Hoquei sobre herba als Jocs Olímpics d'estiu de 2008
field hockey at the 2008 Summer Olympics – women's tournament (en)
field hockey at the 2008 Summer Olympics – men's tournament (en)
field hockey at the 2008 Summer Olympics – men's tournament (en)
← 2004
2012 →
La competició d'hoquei herba dels Jocs Olímpics d'Estiu 2008 es jugaren a l'Olympic Green a Pequín des del 10 al 23 d'agost de 2008.
Format de competició
Dotze equips competiren en el torneig Olímpic, que constà de dues rondes. A la primera ronda els equips es dividiren en dos grups de 6 equips i jugaren entre ells, els 2 millors classificats de cada grup jugaren la següent ronda, formada per dues semifinals. Els guanyadors de cadascuna de les semifinals jugaren la final i els perdedors es disputaren la medalla de bronze.
Calendari de classificació
Masculí
Hoquei Herba Masculí | Data | Seu | Places | Classificat |
---|---|---|---|---|
País amfitrió | - | - | 1 | Xina |
Jocs Asiàtics 2006 | 2 - 14 de desembre, 2006 | Doha | 2 | Corea Pakistan |
Classificació Olímpica d'Àfrica | 14 - 22 de juliol, 2007 | Nairobi | 1 | Sud-àfrica |
Jocs Panamericans 2007 | 14 - 22 de juliol, 2007 | Rio de Janeiro | 1 | Canadà |
Eurohoquei 2007 | 18 - 25 d'agost, 2007 | Manchester | 3 | Països Baixos Espanya Bèlgica |
Copa d'Oceania 2007 | 11 - 17 de setembre, 2007 | Buderim | 1 | Austràlia |
Torneig Preolímpic de Classificació 1 | 2 - 10 de febrer, 2008 | Auckland | 1 | Nova Zelanda |
Torneig Preolímpic de Classificació 2 | 1 - 9 de març, 2008 | Santiago de Xile | 1 | Regne Unit |
Torneig Preolímpic de Classificació 3 | 5 - 13 d'abril, 2008 | Kakamigahara | 1 | Alemanya |
TOTAL | 12 |
Femení
Hoquei Herba Femení | Data | Seu | Places | Classificat |
---|---|---|---|---|
País amfitrió | - | - | 1 | Xina |
Jocs Asiàtics 2006 | 2 - 14 de desembre, 2006 | Doha | 1 | Japó |
Classificació Olímpica d'Àfrica | 14 - 22 de juliol, 2007 | Nairobi | 1 | Sud-àfrica |
Jocs Panamericans 2007 | 14 - 22 de juliol, 2007 | Rio de Janeiro | 1 | Argentina |
Eurohoquei 2007 | 18 - 25 d'agost, 2007 | Manchester | 3 | Alemanya Països Baixos Regne Unit |
Copa d'Oceania 2007 | 10 - 17 de setembre, 2007 | Buderim | 2 | Austràlia Nova Zelanda |
Torneig Preolímpic de Classificació 1 | 12 - 20 d'abril, 2008 | Bakú | 1 | Espanya |
Torneig Preolímpic de Classificació 2 | 19 - 27 d'abril, 2008 | Kazan | 1 | Estats Units |
Torneig Preolímpic de Classificació 3 | 26 d'abril - 4 de maig, 2008 | Victòria | 1 | Corea |
TOTAL | 12 |
Resultats
Categoria | |||
Femenina | Països Baixos Maartje Goderie Maartje Paumen Naomi van As Minke Smabers Marilyn Agliotti Minke Booij Wieke Dijkstra Sophie Polkamp Ellen Hoog Lidewij Welten Lisanne de Roever Miek van Geenhuizen Eva de Goede Janneke Schopman Eefke Mulder Fatima Moreira de Melo Ent.: Marc Lammers | R.P. de la Xina Ren Ye Zhang Yimeng Gao Lihua Chen Qiuqi Zhao Yudiao Li Hongxia Cheng Hui Tang Chunling Zhou Wanfeng Ma Yibo Fu Baorong Pan Fengzhen Huang Junxia Song Qungling Li Shuang Chen Zhaoxia Ent.: Kim Chang-Back | Argentina Paola Vukojicic Belén Succi Magdalena Aicega Mercedes Margalot Mariana Rossi Noel Barrionuevo Gisele Kañevsky Claudia Burkart Luciana Aymar Mariné Russo Mariana González Oliva Soledad García Alejandra Gulla María de la Paz Hernández Carla Rebecchi Rosario Luchetti Ent.: Gabriel Minadeo |
Masculina | Alemanya Philip Witte Maximilian Mueller Sebastian Biederlack Carlos Nevado Moritz Fuerste Jan-Marco Montag Tobias Hauke Tibor Weißenborn Benjamin Weß Niklas Meinert Timo Weß Oliver Korn Christopher Zeller Max Weinhold Matthias Witthaus Florian Keller Philipp Zeller Ent.: Markus Weise | Espanya Francesc Cortés Santiago Freixa Francesc Fàbregas Víctor Sojo Àlex Fàbregas Pol Amat Eduard Tubau Roc Oliva Juan Fernández Ramon Alegre Xavier Ribas Albert Sala Rodrigo Garza Sergi Enrique Eduard Arbós David Alegre Ent.: Maurits Hendriks | Austràlia Jamie Dwyer Liam de Young Rob Hammond Mark Knowles Eddie Ockenden David Guest Luke Doerner Grant Schubert Bevan George Andre Smith Stephen Lambert Eli Matheson Matthew Wells Travis Brooks Kiel Brown Fergus Kavanagh Des Abbott Ent.: Barry Dancer |
Medaller
Pos. | Comitè Olímpic | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Països Baixos | 1 | 0 | 0 | 1 |
1 | Alemanya | 1 | 0 | 0 | 1 |
3 | R.P. de la Xina | 0 | 1 | 0 | 1 |
3 | Espanya | 0 | 1 | 0 | 1 |
5 | Argentina | 0 | 0 | 1 | 1 |
5 | Austràlia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Competició Masculina
Fase de grups
Grup A
Equip | Pts | J | G | E | P | GF | GC | Dif |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Espanya | 9 | 4 | 3 | 0 | 1 | 7 | 4 | +3 |
Alemanya | 8 | 4 | 2 | 2 | 0 | 9 | 5 | +4 |
Corea del Sud | 7 | 4 | 2 | 1 | 1 | 12 | 9 | +3 |
Nova Zelanda | 7 | 4 | 2 | 1 | 1 | 9 | 6 | +3 |
Bèlgica | 1 | 4 | 0 | 1 | 3 | 6 | 12 | -6 |
Xina | 1 | 4 | 0 | 1 | 3 | 6 | 13 | -7 |
11 d'agost, 2008 08:30 | ||||
Alemanya | 4-1 | Xina | ||
---|---|---|---|---|
11 d'agost, 2008 18:00 | ||||
Corea del Sud | 1-3 | Nova Zelanda | ||
---|---|---|---|---|
11 d'agost, 2008 20:30 | ||||
Espanya | 4-2 | Bèlgica | ||
---|---|---|---|---|
13 d'agost, 2008 10:30 | ||||
Xina | 2-5 | Corea del Sud | ||
---|---|---|---|---|
13 d'agost, 2008 18:30 | ||||
Bèlgica | 1-1 | Alemanya | ||
---|---|---|---|---|
13 d'agost, 2008 20:30 | ||||
Nova Zelanda | 0-1 | Espanya | ||
---|---|---|---|---|
15 d'agost, 2008 08:30 | ||||
Espanya | 2-1 | Xina | ||
---|---|---|---|---|
15 d'agost, 2008 18:00 | ||||
Bèlgica | 2-4 | Nova Zelanda | ||
---|---|---|---|---|
15 d'agost, 2008 21:00 | ||||
Corea del Sud | 3-3 | Alemanya | ||
---|---|---|---|---|
17 d'agost, 2008 10:30 | ||||
Corea del Sud | 3-1 | Bèlgica | ||
---|---|---|---|---|
17 d'agost, 2008 18:30 | ||||
Nova Zelanda | 2-2 | Xina | ||
---|---|---|---|---|
17 d'agost, 2008 21:00 | ||||
Alemanya | 1-0 | Espanya | ||
---|---|---|---|---|
19 d'agost, 2008 10:30 | ||||
Alemanya | 3-1 | Nova Zelanda | ||
---|---|---|---|---|
19 d'agost, 2008 18:30 | ||||
Corea del Sud | 1-2 | Espanya | ||
---|---|---|---|---|
19 d'agost, 2008 21:00 | ||||
Xina | 1-3 | Bèlgica | ||
---|---|---|---|---|
Grup B
Equip | Pts | J | G | E | P | GF | GC | Dif |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Països Baixos | 13 | 5 | 4 | 1 | 0 | 16 | 6 | +10 |
Austràlia | 11 | 5 | 3 | 2 | 0 | 24 | 7 | +17 |
Regne Unit | 8 | 5 | 2 | 2 | 1 | 10 | 7 | +3 |
Pakistan | 6 | 5 | 2 | 0 | 3 | 11 | 13 | -2 |
Canadà | 4 | 5 | 1 | 1 | 3 | 10 | 17 | -7 |
Sud-àfrica | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 4 | 25 | -21 |
11 d'agost, 2008 10:30 | ||||
Pakistan | 2–4 | Regne Unit | ||
---|---|---|---|---|
11 d'agost, 2008 18:30 | ||||
Austràlia | 6–1 | Canadà | ||
---|---|---|---|---|
11 d'agost, 2008 21:00 | ||||
Països Baixos | 5–0 | Sud-àfrica | ||
---|---|---|---|---|
13 d'agost, 2008 08:30 | ||||
Sud-àfrica | 0–10 | Austràlia | ||
---|---|---|---|---|
13 d'agost, 2008 18:00 | ||||
Canadà | 1–3 | Pakistan | ||
---|---|---|---|---|
13 d'agost, 2008 21:00 | ||||
Països Baixos | 1–0 | Regne Unit | ||
---|---|---|---|---|
15 d'agost, 2008 10:30 | ||||
Països Baixos | 4–2 | Canadà | ||
---|---|---|---|---|
15 d'agost, 2008 18:30 | ||||
Pakistan | 1–3 | Austràlia | ||
---|---|---|---|---|
15 d'agost, 2008 21:00 | ||||
Sud-àfrica | 0–2 | Regne Unit | ||
---|---|---|---|---|
17 d'agost, 2008 08:30 | ||||
Regne Unit | 1–1 | Canadà | ||
---|---|---|---|---|
17 d'agost, 2008 18:00 | ||||
Pakistan | 3–1 | Sud-àfrica | ||
---|---|---|---|---|
17 d'agost, 2008 20:30 | ||||
Austràlia | 2–2 | Països Baixos | ||
---|---|---|---|---|
19 d'agost, 2008 08:30 | ||||
Països Baixos | 4–2 | Pakistan | ||
---|---|---|---|---|
19 d'agost, 2008 18:00 | ||||
Canadà | 5–3 | Sud-àfrica | ||
---|---|---|---|---|
19 d'agost, 2008 20:30 | ||||
Austràlia | 3–3 | Regne Unit | ||
---|---|---|---|---|
Fase Final
Semifinals | Final | |||||
Espanya | 3 | |||||
Austràlia | 2 | |||||
Espanya | 0 | |||||
Alemanya | 1 | |||||
Tercer lloc | ||||||
Països Baixos | 1(3) | Austràlia | 6 | |||
Alemanya | 1(4) | Països Baixos | 2 |
Competició femenina
Fase de grups
Grup A
Equip | Pts | J | G | E | P | GF | GC | Dif |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Països Baixos | 15 | 5 | 5 | 0 | 0 | 14 | 3 | +11 |
Xina | 10 | 5 | 3 | 1 | 1 | 14 | 4 | +10 |
Austràlia | 10 | 5 | 3 | 1 | 1 | 17 | 9 | +8 |
Espanya | 6 | 5 | 2 | 0 | 3 | 4 | 13 | -9 |
Corea del Sud | 3 | 5 | 1 | 0 | 4 | 13 | 18 | -5 |
Sud-àfrica | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 2 | 18 | -16 |
10 d'agost, 2008 10:30 | ||||
Xina | 3-0 | Espanya | ||
---|---|---|---|---|
10 d'agost, 2008 18:00 | ||||
Austràlia | 5-4 | Corea del Sud | ||
---|---|---|---|---|
10 d'agost, 2008 20:30 | ||||
Països Baixos | 6–0 | Sud-àfrica | ||
---|---|---|---|---|
12 d'agost, 2008 10:30 | ||||
Austràlia | 6–1 | Espanya | ||
---|---|---|---|---|
12 d'agost, 2008 18:30 | ||||
Xina | 3–0 | Sud-àfrica | ||
---|---|---|---|---|
12 d'agost, 2008 20:30 | ||||
Països Baixos | 3–2 | Corea del Sud | ||
---|---|---|---|---|
14 d'agost, 2008 08:30 | ||||
Xina | 0–1 | Països Baixos | ||
---|---|---|---|---|
14 d'agost, 2008 18:00 | ||||
Espanya | 2–1 | Corea del Sud | ||
---|---|---|---|---|
14 d'agost, 2008 20:30 | ||||
Sud-àfrica | 0–3 | Austràlia | ||
---|---|---|---|---|
16 d'agost, 2008 10:30 | ||||
Austràlia | 1–2 | Països Baixos | ||
---|---|---|---|---|
16 d'agost, 2008 18:30 | ||||
Corea del Sud | 1–6 | Xina | ||
---|---|---|---|---|
16 d'agost, 2008 21:00 | ||||
Espanya | 1–0 | Sud-àfrica | ||
---|---|---|---|---|
18 d'agost, 2008 10:30 | ||||
Corea del Sud | 5–2 | Sud-àfrica | ||
---|---|---|---|---|
18 d'agost, 2008 18:30 | ||||
Països Baixos | 2–0 | Espanya | ||
---|---|---|---|---|
18 d'agost, 2008 21:00 | ||||
Xina | 2–2 | Austràlia | ||
---|---|---|---|---|
Grup B
Equip | Pts | J | G | E | P | GF | GC | Dif |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alemanya | 12 | 5 | 4 | 0 | 1 | 12 | 8 | +4 |
Argentina | 11 | 5 | 3 | 2 | 0 | 13 | 7 | +6 |
Regne Unit | 8 | 5 | 2 | 2 | 1 | 7 | 9 | -2 |
Estats Units | 6 | 5 | 1 | 3 | 1 | 9 | 8 | +1 |
Japó | 4 | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 7 | -2 |
Nova Zelanda | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 6 | 13 | -7 |
10 d'agost, 2008 08:30 | ||||
Japó | 2–1 | Nova Zelanda | ||
---|---|---|---|---|
10 d'agost, 2008 18:30 | ||||
Argentina | 2–2 | Estats Units | ||
---|---|---|---|---|
10 d'agost, 2008 21:00 | ||||
Alemanya | 5–1 | Regne Unit | ||
---|---|---|---|---|
12 d'agost, 2008 08:30 | ||||
Argentina | 2–2 | Regne Unit | ||
---|---|---|---|---|
12 d'agost, 2008 18:00 | ||||
Estats Units | 1–1 | Japó | ||
---|---|---|---|---|
12 d'agost, 2008 21:00 | ||||
Alemanya | 2–1 | Nova Zelanda | ||
---|---|---|---|---|
14 d'agost, 2008 10:30 | ||||
Estats Units | 2–4 | Alemanya | ||
---|---|---|---|---|
14 d'agost, 2008 18:30 | ||||
Japó | 1–2 | Argentina | ||
---|---|---|---|---|
14 d'agost, 2008 21:00 | ||||
Nova Zelanda | 1–2 | Regne Unit | ||
---|---|---|---|---|
16 d'agost, 2008 08:30 | ||||
Nova Zelanda | 1–4 | Estats Units | ||
---|---|---|---|---|
16 d'agost, 2008 18:00 | ||||
Alemanya | 0–4 | Argentina | ||
---|---|---|---|---|
16 d'agost, 2008 20:30 | ||||
Regne Unit | 2–1 | Japó | ||
---|---|---|---|---|
18 d'agost, 2008 08:30 | ||||
Alemanya | 1–0 | Japó | ||
---|---|---|---|---|
18 d'agost, 2008 18:00 | ||||
Regne Unit | 0–0 | Estats Units | ||
---|---|---|---|---|
18 d'agost, 2008 20:30 | ||||
Argentina | 3–2 | Nova Zelanda | ||
---|---|---|---|---|
Fase Final
Semifinals | Final | |||||
Alemanya | 2 | |||||
R.P. de la Xina | 3 | |||||
R.P. de la Xina | 0 | |||||
Països Baixos | 2 | |||||
Tercer lloc | ||||||
Països Baixos | 5 | Alemanya | 1 | |||
Argentina | 2 | Argentina | 3 |
Enllaços externs
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Hoquei sobre herba als Jocs Olímpics d'estiu de 2008
- www.olympic.org - Cercador olímpic (anglès)
- www.sports-reference.com - Hoquei sobre herba 2008 Arxivat 2009-05-17 a Wayback Machine. (anglès)