Mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu
Tento článek obsahuje jména bez správné české transkripce.
Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vhodně vylepšíte. Inspiraci k vylepšení můžete hledat v radách na stránkách v kategorii Transkripce, případně na diskusní stránce článku.
Tento článek potřebuje aktualizaci, neboť obsahuje zastaralé informace.
Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vylepšíte, aby odrážel aktuální stav a nedávné události. Historické informace nemažte, raději je převeďte do minulého času a případně přesuňte do části článku věnované dějinám.
Mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu – (World Ski-orienteering Championships - Ski-WOC) je oficiálním šampionátem v lyžařském orientačním běhu. Mistrovství světa je pořádáno každý lichý rok. Program zahrnuje sprint, middle, long a štafety pro muže i ženy. První mistrovství světa se konalo v roce 1975.
Seznam mistrovství světa
Rok | Datum | Pořadatelská země |
---|---|---|
1975 | 26. – 28. únor | Hyvinkää, Finsko |
1977 | 25. – 27. březen | Velingrad, Bulharsko |
1980 | 26. únor – 1. březen | Avesta, Švédsko |
1982 | 8. – 12. únor | Aigen, Rakousko |
1984 | 30. leden – 4. únor | Lavarone, Itálie |
1986 | 19. – 24. únor | Batak, Bulharsko |
1988 | 2. – 6. březen | Kuopio, Finsko |
1990 | 1. – 4. březen | Skellefteå, Švédsko |
1992 | 28. leden – 2. únor | Pontarlier, Francie |
1994 | 1. únor – 5. únor | Val di Non, Itálie |
1996 | 19. únor – 24. únor | Lillehammer, Norsko |
1998 | 19. leden – 25. leden | Windischgarsten, Rakousko |
2000 | 28. únor – 5. březen | Krasnojarsk, Rusko |
2002 | 23. únor – 2. březen | Borovetz, Bulharsko |
2004 | 11. – 15. únor | Östersund, Švédsko |
2005 | 5. – 12. březen | Levi, Finsko |
2007 | 23. únor – 3. březen | Moskva, Rusko |
2009 | 3. – 8. březen | Rusutsu, Japonsko |
2011 | 20. – 28. březen | Tänndalen, Švédsko |
2013 | 3. – 11. březen | Ridder, Kazachstán |
2015 | 7. – 15. březen | Løten, Norsko |
2017 | 6. – 12. březen | Krasnojarsk, Rusko |
2019 | 19. – 24. březen | Piteå, Švédsko |
2020 | zrušeno z důvodu pandemie covidu-19 | |
2021 | 22. – 28. březen | Kääriku, Estonsko |
2022 | 15. – 19. březen | Keminmaa, Finsko |
2023 | neproběhlo |
Klasická trať/Long
Závod na klasické trati se běhá od roku 1975 – 1986. A od roku 1988 se tento závod běhá jako Long "dlouhá vzdálenost".
Muži
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz | Parametry |
---|---|---|---|---|
1975 | Olavi Svanberg | Jorma Karvonen | Heimo Taskinen | 23.4 km |
1977 | Örjan Svahn | Pekka Pökälä | Jorma Karvonen | 22.0 km |
1980 | Pertti Tikka | Jan-Erik Thorn | Matti Väisänen | 23.9 km |
1982 | Olavi Svanberg | Pertti Tikka | Sigurd Dæhli | 20.5 km |
1984 | Anssi Juutilainen | Stefan Larsson | Pertti Tikka | 19.6 km |
1986 | Claes Berglund | Anssi Juutilainen | Hannu Koponen | 19.1 km |
1988 | Anssi Juutilainen | Hannu Koponen | Anders Björkman | |
1990 | Anders Björkman | Stig Mattsson | Vidar Benjaminsen | |
1992 | Vidar Benjaminsen | Vesa Mäkipää | Ivan Kuzmin | 25.0 km |
1994 | Nicolo Corradini | Lars Lystad | Vladislav Kormščikov | 17.7 km |
1996 | Nicolo Corradini | Vidar Benjaminsen | Bertil Nordqvist | 22.0 km |
1998 | Viktor Korčagin | Pekka Varis | Nicolo Corradini | 21.0 km |
2000 | Vladislav Kormščikov | Jukka Lanki | Andrej Gruzdev | |
2002 | Matti Keskinarkaus | Eduard Chrennikov | Raino Pesu Bertil Nordqvist | 19.85 km |
2004 | Eduard Chrennikov | Tomas Löfgren | Tommy Olsen | 23.23 km |
2005 | Eduard Chrennikov | Andrej Gruzdev | Jukka Lanki | 25.5 km |
2007 | Eduard Chrennikov | Kirill Veselov | Andrej Gruzdev | 24.81 km |
2009 | Andrei Lamov | Eduard Chrennikov | Olli-Markus Taivainen | |
2011 | Andrej Grigoriev | Staffan Tunis | Vladimir Barčukov | |
2013 | Peter Arnesson | Janne Häkkinen | Staffan Tunis | |
2015 | Lars Moholdt | Andrej Lamov | Staffan Tunis | |
2017 | Erik Rost | Kirill Veselov | Lars Moholdt | 8.2 km |
2019 | Andrej Lamov | Lars Moholdt | Tero Linnainmaa |
Ženy
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz | Parametry |
---|---|---|---|---|
1975 | Sinikka Kukkonen | Agneta Mansson | Lena Samuelsson | 13.8 km |
1977 | Marianne Bogestedt | Sonja Johannesson | Sinikka Kukkonen | 13.0 km |
1980 | Mirja Puhakka | Kaija Silvennoinen | Ann Larsson | 15.6 km |
1982 | Arja Hannus | Mirja Puhakka | Sirpa Kukkonen | 13.0 km |
1984 | Mirja Puhakka | Lena Isaksson | Ann Larsson | 14.2 km |
1986 | Ragnhild Bratberg | Arja Hannus | Virpi Juutilainen | 12.6 km |
1988 | Virpi Juutilainen | Ragnhild Bratberg | Sirpa Kukkonen | 12.1 km |
1990 | Ragnhild Bratberg | Arja Hannus | Annika Zell | 18.95 km |
1992 | Annika Zell | Mirja Ojanen | Arja Hannus | 13.0 km |
1994 | Pepa Milusheva | Virpi Juutilainen | Maret Vaher | 13.0 km |
1996 | Annika Zell | Hilde G.Pedersen | Arja Nuolioja | 14.0 km |
1998 | Liisa Anttila | Annika Zell | Lena Hasselstrom | 15.6 km |
2000 | Arja Hannus | Liisa Anttila | Hanna Kosonen | |
2002 | Lena Hasselstrom | Erja Jokinen | Mervi Väisänen | 13.7 km |
2004 | Stine Hjermstad Kirkevik | Hannele Valkonen | Natalia Tomilova | 15.94 km |
2005 | Tatiana Vlasova | Natalia Tomilova | Olga Ševčenko | 18.1 km |
2007 | Tatiana Vlasova | Hannele Valkonen | Reenaas Marte | 13.91 km |
2009 | Anastasia Kravčenko | Barbora Chudíková | Helene Söderlund |
Krátká trať/Middle
Závod na krátké trati se běhá od roku 1988 – 2000. A od roku 2002 se tento závod běhá jako Middle "střední vzdálenost".
Muži
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz | Parametry |
---|---|---|---|---|
1988 | Hannu Koponen | Vidar Benjaminsen | Anssi Juutilainen | 9.2 km |
1990 | Anssi Juutilainen | Vidar Benjaminsen | Anders Björkman | 12.31 km |
1992 | Vidar Benjaminsen | Vesa Mäkipää | Ivan Kuzmin | 10.0 km |
1994 | Nicolo Corradini Ivan Kuzmin | Vidar Benjaminsen | 7.7 km | |
1996 | Bjorn Lans | Vidar Benjaminsen | Raino Pesu | 8.0 km |
1998 | Raino Pesu | Suleys Nerijus | Kjetil Ulven | 10.8 km |
2000 | Nicolo Corradini | Eduard Chrennikov | Andrej Gruzdev | |
2002 | Eduard Chrennikov | Andrej Gruzdev | Kjetil Ulven | 11.2 km |
2004 | Tomas Löfgren | Tommy Olsen | Arto Lilja | 12.38 km |
2005 | Ruslan Gritsan Andrej Gruzdev | Eduard Chrennikov | 12.7 km | |
2007 | Eduard Chrennikov | Staffan Tunis | Kirill Veselov | 11.48 km |
2009 | Olli-Markus Taivainen | Staffan Tunis | Matti Keskinarkaus |
Ženy
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz | Parametry |
---|---|---|---|---|
1988 | Ragnhild Bratberg | Virpi Juutilainen | Sirpa Kukkonen | 6.7 km |
1990 | Ragnhild Bratberg | Virpi Juutilainen | Arja Hannus | 9.23 km |
1992 | Arja Hannus | Virpi Juutilainen | Annika Zell | 7.0 km |
1994 | Virpi Juutilainen | Sanna Savolainen Hilde G. Pedersen | 5.5 km | |
1996 | Arja Nuolioja | Annika Zell | Svetlana Haustova | 6.0 km |
1998 | Annika Zell | Lena Hasselstrom | Liisa Anttila | 8.6 km |
2000 | Tatiana Vlasova | Lena Hasselstrom | Liisa Anttila | |
2002 | Stina Grenholm | Erja Jokinen | Lena Hasselstrom | 8.4 km |
2004 | Stine Hjermstad Kirkevik | Marie Lund | Stina Grenholm | 9.03 km |
2005 | Tatiana Vlasova | Erja Jokinen | Stina Grenholm | 10.1 km |
2007 | Tatiana Vlasova | Liisa Anttila | Natalia Tomilova | 7.45 km |
2009 | Tatiana Vlasova | Helene Söderlund | Josefine Engström |
Sprint
Tento závod se běhá od roku 2002.
Muži
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz | Parametry |
---|---|---|---|---|
2002 | Andrej Gruzdev | Viktor Korčagin | Raino Pesu | 4.2 km |
2004 | Eduard Chrennikov | Bengt Leandersson | Peter Arnesson | 3.96 km |
2005 | Matti Keskinarkaus | Bertil Nordqvist | Tobias Aslund | 3.9 km |
2007 | Eduard Chrennikov | Vadim Tolstopjatov | Staffan Tunis | 3.84 km |
2009 | Andrej Lamov | Olli-Markus Taivainen | Staffan Tunis |
Ženy
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz | Parametry |
---|---|---|---|---|
2002 | Lena Hasselstrom | Erja Jokinen | Tatiana Vlasova | 3.3 km |
2004 | Tatiana Vlasova | Liisa Anttila | Stine Hjermstad Kirkevik | 3.48 km |
2005 | Stine Hjermstad Kirkevik | Erja Jokinen | Katja Rajaniemi | 3.6 km |
2007 | Tatiana Vlasova | Olga Novikova | Liisa Anttila Tatiana Kozlova | 2.79 km |
2009 | Hannele Tonna | Helene Söderlund | Tatiana Vlasova |
Štafety
Muži
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz | Parametry |
---|---|---|---|---|
1975 | Finsko Pekka Pökälä Heimo Taskinen Jorma Karvonen Olavi Svanberg | Švédsko Lars-Ivar Svensson Sven-Olof Bergvall Jerkell Axelsson Stefan Persson | Švýcarsko Hans-Ruedi Stämpfli Res Räber Heinz Oswald Hans Gerber | |
1977 | Švédsko Sven-Olof Bergvall Örjan Svahn Bo Larsson Stefan Persson | Bulharsko Lubomir Stojev Alexi Arisanov Ratscho Christov Ivan Nenov | Československo Jan Pachner Jaroslav Kačmarčík Jiří Ticháček Jaromír Gorný | |
1980 | Švédsko Lasse Jonsson Stefan Persson Bo Larsson Jan-Erik Thorn | Finsko Timo Mutikainen Matti Väisänen Olavi Svanberg Pertti Tikka | Bulharsko Lubomir Stojev Peter Pankov Vasil Shandurkov Ivan Nenov | |
1982 | Švédsko Magnus Löfstedt Claes Berglund Stefan Persson Jan-Erik Thorn | Norsko Finn Kinneberg Tore Sagvolden Morten Berglia Sigurd Dähli | Finsko Veli-Matti Pellinen Matti Väisänen Pertti Tikka Olavi Svanberg | |
1984 | Švédsko Stefan Larsson Ove Boström Jan-Erik Thorn Claes Berglund | Finsko Pertti Tikka Olavi Svanberg Matti Väisänen Veli-Matti Pellinen | Norsko Finn Kinneberg Morten Berglia Sigurd Dähli Vidar Benjaminsen | |
1986 | Norsko Sigurd Dähli Lars Lystad Audun Knutsen Vidar Benjaminsen | Bulharsko Georgi Hadjimitev Krum Sergiev Lubomir Dejanov Ignat Orlov | Finsko Hannu Koponen Veli-Matti Pellinen Mikko Kosonen Anssi Juutilainen | |
1988 | Finsko Hannu Koponen Juha Kirvesmies Mikko Kosonen Anssi Juutilainen | Švédsko Stig Mattsson Claes Berglund Anders Björkman Jonas Bauer | Norsko Kjetil Ulven Lars Lystad Erlend Slokvik Vidar Benjaminsen | |
1990 | Švédsko Stig Mattsson Jonas Engdahl Bo Engdahl Anders Björkman | Finsko Hannu Koponen Vesa Mäkipää Risto Linnainmaa Anssi Juutilainen | Norsko Kjetil Ulven Harald Svergia Vidar Benjaminsen Erlend Slokvik | |
1992 | Finsko Eero Haapasalmi Stefan Borgman Anssi Juutilainen Vesa Mäkipää | Rusko Viktor Korčagin Nikolaj Bondar Vladislav Kormščikov Ivan Kuzmin | Norsko Kjetil Ulven Harald Svergia Lars Lystad Vidar Benjaminsen | |
1994 | Norsko Kjetil Ulven Lars Lystad Harald Svergia Vidar Benjaminsen | Finsko Raino Pesu Markku Järvinen Vesa Mäkipää Anssi Juutilainen | Rusko Viktor Korčagin Nikolaj Bondar Ivan Kuzmin Vladislav Kormščikov | |
1996 | Švédsko Per-Ove Bergqvist Mikael Lindmark Björn Lans Bertil Nordqvist | Finsko Arto Lilja Markku Järvinen Raino Pesu Vesa Mäkipää | Norsko Harald Svergia Kjetil Ulven Lars Lystad Vidar Benjaminsen | |
1998 | Rusko Nikolaj Bondar Eduard Chrennikov Viktor Korčagin Vladislav Kormščikov | Švédsko Björn Lans Mikael Lindmark Claes Turesson Bertil Nordqvist | Finsko Jukka Lanki Matti Keskinarkaus Raino Pesu Vesa Mäkipää | |
2000 | Rusko Andrej Gruzdev Viktor Korčagin Vladislav Kormščikov Eduard Hrennikov | Finsko Raino Pesu Pekka Varis Jukka Lanki Matti Keskinarkaus | Švédsko Tomas Löfgren Claes Turesson Bertil Nordqvist Björn Lans | |
2002 | Rusko Andrej Gruzdev Ruslan Gritsan Viktor Korčagin Eduard Chrennikov | Finsko Jukka Lanki Matti Keskinarkaus Arto Lilja Raino Pesu | Švédsko Peter Dahlberg Claes Turesson Peter Arnesson Bertil Nordqvist | |
2004 | Rusko Vasilij Gluharjov Andrei Gruzdev Ruslan Gritsan Eduard Chrennikov | Norsko Øystein Kvaal Østerbø Anders Hauge Eivind Tonna Tommy Olsen | Finsko Teemu Köngäs Arto Lilja Jukka Lanki Matti Keskinarkaus | |
2005 | Rusko Andrej Gruzdev Ruslan Gritsan Eduard Chrennikov | Finsko Jukka Lanki Arto Lilja Matti Keskinarkaus | Švédsko Tobias Åslund Bertil Nordqvist Peter Arnesson | |
2007 | Rusko Andrej Gruzdev Kiril Veselov Eduard Chrennikov | Švédsko Peter Arnesson Erik Rost Tomas Löfgren | Švýcarsko Christian Hohl Boris Fischer Christian Spoerry | |
2009 | Finsko Teemu Köngäs Matti Keskinarkaus Staffan Tunis | Rusko Vladimir Barčukov Andrej Grigorjev Andrej Lamov | Švédsko Daniel Nordebo Peter Arnesson Erik Rost |
Ženy
Rok | Zlato | Stříbro | Bronz | Parametry |
---|---|---|---|---|
1975 | Finsko Raili Sallinen Aila Flöjt Sinikka Kukkonen | Švédsko Lena Samuelsson Agneta Månsson Marianne Bogestedt | Spojené království Patricia Murphy Isobel Inglis Frances Murray | |
1977 | Finsko Kaija Halonen Aila Flöjt Sinikka Kukkonen | Švédsko Marianne Bogestedt Sonja Johannesson Susanne Lindgren | Československo Dana Ticháčková Renata Vlachová Anna Handzlová | |
1980 | Finsko Mirja Puhakka Kaija Silvennoinen Sinikka Kukkonen | Švédsko Ulla Klingström Marianne Bogestedt Ann Larsson | Československo Dana Ticháčková Anna Gavendová Svatava Nováková | |
1982 | Švédsko Ulla Klingström Susanne Lindgren Arja Hannus | Finsko Sinikka Kukkonen Sirpa Kukkonen Mirja Puhakka | Norsko Ranveig Narbuvold Sidsel Owren Toril Hallan | |
1984 | Švédsko Marie Gustafsson Ann Larsson Lena Isaksson | Finsko Irmeli Peltola Kaija Silvennoinen Mirja Puhakka | Bulharsko Marinella Dosseva Pepa Milusheva Giulka Milusheva | |
1986 | Norsko Toril Hallan Ellen Olsvik Ragnhild Bratberg | Švédsko Ulla Klingström Annika Zell Arja Hannus | Bulharsko Marinella Orlova Dimitrinka Christova Pepa Milusheva | |
1988 | Finsko Sirpa Kukkonen Anne Benjaminsen Virpi Juutilainen | Norsko Anne Svingheim Toril Hallan Ragnhild Bratberg | Švédsko Ann-Charlotte Carlsson Arja Hannus Maria Bergfält | |
1990 | Finsko Riitta Karjalainen Mirja Linnainmaa Virpi Juutilainen | Švédsko Lena Hasselström Annika Zell Arja Hannus | Norsko Anne Svingheim Kritina Tollefsen Ragnhild Bratberg | |
1992 | Švédsko Ann-Charlotte Carlsson Annika Zell Arja Hannus | Finsko Riitta Karjalainen Mirja Ojanen Virpi Juutilainen | Norsko Anne Marit Korsvold Kristine Ödegaard Hilde G. Pedersen | |
1994 | Švédsko Ann-Charlotte Carlsson Annika Zell Lena Hasselström | Norsko Anne Marit Korsvold Valborg Madslien Hilde G. Pedersen | Finsko Arja Nuolioja Sanna Savolainen Virpi Juutilainen | |
1996 | Švédsko Ann-Charlotte Carlsson Erica Johansson Annika Zell | Rusko Jekatěrina Petrova Natalia Frei Svetlana Haustova | Finsko Terhi Holster Virpi Juutilainen Arja Nuolioja | |
1998 | Finsko Mervi Anttila Terhi Holster Liisa Anttila | Švédsko Annika Zell Arja Hannus Lena Hasselström | Norsko Hanne Sletner Valborg Madslien Hilde G. Pedersen | |
2000 | Finsko Mervi Anttila Hanna Kosonen Liisa Anttila | Švédsko Annika Zell Arja Hannus Lena Hasselström | Rusko Irina Oniščenko Tatjana Vlasova Svetlana Haustova | |
2002 | Rusko Irina Oniščenko Natalja Tomilova Tatjana Vlasova | Švédsko Stine Grenholm Ida Wirkström Lena Hasselström | Finsko Salla Lehto Katja Rajaniemi Erja Jokinen | |
2004 | Finsko Hannele Valkonen Erja Jokinen Liisa Anttila | Rusko Irina Oniščenko Tatjana Vlasova Natalja Tomilova | Švédsko Ida Wirkström-Holmgren Marie Lund Stina Grenholm | |
2005 | Norsko Kjersti Reenaas Marte Reenaas Stine Hjermstad-Kirkevik | Švédsko Marie Lund Ingela Jönsson Stina Grenholm | Finsko Hannele Valkonen Erja Jokinen Liisa Anttila | |
2007 | Rusko Olga Ševčenko Natalja Tomilova Tatjana Vlasova | Finsko Hannele Valkonen Erja Jokinen Liisa Anttila | Švédsko Åsa Zetterberg-Eriksson Anna Holmgren Erica Johansson | |
2009 | Švédsko Marie Ohlsson Josefine Engström Helene Söderlund | Rusko Anastasija Kravčenko Polina Malčikova Tatjana Vlasova | Česko Helena Randáková Simona Karochová Barbora Chudíková |
Související články
- Lyžařský orientační běh
- Světový pohár v lyžařském orientačním běhu
- Mistrovství světa juniorů v lyžařském orientačním běhu
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu na Wikimedia Commons
Mezinárodní závody v orientačních sportech | ||
---|---|---|
OB : | Mistrovství světa • Světový pohár • Světové hry • Mistrovství světa juniorů • Mistrovství světa veteránů • Mistrovství Evropy • Mistrovství Evropy dorostenců • Akademické mistrovství světa • Akademické mistrovství Evropy | |
LOB : | Mistrovství světa • Světový pohár • Mistrovství světa juniorů • Mistrovství světa veteránů • Mistrovství Evropy • Akademické mistrovství světa | |
MTBO : | Mistrovství světa • Mistrovství světa juniorů | |
Trail - O : | ||
Mezinárodní federace orientačního běhu • Český svaz orientačních sportů |
Portály: Orientační běh