Calendari femení de l'UCI 2024
El calendari femení de la UCI 2024 reuneix les competicions femenines de ciclisme de carretera organitzades sota el reglament de la Unió Ciclista Internacional durant la temporada 2024.[1]
L'UCI World Tour femenina 2024 es presenta per separat. Els critèriums no puntuen.
Calendari de les proves
Calendari UCI | |||||
---|---|---|---|---|---|
Data | País | Cursa | Classe | Vencedora | |
20 de gen | Espanya | Trofeu Felanitx-Colònia de Sant Jordi | 1.1 | Noemi Rüegg (EF Education-Cannondale) | |
20 de gen | Nova Zelanda | Gravel and Tar La Femme | 1.2 | Kate McCarthy | |
21 de gen | Espanya | Trofeo Palma Femina | 1.1 | Magdeleine Vallieres (EF Education-Cannondale) | |
22 de gen | Espanya | Trofeo Binissalem-Andratx | 1.1 | Eleonora Gasparrini (UAE Team ADQ) | |
28 de gen | Espanya | Women Cycling Pro Costa De Almería | 1.1 | Olivia Baril (Movistar Team) | |
3 de feb | Turquia | Grand Prix Apollon Temple | 1.2 | acte esportiu cancel·lat | |
4 de feb | Espanya | Volta a la Comunitat Valenciana Fèmines | 1.1 | Cédrine Kerbaol (Ceratizit-WNT Pro Cycling) | |
15 – 18 de febrer | Espanya | Setmana Ciclista Valenciana | 2.Pro | Marlen Reusser (SD Worx-Protime) | |
25 de feb | Espanya | Clàssica d'Almeria femenina | 1.1 | Lauren Stephens (Cynisca Cycling) | |
25 de feb | Bèlgica | Omloop van het Hageland | 1.1 | Kristen Faulkner (EF Education-Cannondale) | |
27 de feb | Bèlgica | Le Samyn des Dames | 1.1 | Vittoria Guazzini (FDJ-Suez) | |
28 de feb | Croàcia | Umag Trophy Ladies | 1.2 | Sara Fiorin (UAE Development Team) | |
3 de març | Itàlia | Trofeu Oro in Euro | 1.1 | Elisa Longo Borghini (Lidl-Trek) | |
3 de març | Eslovènia | Poreč Trophy Ladies | 1.2 | Petra Zsanko | |
4 de març | El Salvador | Grand Prix Suf City El Salvador | 1.1 | Antri Christoforou (Roland) | |
5 – 9 de març | Itàlia | Trofeu Ponente in Rosa | 2.2 | Kim Cadzow (EF Education-Cannondale) | |
5 de març | El Salvador | Grand Prix el Salvador | 1.1 | Valentina Basilico (Eneicat-CMTeam) | |
6 de març | Bèlgica | Gran Premi Oetingen | 1.1 | Lorena Wiebes (SD Worx-Protime) | |
6 de març | El Salvador | Grand Prix Presidente | 1.1 | Elena Hartmann (Roland) | |
8 – 10 de març | Espanya | Volta a Extremadura Fèmines | 2.2 | Mareille Meijering (Movistar Team) | |
8 – 12 de març | El Salvador | Volta a El Salvador femenina | 2.1 | Elena Hartmann (Roland) | |
9 de març | Països Baixos | Drentse Acht van Westerveld | 1.1 | Sofie Van Rooijen (VolkerWessels) | |
13 de març | Bèlgica | Nokere Koerse femenina | 1.Pro | Lotte Kopecky (SD Worx-Protime) | |
13 de març | El Salvador | Grand Prix Indes | 1.1 | Aranza Valentina Villalón Sanchez (Soltec Iberoamérica Costa Cálida) | |
14 – 17 de març | França | Tour de Normandia femení | 2.1 | Mie Bjørndal Ottestad (Uno-X Mobility) | |
27 de març | Bèlgica | A través de Flandes femení | 1.Pro | Marianne Vos (Team Visma | Lease a Bike) | |
1 de abr | Bèlgica | Volta a Mouscron | 1.1 | Daria Pikulik (Human Powered Health) | |
3 de abr | França | Région Pays de la Loire Tour femenina | 1.2 | Michaela Drummond (Arkéa-B&B Hotels) | |
3 de abr | Bèlgica | Scheldeprijs femenina | 1.1 | Lorena Wiebes (SD Worx-Protime) | |
8 – 10 de abril | Tailàndia | Tour de Tailàndia femení | 2.1 | Jutatip Maneephan (Thailand Women's cycling team) | |
10 de abr | Bèlgica | Fletxa Brabançona femenina | 1.Pro | Elisa Longo Borghini (Lidl-Trek) | |
14 de abr | França | Gran Premi de Chambéry | 1.1 | Lore De Schepper (AG Insurance-Soudal NXTG) | |
19 – 23 de abril | Itàlia | Giro Mediterraneo Rosa | 2.2 | Iara Gillespie (UAE Development Team) | |
20 de abr | Països Baixos | Omloop van Borsele | 1.1 | Sofie Van Rooijen (VolkerWessels) | |
24 – 28 de abril | Estats Units | Tour de Gila femení | 2.2 | Lauren Stephens (Cynisca Cycling) | |
25 – 28 de abril | Txèquia | Gracia Orlová | 2.2 | Corinna Lechner | |
25 de abr | Itàlia | Gran Premio della Liberazione | 1.1 | Chiara Consonni (UAE Team ADQ) | |
27 de abr | Luxemburg | Festival Elsy Jacobs à Garnich | 1.2 | Marta Lach (Ceratizit-WNT Pro Cycling) | |
28 de abr | Luxemburg | Festival Elsy Jacobs à Luxembourg | 1.2 | Marta Lach (Ceratizit-WNT Pro Cycling) | |
1 de maig | Bèlgica | Cyclis Classic | 1.2 | Anne Knijnenburg (VolkerWessels) | |
3 de maig | França | La Classique Morbihan | 1.1 | Eleonora Gasparrini (UAE Team ADQ) | |
4 de maig | França | Gran Premi de Plumelec-Morbihan femení | 1.1 | Silvia Persico (UAE Team ADQ) | |
4 de maig | Bèlgica | Gran Premi Eco-Struct | 1.1 | Chiara Consonni (UAE Team ADQ) | |
5 de maig | Bèlgica | Trofeu Maarten Wynants | 1.1 | Anniina Ahtosalo (Uno-X Mobility) | |
8 de maig | Espanya | Clàssica Fèmines de Navarra | 1.Pro | Hannah Ludwig (Cofidis) | |
11 – 12 de maig | Sèrbia | Belgrade GP Woman Tour | 2.2 | Hanna Tserakh (BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo) | |
14 de maig | Espanya | Emakumeen Saria | 1.1 | Cédrine Kerbaol (Ceratizit-WNT Pro Cycling) | |
17 de maig | Països Baixos | Veenendaal Veenendaal Classic femenina | 1.1 | Riejanne Markus (Team Visma | Lease a Bike) | |
19 de maig | Bèlgica | Antwerp Port Epic Ladies | 1.1 | Iara Gillespie (UAE Development Team) | |
20 de maig | Bèlgica | Grand Prix Mazda Schelkens | 1.1 | Martina Fidanza (Ceratizit-WNT Pro Cycling) | |
22 – 24 de maig | França | Tour de Bretanya femení | 2.1 | Grace Brown (FDJ-Suez) | |
23 – 26 de maig | Txèquia | Tour de Feminin-O cenu Českého Švýcarska | 2.2 | Julia Kopecký (AG Insurance-Soudal NXTG) | |
24 – 27 de maig | Estats Units | Joe Martin Stage Race Women | 2.2 | suspesa | |
25 de maig | Països Baixos | Omloop der Kempen Ladies | 1.2 | Sara Fiorin (UAE Development Team) | |
25 de maig | Estònia | Ladies Tour of Estonia | 1.2 | Eline Van Rooijen (Team Coop-Repsol) | |
26 de maig | Espanya | Gran Premi Ciutat d'Eibar | 1.Pro | Yurani Blanco Calbet (Laboral Kutxa-Fundación Euskadi) | |
27 – 29 de maig | Uzbekistan | Tour of Bostonliq Ladies | 2.2 | Yanina Kuskova (Tashkent City) | |
29 de maig – 2 de juny | Espanya | Volta a Andalusia femenina | 2.1 | Margarita Victoria García Cañellas (Liv AlUla Jayco) | |
2 de juny | França | Alpes Gresivaudan Classic | 1.1 | Marion Bunel (St Michel-Mavic-Auber93) | |
2 de juny | Bèlgica | Dwars door de Westhoek | 1.1 | Kathrin Schweinberger (Ceratizit-WNT Pro Cycling) | |
7 – 9 de juny | Espanya | Volta Ciclista a Catalunya | 2.1 | Marianne Vos (Team Visma | Lease a Bike) | |
8 de juny | Bèlgica | Dwars door het Hageland femenina | 1.1 | Lucinda Brand (Lidl-Trek) | |
9 de juny | Bèlgica | Diamond Tour | 1.1 | Chiara Consonni (UAE Team ADQ) | |
14 – 16 de juny | França | Tour femení internacional dels Pirineus | 2.1 | Usoa Ostolaza (Laboral Kutxa-Fundación Euskadi) | |
25 – 30 de juny | Alemanya | Volta a Turíngia femenina | 2.Pro | Ruth Winder (Human Powered Health) | |
28 – 30 de juny | Polònia | Volta a Polònia femenina | 2.2 | Laura Molenaar (VolkerWessels) | |
3 – 7 de juliol | Portugal | Volta a Portugal femenina | 2.2 | India Grangier (Team Coop-Repsol) | |
6 de jul | Eslovàquia | Ladies Race Slovakia | 1.2 | Viktória Chladoňová | |
7 de jul | Bèlgica | 2-Districtenpijl | 1.1 | Daria Pikulik (Human Powered Health) | |
14 de jul | Bèlgica | Grote Prijs Beveren | 1.2 | Fien van Eynde (Fenix-Deceuninck Development Team) | |
17 – 21 de juliol | Bèlgica | Baloise Ladies Tour | 2.1 | Lorena Wiebes (SD Worx-Protime) | |
20 de jul | França | La Périgord Ladies | 1.2 | Josie Talbot (Cofidis) | |
21 de jul | França | La Picto-Charentaise | 1.1 | Sheyla Gutiérrez Ruiz (Movistar Team) | |
23 – 28 de juliol | Malàisia | Tour de Malàisia femení | 2.2 | ||
25 – 28 de juliol | Polònia | Princess Anna Vasa Tour | 2.2 | Lieke Nooijen (Team Visma | Lease a Bike) | |
30 de jul | França | Kreiz Breizh Elites femenina | 1.1 | Anouska Koster (Uno-X Mobility) | |
2 – 4 de agost | Alemanya | Tour de Berlin Feminin | 2.1 | suspesa | |
15 de ago | Bèlgica | GP Yvonne Reynders | 1.1 | Scarlett Souren (VolkerWessels) | |
20 – 25 de agost | Colòmbia | Volta a Colòmbia femenina | 2.2 | Lilibeth Chacón García (Clarus Merquimia Group - Strongman) | |
20 de ago | Bèlgica | Egmont Cycling Race Women | 1.2 | Lieke Nooijen (Team Visma | Lease a Bike) | |
22 de ago | Bèlgica | Grote Prijs Lucien Van Impe (Women) | 1.2 | Evy Kuijpers (Fenix-Deceuninck) | |
23 de ago | Bèlgica | Konvert Kortrijk Koerse | 1.1 | Sofie Van Rooijen (VolkerWessels) | |
29 de agost – 1 de setembre | Itàlia | Giro de Toscana-Memorial Michela Fanini | 2.2 | Margot Vanpachtenbeke (VolkerWessels) | |
1 de set | Suïssa | Chrono «Roland bouge !» | 1.2 | Cédrine Kerbaol (Ceratizit-WNT Pro Cycling) | |
1 de set | Bèlgica | Gran Premi Beerens | 1.1 | Sofie Van Rooijen (VolkerWessels) | |
3 – 8 de setembre | França | Tour de l'Ardecha | 2.1 | Thalita de Jong (Lotto Dstny Ladies) | |
7 de set | França | À travers les Hauts-de-France | 1.2 | ||
8 de set | França | Gran Premi de Fourmies femení | 1.1 | Silvia Zanardi (Human Powered Health) | |
15 de set | Alemanya | Women's Cycling Grand Prix Stuttgart & Region | 1.Pro | ||
15 de set | França | Gram Premi d'Isbergues femení | 1.1 | ||
15 de set | Espanya | Pionera Race | 1.2 | ||
18 de set | Bèlgica | Grisette Gran Premi de Valònia | 1.1 | ||
20 – 21 de setembre | Bèlgica | Trophée des Grimpeuses | 2.2 | ||
20 de set | Canadà | Chrono Gatineau | 1.1 | ||
21 de set | França | Mirabelle Classic | 1.2 | ||
21 de set | Canadà | Gran Premi de Gatineau | 1.1 | ||
1 de oct | Brasil | GP Internacional de Ciclismo de Santa Catarina Feminino | 1.2 | ||
1 de oct | Bèlgica | Binche-Chimay-Binche femení | 1.1 | ||
2 de oct | Brasil | GP Urubici de Ciclismo Feminino | 1.2 | ||
3 de oct | Brasil | Grand Tour de Ciclismo de Santa Catarina Feminino | 1.2 | ||
5 de oct | Itàlia | Giro de l'Emília femení | 1.Pro | ||
8 de oct | Itàlia | Tre Valli Varesine femenina | 1.Pro | ||
8 – 9 de octubre | República Popular de la Xina | Tour de Wenzhou femení | 2.2 | ||
13 de oct | França | Chrono des Nations femenina | 1.1 | ||
17 – 20 de octubre | Costa Rica | Volta a Costa Rica femenina | 2.2 |
Referències
- ↑ «Los calendarios UCI 2024» (en castellà). ciclo21. [Consulta: 4 gener 2024].
Vegeu també