Campions de l'Open d'Austràlia
Palmarès
Any | Individuals | Dobles | |||
---|---|---|---|---|---|
Masculí | Femení | Masculins | Femenins | Mixts | |
1905 | Rodney Heath | Randolph Lycett Tom Tachell | |||
1906 | Anthony Wilding | Rodney Heath Anthony Wilding | |||
1907 | Horace Rice | Bill Gregg Harry Parker | |||
1908 | Fred Alexander | Fred Alexander Alfred Dunlop | |||
1909 | Anthony Wilding | J. Keane Ernie Parker | |||
1910 | Rodney Heath | Ashley Campbell Horace Rice | |||
1911 | Norman Brookes | Rodney Heath Randolph Lycett | |||
1912 | James Cecil Parke | Charles Dixon James Cecil Parke | |||
1913 | Ernie Parker | Alf Hedeman Ernie Parker | |||
1914 | Pat O'Hara Wood | Ashley Campbell Gerald Patterson | |||
1915 | Francis Lowe | Horace Rice Clarence Todd | |||
1916 | Sense competició per la Primera Guerra Mundial | ||||
1917 | |||||
1918 | |||||
1919 | Algernon Kingscote | Pat O'Hara Wood Ron Thomas | |||
1920 | Pat O'Hara Wood | ||||
1921 | Rhys Gemmell | Stanley Eaton Rhys Gemmell | |||
1922 | James Anderson | Margaret Molesworth | John Hawkes Gerald Patterson | Esna Boyd Marjorie Mountain | Esna Boyd John Hawkes |
1923 | Pat O'Hara Wood | Pat O'Hara Wood Bert St. John | Esna Boyd Sylvia Lance | Sylvia Lance Horace Rice | |
1924 | James Anderson | Sylvia Lance Harper | James Anderson Norman Brookes | Daphne Akhurst Sylvia Lance | Daphne Akhurst John Willard |
1925 | Daphne Akhurst | Pat O'Hara Wood Gerald Patterson | |||
1926 | John Hawkes | John Hawkes Gerald Patterson | Esna Boyd Meryl O'Hara | Esna Boyd John Hawkes | |
1927 | Gerald Patterson | Esna Boyd | Louie Bickerton Meryl O'Hara | ||
1928 | Jean Borotra | Daphne Akhurst | Jean Borotra Jacques Brugnon | Daphne Akhurst Esna Boyd | Daphne Akhurst Jean Borotra |
1929 | John Gregory | Jack Crawford Harry Hopman | Daphne Akhurst Louie Bickerton | Daphne Akhurst Edgar Moon | |
1930 | Edgar Moon | Emily Hood Margaret Molesworth | Nell Hall Harry Hopman | ||
1931 | Jack Crawford | Coral McInnes | Charles Donohoe Ray Dunlop | Daphne Akhurst Louie Bickerton | Marjorie Cox Jack Crawford |
1932 | Jack Crawford Edgar Moon | Marjorie Cox Coral McInnes | |||
1933 | Joan Hartigan | Keith Gledhill Ellsworth Vines | Emily Hood Margaret Molesworth | ||
1934 | Fred Perry | Pat Hughes Fred Perry | Joan Hartigan Edgar Moon | ||
1935 | Jack Crawford | Dorothy Round | Jack Crawford Vivian McGrath | Evelyn Dearman Nancy Lyle | Louie Bickerton Christian Boussus |
1936 | Adrian Quist | Joan Hartigan | Adrian Quist Don Turnbull | Thelma Coyne Nancye Wynne | Nell Hall Harry Hopman |
1937 | Viv McGrath | Nancye Wynne | |||
1938 | Don Budge | Dorothy Bundy | John Bromwich Adrian Quist | Margaret Wilson John Bromwich | |
1939 | John Bromwich | Emily Hood | Nell Hall Harry Hopman | ||
1940 | Adrian Quist | Nancye Wynne | Nancy Wynne Colin Long | ||
1941 | Sense competició per la Segona Guerra Mundial | ||||
1942 | |||||
1943 | |||||
1944 | |||||
1945 | |||||
1946 | John Bromwich | Nancye Wynne | John Bromwich Adrian Quist | Mary Bevis Joyce Fitch | Nancy Wynne Colin Long |
1947 | Dinny Pails | Thelma Coyne Nancye Wynne | |||
1948 | Adrian Quist | ||||
1949 | Frank Sedgman | Doris Hart | Doris Hart Frank Sedgman | ||
1950 | Louise Brough | Louise Brough Doris Hart | |||
1951 | Dick Savitt | Nancye Wynne | Ken McGregor Frank Sedgman | Thelma Coyne Nancye Wynne | Thelma Coyne George Worthington |
1952 | Ken McGregor | Thelma Coyne Long | |||
1953 | Ken Rosewall | Maureen Connolly | Lew Hoad Ken Rosewall | Maureen Connolly Julia Sampson | Julia Sampson Rex Hartwig |
1954 | Mervyn Rose | Thelma Coyne Long | Rex Hartwig Mervyn Rose | Mary Bevis Thelma Coyne | Thelma Coyne Rex Hartwig |
1955 | Ken Rosewall | Beryl Penrose | Vic Seixas Tony Trabert | Mary Bevis Beryl Penrose | Thelma Coyne George Worthington |
1956 | Lew Hoad | Mary Carter Reitano | Lew Hoad Ken Rosewall | Mary Bevis Thelma Coyne | Beryl Penrose Neale Fraser |
1957 | Ashley Cooper | Shirley Fry Irvin | Neale Fraser Lew Hoad | Shirley Fry Althea Gibson | Fay Muller Mal Anderson |
1958 | Angela Mortimer | Ashley Cooper Neale Fraser | Mary Bevis Thelma Coyne | Mary Bevis Hawton Bob Howe | |
1959 | Alex Olmedo | Mary Carter Reitano | Rod Laver Bob Mark | Sandra Reynolds Renee Schuurman | Sandra Reynolds Bob Mark |
1960 | Rod Laver | Margaret Smith | Maria Bueno Christine Truman | Jan Lehane Trevor Fancutt | |
1961 | Roy Emerson | Mary Carter Reitano Margaret Smith | Jan Lehane Bob Hewitt | ||
1962 | Rod Laver | Roy Emerson Neale Fraser | Robyn Ebbern Margaret Smith | Lesley Turner Fred Stolle | |
1963 | Roy Emerson | Bob Hewitt Fred Stolle | Margaret Smith Ken Fletcher | ||
1964 | Judy Tegart Lesley Turner | ||||
1965 | John Newcombe Tony Roche | Margaret Smith Lesley Turner | Robyn Ebbern Owen Davidson i Margaret Smith John Newcombe | ||
1966 | Roy Emerson Fred Stolle | Carole Caldwell Nancy Richey | Judy Tegart Tony Roche | ||
1967 | Nancy Richey Gunter | John Newcombe Tony Roche | Judy Tegart Lesley Turner | Lesley Turner Owen Davidson | |
1968 | Bill Bowrey | Billie Jean King | Dick Crealy Allan Stone | Karen Krantzcke Kerry Melville | Billie Jean King Dick Crealy |
1969 | Rod Laver | Margaret Smith Court | Roy Emerson Rod Laver | Margaret Smith Court Judy Tegart | Ann Haydon Fred Stolle i Margaret Smith Court Marty Riessen |
1970 | Arthur Ashe | Robert Lutz Stan Smith | Esdeveniment no celebrat | ||
1971 | Ken Rosewall | John Newcombe Tony Roche | Evonne Goolagong Margaret Smith Court | ||
1972 | Virginia Wade | Owen Davidson Ken Rosewall | Kerry Harris Helen Gourlay | ||
1973 | John Newcombe | Margaret Smith Court | Malcolm Anderson John Newcombe | Margaret Smith Court Virginia Wade | |
1974 | Jimmy Connors | Evonne Goolagong | Ross Case Geoff Masters | Evonne Goolagong Peggy Michel | |
1975 | John Newcombe | John Alexander Phil Dent | |||
1976 | Mark Edmondson | John Newcombe Tony Roche | Evonne Goolagong Helen Gourlay | ||
1977 (gen) | Roscoe Tanner | Kerry Melville Reid | Ray Ruffels Allan Stone | Dianne Fromholtz Helen Gourlay | |
1977 (des) | Vitas Gerulaitis | Evonne Goolagong | Arthur Ashe Tony Roche | Evonne Goolagong Helen Gourlay i Kerry Melville Mona Schallau | |
1978 | Guillermo Vilas | Chris O'Neil | Wojciech Fibak Kim Warwick | Betsy Nagelsen Renáta Tomanová | |
1979 | Barbara Jordan | Peter McNamara Paul McNamee | Judy Chaloner Dianne Evers | ||
1980 | Brian Teacher | Hana Mandlíková | Mark Edmondson Kim Warwick | Betsy Nagelsen Martina Navrátilová | |
1981 | Johan Kriek | Martina Navrátilová | Mark Edmondson Kim Warwick | Kathy Jordan Anne Smith | |
1982 | Chris Evert | John Alexander John Fitzgerald | Martina Navrátilová Pam Shriver | ||
1983 | Mats Wilander | Martina Navrátilová | Mark Edmondson Paul McNamee | ||
1984 | Chris Evert | Mark Edmondson Sherwood Stewart | |||
1985 | Stefan Edberg | Martina Navrátilová | Paul Annacone Christo Rensburg | ||
1986 | Sense competició per canvi de data | ||||
1987 | Stefan Edberg | Hana Mandlíková | Stefan Edberg Anders Järryd | Martina Navrátilová Pam Shriver | Zina Garrison Sherwood Stewart |
1988 | Mats Wilander | Steffi Graf | Rick Leach Jim Pugh | Jana Novotná Jim Pugh | |
1989 | Ivan Lendl | ||||
1990 | Pieter Aldrich Danie Visser | Jana Novotná Helena Suková | Natasha Zvereva Jim Pugh | ||
1991 | Boris Becker | Monica Seleš | Scott Davis David Pate | Patty Fendick Mary Joe Fernandez | Jo Durie Jeremy Bates |
1992 | Jim Courier | Todd Woodbridge Mark Woodforde | Arantxa Sánchez Vicario Helena Suková | Nicole Provis Mark Woodforde | |
1993 | Danie Visser Laurie Warder | Gigi Fernández Natasha Zvereva | Arantxa Sánchez Vicario Todd Woodbridge | ||
1994 | Pete Sampras | Steffi Graf | Jacco Eltingh Paul Haarhuis | Larisa Savchenko Andrei Olkhovski | |
1995 | Andre Agassi | Mary Pierce | Jared Palmer Richey Reneberg | Jana Novotná Arantxa Sánchez Vicario | Natalia Zvereva Rick Leach |
1996 | Boris Becker | Monica Seleš | Stefan Edberg Petr Korda | Chanda Rubin Arantxa Sánchez Vicario | Larisa Savchenko Mark Woodforde |
1997 | Pete Sampras | Martina Hingis | Todd Woodbridge Mark Woodforde | Martina Hingis Natasha Zvereva | Manon Bollegraf Rick Leach |
1998 | Petr Korda | Jonas Björkman Jacco Eltingh | Martina Hingis Mirjana Lučić | Venus Williams Justin Gimelstob | |
1999 | Ievgueni Kàfelnikov | Jonas Björkman Patrick Rafter | Martina Hingis Anna Kúrnikova | Mariaan de Swardt David Adams | |
2000 | Andre Agassi | Lindsay Davenport | Ellis Ferreira Rick Leach | Lisa Raymond Rennae Stubbs | Rennae Stubbs Jared Palmer |
2001 | Jennifer Capriati | Jonas Björkman Todd Woodbridge | Serena Williams Venus Williams | Corina Morariu Ellis Ferreira | |
2002 | Thomas Johansson | Mark Knowles Daniel Nestor | Martina Hingis Anna Kúrnikova | Daniela Hantuchová Kevin Ullyett | |
2003 | Andre Agassi | Serena Williams | Michael Llodra Fabrice Santoro | Serena Williams Venus Williams | Martina Navrátilová Leander Paes |
2004 | Roger Federer | Justine Henin | Virginia Ruano Pascual Paola Suárez | Elena Bovina Nenad Zimonjić | |
2005 | Marat Safin | Serena Williams | Wayne Black Kevin Ullyett | Svetlana Kuznetsova Alicia Molik | Samantha Stosur Scott Draper |
2006 | Roger Federer | Amélie Mauresmo | Bob Bryan Mike Bryan | Yan Zi Zheng Jie | Martina Hingis Mahesh Bhupathi |
2007 | Serena Williams | Cara Black Liezel Huber | Elena Likhovtseva Daniel Nestor | ||
2008 | Novak Đoković | Maria Xaràpova | Jonathan Erlich Andy Ram | Alona Bondarenko Katerina Bondarenko | Tiantian Sun Nenad Zimonjić |
2009 | Rafael Nadal | Serena Williams | Bob Bryan Mike Bryan | Serena Williams Venus Williams | Sania Mirza Mahesh Bhupathi |
2010 | Roger Federer | Cara Black Leander Paes | |||
2011 | Novak Đoković | Kim Clijsters | Gisela Dulko Flavia Pennetta | Katarina Srebotnik Daniel Nestor | |
2012 | Viktória Azàrenka | Leander Paes Radek Štěpánek | Svetlana Kuznetsova Vera Zvonariova | Bethanie Mattek-Sands Horia Tecău | |
2013 | Bob Bryan Mike Bryan | Sara Errani Roberta Vinci | Jarmila Gajdosova Matthew Ebden | ||
2014 | Stanislas Wawrinka | Li Na | Lukasz Kubot Robert Lindstedt | Kristina Mladenovic Daniel Nestor | |
2015 | Novak Đoković | Serena Williams | Simone Bolelli Fabio Fognini | Bethanie Mattek-Sands Lucie Šafářová | Martina Hingis Leander Paes |
2016 | Angelique Kerber | Jamie Murray Bruno Soares | Martina Hingis Sania Mirza | Ielena Vesninà Bruno Soares | |
2017 | Roger Federer | Serena Williams | Henri Kontinen John Peers | Bethanie Mattek-Sands Lucie Šafářová | Abigail Spears Juan Sebastián Cabal |
2018 | Caroline Wozniacki | Oliver Marach Mate Pavić | Tímea Babos Kristina Mladenovic | Gabriela Dabrowski Mate Pavić | |
2019 | Novak Đoković | Naomi Osaka | Pierre-Hugues Herbert Nicolas Mahut | Samantha Stosur Zhang Shuai | Barbora Krejčíková Rajeev Ram |
2020 | Sofia Kenin | Rajeev Ram Joe Salisbury | Tímea Babos Kristina Mladenovic | Barbora Krejčíková Nikola Mektić | |
2021 | Naomi Osaka | Ivan Dodig Filip Polášek | Elise Mertens Arina Sabalenka | Barbora Krejčíková Rajeev Ram | |
2022 | Rafael Nadal | Ashleigh Barty | Thanasi Kokkinakis Nick Kyrgios | Barbora Krejčíková Kateřina Siniaková | Kristina Mladenovic Ivan Dodig |
2023 | Novak Đoković | Arina Sabalenka | Rinky Hijikata Jason Kubler | Luisa Stefani Rafael Matos | |
2024 | Jannik Sinner | Rohan Bopanna Matthew Ebden | Hsieh Su-wei Elise Mertens | Hsieh Su-wei Jan Zieliński |
Vegeu també
- Campions d'individual masculí de l'Open d'Austràlia
- Campiones d'individual femení de l'Open d'Austràlia
- Campions de dobles masculins de l'Open d'Austràlia
- Campiones de dobles femenins de l'Open d'Austràlia
- Campions de dobles mixts de l'Open d'Austràlia
Enllaços externs
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Campions de l'Open d'Austràlia
- Web oficial (anglès)