Ousmane Diomande (* 4. prosince 2003) je profesionální fotbalista z Pobřeží slonoviny, který hraje na pozici středního obránce za portugalský klub Sporting CP a za národní tým Pobřeží slonoviny.

Klubová kariéra

Midtjylland

Diomande je mládežnickým produktem klubu OS Abobo, do kterého vstoupil ve věku 10 let. V lednu 2020 přestoupil do mládežnické akademie dánského klubu FC Midtjylland.

Diomande přišel 5. srpna 2022 na sezónní hostování do portugalského klubu Mafra. Následující den si odbyl svůj profesionální debut v dresu Mafry při prohře 3:1 v Segunda Lize s Oliveirense 6. srpna 2022.

Sporting

Díky působivým výkonům v dresu Mafry bylo Diomandeho hostování v polovině sezóny zkráceno a 31. ledna 2023 přestoupil do klubu Primeira Ligy Sporting CP, kde podepsal smlouvu do června 2027 za poplatek 7,5 milionu eur, který by se s bonusy mohl zvýšit až na 12,5 milionu eur. Midtjylland také dostane 20 % ze zisku, který Sporting obdrží z budoucího přestupu. Diomandeho klauzule o uvolnění byla stanovena na 80 milionů eur.

Diomande debutoval v lisabonském klubu 7. února, když přišel z lavičky, aby nahradil Matheuse Reise v posledních minutách ligového vítězství 1:0 na Rio Ave. O dva týdny později si připsal svůj první start za Sporting v základní sestavě při ligovém vítězství 3:2 na hřišti Chaves, kde ho v 71. minutě nahradil Jeremiah St. Juste. Diomande debutoval na evropské scéně 9. března, když nastoupil z lavičky, aby nahradil Ricarda Esgaia v 77. minutě při domácí remíze 2:2 s Arsenalem v prvním utkání osmifinále Evropské ligy UEFA. O osm dní později, v odvetném utkání na Emirates Stadium, Diomande nastoupil a odehrál celý zápas, když Sporting remizoval 1:1 a vyřadil Arsenal v penaltovém rozstřelu. Svůj první gól za Sporting vstřelil 21. května 2023 v Lisabonském derby, když přeskočil Álexe Grimalda a hlavou poslal rohový kop Nuna Santose do sítě, čímž zvýšil skóre na 2:0 pro Sporting; Benfica však dokázala zachránit remízu 2:2. Sporting CP zakončil sezónu 2022/23 na 4. místě v Primeira Lize a kvalifikoval se do skupinové fáze Evropské ligy UEFA 2023/24.

Dne 21. září 2023 vstřelil Diomande svůj první gól v evropských soutěžích, a to vítěznou trefu v 84. minutě při vítězství 2:1 na hřišti Sturmu Graz v Evropské lize UEFA.

Reprezentační kariéra

Diomande byl v září 2023 povolán do národního týmu Pobřeží slonoviny na sadu kvalifikačních zápasů Afrického poháru národů 2023. Debutoval 9. září 2023 při výhře 1:0 nad Lesothem.

V prosinci 2023 byl Diomande jmenován do týmu Pobřeží slonoviny pro Africký pohár národů 2023. Přestože nastoupil pouze v prvních dvou zápasech skupinové fáze proti Guineji-Bissau a Nigérii, Pobřeží slonoviny nakonec turnaj 11. února vyhrálo, když ve finále porazilo Nigérii 2:1.

Styl hry

Jako střední obránce má schopnost hrát zezadu a hnát tým dopředu, což umožňuje jeho týmu dostávat se z problémů a rychle přecházet z obrany do útoku. Jeho hlavními přednostmi jsou fyzička, přehled a rychlost, ale má také pozoruhodné vlastnosti v oblasti krátkých přihrávek, driblinku, poziční hry, předvídání a obranných zákroků.