commercial (Qld) | |||||
200 m butterfly | Karen Phillips Nowra (NSW) | |||||
200 m individual medley | Michelle Pearson Burley-Griffin (NSW) | |||||
400 m individual medley | Michelle Pearson Burley-Griffin (NSW) | |||||
4 × 100 m state freestyle relay | Queensland | |||||
4 × 200 m state freestyle relay | Queensland | |||||
4 × 100 m state medley relay | Queensland | |||||
4 × 100 m club freestyle relay | FAI St. Bernadette's Gold (Qld) | |||||
4 × 200 m club freestyle relay | ACI Lawrence (Qld) | |||||
4 × 100 m club medley relay | Burley Griffin |
Legend: AR – Australian record; ACR – Australian All Comers record